in

Norveç Film Şirketi Mer Film, Samileri Konu Alan “Arru” Adlı Müzikal Film Yapacak

Norveç’in köklü film yapım şirketi Mer Film, ilk uzun metrajlı filmi “Arru”da “Sami Boy” adlı filmin yapımcısı Elle Sofe Sara ile yeniden bir araya gelecek. Proje, ilk olarak Goteborg Film Festivali’nin endüstri programı olan sanal Nordic Film Market’te gösterilecek.

“Arru”, Kuzey Norveç’te küçük bir Sami köyü olan Kautokeino’da geçen müzikal bir dram filmidir. Film, ren geyiği gütme alanlarında mayınların geliştirilmesine karşı oğluyla birlikte eylemci bir kampanyaya sürüklenen Sami sanatçısı ve bekar ebeveyn Kari’nin yolculuğunu anlatıyor. Ortalık kızışmaya başladığında Kari, bir aile üyesini korumak için yalan söyler ve gençliğinden acı bir anıyı geri getiren genç bir kızla tanışır. Film, Sami çoban topluluğu içindeki istismar meselesini irdeliyor.

Mer Film’de “Arru”nun yapımcılığını üstlenen Elisa Fernanda Pirir Ruiz, daha önce Sofe Sara ile kısa filmi “Sami Boy”da çalıştığını ve şimdi de onunla Arru projesinde çalışmak için istekli olduğunu söyledi.

Pirir Ruiz, “Elle Sofe Sara, dans ve müzikle çok çalışmış ve zor şeyleri vücut yoluyla aktarmaya çalışan ve gerçekten yetenekli ve politik fikirli bir film yapımcısı ve koreograftır” dedi.

Yapımcı, projeye onu geçen şeyin özgünlüğü ve kendisi de bir ren geyiği çobanı olan Sofe Sara’nın profili olduğunu söyledi. “Arru” filminin çekimleri, yönetmenin yaşadığı Kuzey Norveç’in Sami köyü Kautokeino’da yapılacak.

Yapımcı, Mer Film’in filmi 2022 Sonbaharında çekmeyi planladığını ve sanal Nordic Film Market’te bir satış şirketi ve ortak yapımcı arayacağını söyledi. “Arru” Norveç Film Enstitüsü tarafından destekleniyor.

Mer Film, Maria Ekerhovd tarafından 2011 yılında kurulan bir prodüksiyon ve dağıtım şirketidir. Şirketin son filmleri arasında 2017’de Toronto’da gösterilen Iram Haq’ın “What Will People Say” ve Jorunn Myklebust Syversen’in Toronto ve San Sebastian’da 2019 yılında sahnelenen “Disco” adlı filmi yer almaktadır.

Şirketin yaklaşan filmleri arasında Itonje Søimer Guttormsen’in Rotterdam ve Göteborg film festivallerinde yarışan ilk uzun metrajlı filmi “Gritt” yer alıyor. Yapım şirketi aynı zamanda Eskil Vogt’un ikinci sınıf uzun metrajlı filmi “The Innocents” ın yapımcılığını üstlendi ve Jonas Poher Rasmussen’in galası Sundance ve Goteborg’da yapılacak olan meşhur belgeseli “Flee”nin ortak yapımcılığını üstlendi.

Bu yılın ilerleyen günlerinde Mer Film, bugüne kadarki en büyük iki yapımı olan Ole Giæver’in “Let The River Flow” ve Gunnar Vikene’nin “War Sailor” adlı tarihi dram filmlerinin yapımına başlayacak.

Written by Aleyna Yiğit

Bir cevap yazın

Netflix’teki İspanyol Anime Dizisi “Idhun Günlükleri”nin 3. Sezonunun Gelmeyeceği Açıklandı

Netflix’teki Komedi-Dram Dizisi ‘Master of None’ın 3.Sezonunun Geleceği Söyleniliyor