Birçok kişi siyasetten hiç hoşlanmazken, birçok kişi de siyaset bilimiyle özel olarak ilgilenmektedir. Eğer siz de siyasete ilgisi olan kesimden iseniz, bu film listesine göz atmanızı öneririz!

1. Ruanda Oteli (IMDb: 8,2/10)

Rwanda halkı Tutsiler ve Hutular olarak ikiye bölünmüş durumdadır ve herkesin gözü önünde soykırım gerçekleşir. Bu film de bin küsur insanın hayatını kurtarmaya çalışan Paul Rusesabagine’in hikayesi anlatılmaktadır. Rusesabagine, Kigali’de pahalı bir otelin yöneticisidir ve onun için ırk ayrımı yapmak doğru değildir.

Yönetmenliğini Terry George’un üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Don Cheadle, Joaquin Phoenix, Nick Nolte gibi isimler yer alıyor.

2. Arslanı Kuzulara (IMDb: 6,2/10)

Arian ve Ernest isimli iki öğrenci, West Coast Üniversitesi’ndeki idealist profesöleri Dr. Stephen Malley’in tavsiyesi üzerine Afganistan’daki savaşa katılmaya karar verirler. İkili Afganistan’da hayatta kalma savaşı verirlerken, başka hikayeler de işin içine girer.
Tom Cruise, Meryl Streep, Robert Redford, Michael Peña gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Robert Redford oturuyor.

3. Persepolis (IMDb: 8,1/10)

Marjane Satrapi’nin aynı ismi taşıyan İran’da devrim döneminde küçük bir kızın başında geçenleri anlattığı otobiyografisinin sinemaya uyarlanmış hali. 2008 yılında César En İyi Uyarlama Senaryo Ödülü ve En İyi İlk Film Ödülü kazanmıştır.

Chiara Mastroianni, Catherine Deneuve, Gena Rowlands, Danielle Darrieux gibi isimlerin seslendirme kadrosunda yer aldığı animasyon filmin yönetmen koltuğunda Vincent Paronnaud ve Marjane Satrapi oturuyor.

4. Piyanist (IMDb: 8,5/10)

Polonya’nın en parlak konser piyanistlerinden biri olan Wladyslaw Szpilman, İkinci Dünya Savaşı’nın başlarında Nazi işgaliyle sosyal yaşamın neredeyse bittiği bir dönemde yaşıyor. En sefil durumlara düşen piyanist, halkla birlikte kahramanca mücadelesini sürdürmeye çalışır. Sürüldüğü esir kampından bir Alman subayı sayesinde kurtulur ve bu olayla birlikte yeniden umudunu kazanır.

Roman Polanski’nin yönettiği filmde Adrien Brody, Thomas Kretschmann, Emilia Fox, Ed Stoppard gibi isimler yer alıyor.

5. Köstebek (IMDb: 7,1/10)

George Smiley, bir İngiliz ajanıdır ve birimin baş isimlerinden olan Control’ün sağ koludur. Bir anda görevden uzaklaştırılan Smiley, daha sonra hükümet tarafından ajan olarak çalışması için gizlice tekrar kiralanır. Görevi ise İngiliz Gizli İstihbarat Servisi’nin içindeki Sovyetler Birliği için çalışan köstebeği bulmaktır. Smiley, görevi ve itibarını geri kazanmak için Budapeşte’den İstanbul’a kadar uzanan bir ihaneti çözmesi gerekir.

Tomas Alfredson’un yönetmenliğini yaptığı 2011 yapımı filmin oyuncu kadrosunda Gary Oldman, Mark Strong ve John Hurt gibi isimler bulunuyor.

6. Son Ültimatom (IMDb: 8,0/10)

Jason Bourne, Amerika’nın kirli oyunları için kullandığı ajanlardan biridir. Ancak Jason kelimenin tam anlamıyla kaybolmuştur ve serinin üçüncü filminde geçmişinin izini sürmeye devam ediyordur. Amerikan yönetimi, ajanın geçmişini öğrenmesine sıcak bakmamaktadır ve Jason’ın önüne her türlü engeli çıkartacaklardır.

ABD ve Almanya’nın ortak yapımı olan filmin yönetmen koltuğunda Paul Greengrass otururken, oyuncu kadrosunda ise Matt Damon, Julia Stiles, David Strathairn yer alıyor.

7. Otomatik Portakal (IMDb: 8,3/10)

A Clockwork Orange, kendisiyle aynı görüşte olanlarla kurduğu çeteye liderlik eden genç, karizmatik bir sosyopat olan Alex’in, yıkım içinde olan gelecekçi distopik İngiltere’de, “aşırı şiddet” diye adlandırdığı şeyi aramasını konu alan bir film. Ama arkadaşları ona ihanet edip, polise yakalanmasına göz yumduktan sonra, politik kazançlar için tartışmaya yol açan davranış iyileştirme yöntemlerinde kobay olarak kullanılır.

Malcolm McDowell, Patrick Magee, Michael Bates, Warren Clarke gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Stanley Kubrick oturuyor.

8. Yalanlar Üstüne (IMDb: 7,1/10)

Roger, deneyimli eski bir gazetecidir ve çok önemli bir görevi vardır. Görevi için El Kaide terör örgütünün yöneticilerinden birinin ismini bulması gerekmektedir. Ancak Roger bir ajan değil, gazetecidir bu yüzden CIA ile yapacağı iş birliğiyle hiç alışık olmadığı, görmediği vahşi şeylerle karşılaşacaktır.

Leonardo diCaprio, Russell Crowe ve Mark Strong gibi önemli isimlerin bulunduğu casusluk filminin yönetmen koltuğunda Ridley Scott oturuyor.

9. Köstebek (IMDb: 7,8/10)

FBI ajanı olan Joe Pistone, işi gereği altı yıldır mücevher hırsızlığı yapmakta ve Donnie Brasco adında anılmaktadır. Bir süre sonra oynadığı role inanmaya başlayan Joe, kendini yeraltı kültürünün içerisinde bulur ve bir açmaza doğru ilerler.

Russell Crowe, Al Pacino, Christopher Plummer, Diane Venora gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Michael Mann oturuyor.

10. Hayat Güzeldir (IMDb: 8,6/10)

İkinci Dünya Savaşı başlamadan birkaç yıl önce tanışan Guido ve güzeller güzeli öğretmeni Dora birbirlerine aşık olur ve önlerinde bulunan engellere rağmen evlenmeye karar verirler. Tüm engeller ortadan kalkıp bir de çocukları olduğunda çift çok mutlu olur. Ancak bu mutlulukları pek uzun sürmez ve İkinci Dünya Savaşı başlar. Yahudi oldukları için toplama kampına götürülen çift, çocuklarının hayattan umudunu kesmemesi için tüm bunların bir oyun olduğunu ve eğer oyunu kazanırlarsa ona bir oyuncak tank hediye alacaklarını söylerler.

Umut dolu bu İtalyan filminin yönetmenliğini Roberto Benigni yapıyor ve Benigni oyuncu kadrosunda da yer alıyor.

11. Jackie (IMDb: 6,7/10)

Filmde, Amerikan başkanı John F. Kennedy’nin suikast sonucu öldürülmesi sonrasında dönemin First Lady’si olan Jacqueline Kennedy’nin olay sonrası yaşadığı zorluklar ve yaşadığı travmayı nasıl atlattığı işleniyor. Jacqueline, hem vatandaşlar hem de çocukları için dik duruş sergilemek zorundadır.

Natalie Portman, Peter Sarsgaard, Greta Gerwig, Billy Crudup gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Pablo Larrain oturuyor.

12. Münih (IMDb: 7,6/10)

Olimpiyatlar için Münih’te bulunan İsrailli atletlerin kaldığı yatakhane bir grup Filistinli terörist tarafından basılır. Filistinli terörist grup iki İsrailli sporcuyu öldürür ve geri kalan dokuz İsrailli sporcuyu rehin alırlar. Polisten de rehinelerle birlikte Müzih Havalimanı’na gitmeyi talep ederler. Hükümet rehineleri kurtarmak için operasyon başlatır. Film konusuyla birçok tepki almıştır.

Eric Bana, Daniel Craig ve Ciaran Hinds’in yer aldığı 2005 yapımı filmin yönetmen koltuğunda Steven Spielberg oturuyor.

13. Demir Leydi (IMDb: 6,4/10)

Tam bir kaos ortamında İngiltere’nin başında yer alan isim olan Margaret Thatcher’ın yaşadıklarını işleyen filmde güç için neler yapılabileceği ve ne gibi bedeller ödenebileceği yer alıyor. Ataerkil yapıya sahip toplumların yaygın olduğu 20.yüzyıl dünyasında önemli ülkelerden birinin başında yer alan Margaret, sınıf ve cinsiyet kavramlarını da alt üst ediyor.

Meryl Streep, Jim Broadbent, Susan Brown gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmenliğini Phyllida Lloyd üstleniyor.

14. Savaş Tanrısı (IMDb: 7,6/10)

Yuri Orlov, ailesi ile henüz küçük yaştayken Amerika’ya göç etmek zorunda kalır. Hayatı bir anda değişir ve bir anda dünyaca tanınan bir silah taciri olur. Büyük ordulara ve diktatörlere silah satmaya başlar. Bu işte kardeşi Vitaly de onun ortağıdır. Bir süre sonra Vitaly karanlık işleri bırakır. Yuri ise asla vazgeçmez ve hatta gönlünce göre bir aile bile kurar. Ancak ailesi onun bu işi yaptığını bilmez.

Nicolas Cage, Ethan Hawke, Jared Leto gibi isimlerin oyuncu kadrosunda yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda ise Andrew Niccol oturuyor.

15. Gandhi (IMDb: 8,1/10)

1900’lü yılların başında İngiltere’nin sömürüsü altında olan Hindistan’da ‘özgürlük’ kavramı günden güne unutulmaya başlıyor. Bu kötü dönemde ortaya çıkan bir halk kahramanı olarak görülen Mahatma Gandhi, ülkesi ve hatta tüm insanlık tarihi için önemli bir kişilik haline geliyor. Ayrıca film sinema tarihinin en kalabalık sahnesi rekorunu elinde bulunduran cenaze sahnesiyle hafızalara kazınmıştır.

Richard Attenborough’un yönettiği Ben Kingsley, Daniel Day-Lewis ve Martin Sheen’in oynadığı film Mahatma Gandhi’nin hayatından bir kesit anlatıyor ve biyografi film türünün en önemli örneklerinden biri olarak listelerde yerini alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like