in

Kendinizi Tribünlerde Hissedeceğiniz En Başarılı 15 Spor Filmi

Futbolun futboldan farklı olmadığının bilincinde olanlar için spor çok daha farklı etkinliktir. Birçok insan için bir hayat biçimi haline gelen spor konusu, filmlere de yansımaktadır. Eğer siz de spor için yaşayanlardansanız, listedeki filmlere göz atmanızı öneririz.

15. Karate Kid (IMDb: 6,2/10)

Detroit’te yaşarken bir anda annesinin işi nedeniyle Çin’e taşınmak zorunda kalan Dre, kültürüne tamamen yabancı olduğu ülkede arkadaş edinmede oldukça zorluk çekmiştir. İlk arkadaşı Mei Ying adında bir kızdır. Mei ve Dre, birbirlerinden hoşlanmaya başlarlar. Sınıftaki zorba Cheng, Dre’yi kendine düşman sayar ve sürekli Dre ile uğraşır. Dre kendini korumak için karate öğrenmeye çalışır. Dre’nin şansına evlerine gelen tamirci Bay Han eski bir ustadır ve bu yolda ona eşlik eder.

Jackie Chan ve Jaden Smith’in başrollerini paylaştığı filmin yönetmen koltuğunda Harald Zwart oturuyor.

14. Concussion – Doğruyu Söyle (IMDb: 7,1/10)

Yönetmen bu filmi ile Amerikan futbolu oyuncularının yaşadığı yaralanma, sakatlanma ve travmaların trajik tarafını beyaz perdeye taşımayı amaçlamıştır. Bir dergi haberinden yola çıkarak oluşturduğu öyküde, bu türden hasarların tekrarlanmasının oyuncular ve onların yaşamlarını nasıl etkilediğini vurguluyor.

Peter Landesman’ın yönettiği 2015 yapımı filmde Will Smith’in yanı sıra Alec Baldwin, Albert Brooks, Gugu Mbatha-Raw oynuyor.

13. Bull Durham – Boğa Takımı (IMDb: 7,1/10)

Alt ligde beysbol oyuncusu olarak yer alan bir sporcu ile takımın hayranlarından olan bir kadın arasında yakınlaşma gerçekleşir. Beysbol oyuncusu olan adam, her sezon daha da iyi olmaktadır. Bir yandan hayranı ile ilişki yaşarken bir yandan da beysbolda istediği noktaya gelmek için çalışmalarına devam edecektir.

Kevin Costner, Susan Sarandon, Tim Robbins, Trey Wilson gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Ron Shelton oturuyor.

12.  A League of Their Own – Kızlar Sahada (IMDb: 7,2/10)

Bir gün iki kız kardeş kadınların oluşturduğu ilk profesyonel beyzbol takımına katılma kararı alırlar. İki kız kardeşin takıma katıldıktan sonra rekabetleri kızışır ve bu rekabet onların gelişimine yardımcı olur, onları büyütür.

Tom Hanks, Geena Davis, Lori Petty, Madonna gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Penny Marshall oturuyor.

11. Invictus – Yenilmez (IMDb: 7,4/10)

Filmde Nelson Mandela’nın ülkesindeki birliği sağlamak için Güney Afrika futbol takımına kaptanlık yapması işleniyor. Sporun birleştirici gücüne inanan Mandela, henüz yeni görev başına gelmiş olmasına rağmen yaptığı bu çalışmayla ülkesinde birliği sağlıyor.

Başrollerini Oscarlı oyuncular Morgan Freeman ve Matt Damon’ın paylaştığı filmin yönetmenliğini Clint Eastwood yapıyor.

10. Miracle – Efsane (IMDb: 7,5/10)

Rus hokey takımının yenilmesi imkansız gibi görünse de Herb Brooks’un antrenörlüğündeki Amerikan hokey takımı bu imkansızı yener. Herb Brooks isimli efsane antrenörün gerçek hikayesinin anlatıldığı Efsane’de, 1980 yılında Amerikan hokey takımının Rus hokey takımına karşı kazandığı büyük zafer anlatılıyor.

Kurt Russell, Patricia Clarkson, Nathan West, Noah Emmerich gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Gavin O’Connor oturuyor.

9. Moneyball – Kazanma Sanatı (IMDB: 7,6/10)

Billy Beane, kısıtlı bütçe ile Oaklond A beysbol takımını yoktan var eder ve zengin kulüplere meydan okuyacak hale getirir. Beysbolun inançlarını baştan aşağı sarsarak kendi kurallarıyla yeniden yazan Billy’nin kuralları kabul görmese de o, inancını ve azmini kaybetmeden bildiği yolda ilerlemeye devam eder.

Brad Pitt, Robin Wright, Jonah Hill, Philip Seymour Hoffman gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Bennett Miller oturuyor.

8. Rudy (IMDb: 7,6/10)

Hayallerin önüne hiçbir şey geçemez. Bu Rudy için de geçerli. Notre Dame’de oynama hayaliyle yanıp tutuşan Rudy, kolej futbolu için fiziksel açıdan çok küçük olduğu söylense de hayallerinin peşini bırakmaz ve hayaline kavuşmak için durmadan çalışır.

Sean Astin, Jon Favreau, Ned Beatty, Greta Lind gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda David Anspaugh oturuyor.

7. The Blind Side – Kör Nokta (IMDb: 7,7/10)

Michael Oher’in başarı öyküsünün işlendiği Kör Nokta, Michael’ın evsiz bir adam iken daha sonrasında azim ve çalışma ile Amerikan futbolu oyuncusu olarak NFL’de yer almasını konu alıyor. Michael, her şeyi toparlaması ile birlikte ailesini ve sevdiği kadını da bir arada tutar.

Quinton Aaron, Sandra Bullock, Tim McGraw, Jae Head gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda John Lee Hancock oturuyor.

6. Remember the Titans – Unutulmaz Titanlar (IMDb: 7,8/10)

Amerika’da ırkçılığın yaşandığı yıllarda gerçek bir hikayeden ilham alınarak uyarlanan filmde Afro-Amerikan bir koçun hikayesi anlatılıyor. Koç, lisesindeki beyaz ve siyahi öğrencileri ile birlikte ırksal bir bütünlük sağlayarak öğrencilerini spora yönlendirir.

Denzel Washington, Will Patton, Wood Harris, Ryan Hurst gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Boaz Yakin oturuyor.

5. The Fighter – Dövüşçü (IMDb: 7,8/10)

Micky Ward’ın hikayesinden ilham alınarak uyarlanan filmde deneyimli boksör kardeşinin gölgesinde kalmış yeni yetme bir boksördür. Micky, kardeşinin gölgesinden kurtularak kendini ispatlamaya çalışacaktır.

Mark Wahlberg, Christian Bale, Amy Adams, Melissa Leo gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda David O. Russell oturuyor.

4.Cinderella Man – Külkedisi Adam (IMDb: 8/10)

Filmde Cindirella Man lakabıyla tanına ünlü boksör James J. Braddock’un hayatı, ailesiyle beraber ABD Ekonomik Kriz’i döneminde yaşadığı sıkıntılar ve verdiği mücadele anlatılmaktadır. Ailesine bakma sorumluluğu olan Jim, aynı zamanda en büyük tutkusu olan boksu da bırakmak istememektedir ancak ailesine bakabilmek için bırakmak zorunda kalacaktır. Tam hayallerinden vazgeçecekken eski bir boks şampiyonu olan Max’le dövüşür ve her şey bir anda değişir.

İrlanda asıllı boksör James Braddock’ın hayat hikayesinden uyarlanan filmin yönetmenliğini Ron Howard yapıyor ve oyuncu kadrosunda da Russell Crowe, Renee Zellweger, Paul Giamitti yer alıyor.

3. Million Dollar Baby – Milyonluk Bebek (IMDb: 8,1/10)

Frankie Dunn, hayatını dövüşçü yetiştirmeye adamış bir antrenördür. Kızından kopmanın acısını yaşayan Frankie, insanlara karşı mesafesini korumayı tercih eder. Bir gün Maggie Fitzgerald adında genç bir kadın dövüş salonuna gelir ve boks öğrenmek istediğini söyler. Hem Frankie, hem de Maggie’nin hayatı bugünden sonra değişir.

Başrollerinde Hilary Swank, Clint Eastwood ve Morgan Freeman’ın yer aldığı filmin yönetmenliğini Clint Eastwood yapıyor.

2. Rocky (IMDb: 8,1/10)

Bu filmde amatör bir boksör olan Rocky Balboa, efsane boksör Apollo Creed sakatlanınca yeni yılın boks maçlarında onun yerine geçecek bir boksör arayışına girilir. Apollo’nun da isteğiyle bu kişi daha önce adı duyulmamış birisi olan Rocky olur. Ancak zorlu bir hazırlanma süreci beklemektedir. Bu zorlu süreçte en büyük yardımcısı antrenörü Mickey ve aşık olduğu kadın Adrian’dır. 1977 yılında En İyi Film Oscar’ı, En İyi Film Kurgusu Oscar’ı, David di Donatello En İyi Erkek Oyuncu Ödülü kazandırmıştır bu film kendisine.

Ardından çekilen devam filmleriyle bir seri haline gelecek olan Rocky, bunların ilkidir ve yönetmen koltuğunda John G. Avildsen oturur. Filmde Sylvester Stallone’un yanı sıra Talia Shire, Burt Young, Carl Weathers gibi isimler de yer alır.

1. Raging Bull – Kızgın Boğa (IMDb: 8,5/10)

Film, orta siklet bir boksör olan Jake a Motta’nın kariyer hırsını ve bu hırsın boksörün hayatına olan etkilerini işliyor. Fakat Motta’nın bu hırsı öyle büyük ki, hem ring hayatına hem de özel hayatına yansıyor. Bu nedenle hem kariyerini hem de yakınlarını yavaş yavaş kaybetmeye başlar. Boksörün yükseliş ve düşüşlü bu hikayesi ise kendi sesinden aktarılmaktadır.

Martin Scorsese’in yönettiğimi filmin oyuncu kadrosunda Robert De Niro, Cathy Moriarty, Joe Pesci ve daha niceleri yer alıyor.

Written by Ayse Camurcu

Bir cevap yazın

Miley Cyrus İlk Öpücüğünün Bir Kızla Olduğunu İtiraf Etti

Kaptan Marvel’dan Beklenmeyen Gişe Açılışı