1950’ler ve 60’ların favori film türlerinden olan Batı filmleri (Western), son yıllarda geri dönüş yapmaktadır. Yeni Batı filmleri, çoğumuza eski klasikleri hatırlatmaktadır. Neyse ki, Netflix’te hem yeni Batı filmleri hem de onlara ilham veren klasikleri görebilmekteyiz.

İlk olarak başrolünde Clint Eastwood olan ve 1950’lerde bir feminist olan Batı filmiyle başlayın. Ardından aşırı şiddet içeren Quentin Tarantino Batı filmi ve sonrasında bilimkurgu ile kendinizi şımartın. Batı’da hayatın gerçekte nasıl olduğunu araştıran bir mini belgesel dizisiyle seriyi tamamlayın. Herkes için bir Batı filmi var.

The Ballad of Buster Scruggs (2018)

IMDB Puanı: 7.3/10

Cohen Brothers tarafından yazılan ve yönetilen bu antoloji filmi, Amerika sınırında geçen altı batı temalı skeç içeriyor. Tim Blake Nelson, Liam Neeson ve James Franco gibi bazı isimler rol almaktadır. Karanlık drama ve kara mizahın bir birleşimi olan hikaye boyunca olaylar, tatmin edici bir şekilde birbirine bağlanmaktadır.

Cowboys and Aliens (2011)

IMDB Puanı: 6/10

Biraz farklı bir şey için Jon Favreau’nun yönettiği ve başrollerini Daniel Craig, Harrison Ford ve Olivia Wilde’ın paylaştığı bu batı bilim kurguya bir göz atın. Aynı adı taşıyan çizgi romandan yola çıkan filmde, uzaylılar tarafından kaçırılan yerel kasaba halkını kurtarmak için bir araya getirilen bir unutkan haydut, zengin bir çiftçi ve gizemli bir gezgin ile tanışıyoruz. Göründüğünden daha iyi!

The Duel (2016)

IMDB Puanı: 5.8/10

Kieran Darcy-Smith’in yönettiği ve Matt Cook tarafından yazılan filmde Woody Harrelson ve Liam Hemsworth rol alıyor. Bir Texas Ranger (koruyucu), Meksikalı vatandaşların bir dizi cinayetini ve ortadan kaybolmasını araştırmak için izole bir kasabaya gönderilir. Oraya vardığında, babasını da ünlü bir düelloda öldüren kasaba vaizinin, korku ve şiddetle kasabaya hükmettiğini keşfeder.

A Fistful of Dollars (1964)

IMDB Puanı: 8/10

Clint Eastwood Spaghetti klasiği olan film. Eastwood, bu gezide San Miguel kasabasına gelen ve kendi çıkarları için savaşan iki aileyi birbirine düşüren bir yabancıyı canlandırıyor. Bu Eastwood’un ilk başrolü ve Dollars Trilogy (Dolar Üçlemesi) olarak bilinen filmdeki ilk rolü. Kahramanımızın bir adı olmaması dışında batının James Bond’uyla karşılaştırıldı.

The Good the Bad and the Ugly (1966)

IMDB Puanı: 8.9/10

Eastwood Dollars Trilogy’nin üçüncüsü, Amerikan İç Savaşı’nın kaosu sırasında gömülü bir Konfederasyon altını bulmak için yarışan üç silah avcısını anlatıyor. Bu film şimdilik en çok ayrıntı içeren film olmasıyla ve aşırı şiddetiyle tanınıyor. Elbette bir Tarantino filmindeki hiçbir şeyi içermemesine rağmen.

Hang ‘em High (1968)

IMDB Puanı: 7/10

Başka bir Clint Eastwood filminde, bir linçten kurtulan ve kendisini linç eden çeteden intikamını almak için ABD Marshall’ı olarak işe alınan masum bir adam olan Jed Cooper anlatılıyor. Bu, Clintwood’dan Malpaso Company’nin ürettiği ilk filmdir. Clintwood, bu James Bond’u batıda çekerken Spaghetti batı filmleri konusundaki deneyiminden öğrendi ve açılış geliri o zamanki tüm James Bond filmlerininkini aşmayı başardı.

The Hateful Eight (2015)

IMDB Puanı: 7.8/10

Bir Quentin Tarantino batı filmi, karanlık ve şiddetli olacağını biliyorsun. Başrollerini Samuel L. Jackson, Kurt Russell, Tim Roth ve Michael Madsen’in paylaştığı filmde, Amerikan İç Savaşı’ndan kısa bir süre sonra bir kar fırtınası sırasında aynı kabinde sığınan sekiz yabancı yer alıyor. Tarantino filmlerinden hoşlanıyorsanız, bu, ustalıkla işlenmiş düğümleri, büyüleyici diyalogları, eğlenceli anlatımı ve çok sayıda vahşetiyle en iyilerinden biri.

Hickok (2017)

IMBD Puanı: 4.7/10

Bu listedeki ikinci filmi olan Luke Hemsworth, batıdaki en vahşi şehirlerden birini evcilleştirmekle görevli ünlü kanun adamı ve silahşör “Vahşi Bill” Hickok olarak rol alıyor. Bu film iyi yapılmış bir gerileme, bu yüzden burada yeni bir şey bulamayacak olsanız da, batı filmlerini seviyorsanız, kesinlikle eğlencelidir.

In a Valley of Violence (2016)

IMDB Puanı: 6/10

Ti West tarafından yazılan ve yönetilen filmde Ethan Hawke ve John Travolta karşıt taraflarda silahşörler olarak rol alıyor. Sık sık olduğu gibi, Hawke’nin yabancısı kendisini sert adamlar tarafından korkutulan ve ele geçirilen bir kasabada bulur. Kendisini kasabayı onların elinden kurtarmak için bir savaşın ortasında bulur.

Johnny Guitar (1954)

IMDB Puanı: 7.7/10

Kadınların odaklandığı klasik bir Batı filmi. Joan Crawford, gelen demiryoluna ve toplumdaki bazı şüpheli karakterlere verdiği destek nedeniyle kendisini yerel halka karşı bir mücadelede bulan salon sahibi Viyana’yı canlandırıyor. Bu klasik film, 50’lerde anlatmaya cesaret ettiği belirsizlikler ve alt metinler açısından oldukça modern.

The Killer (2017)

IMDB Puanı: 6/10

Bu Brezilyalı batı yıldızları Diogo Morgado, 20. yüzyılın başlarında korkulan bir katil olan tarihi figür olan Shaggy’yi (Cabeleira) canlandırıyor. Yerel bir haydut tarafından yetiştirilen Seven Ears, onu bebekken terk edildiğinde bulmuş, medeniyetten izole bir şekilde vahşi doğada büyümüştür. Bir yetişkin olarak, ortadan kaybolan Seven Ears’ı aramak için topluma giriyor ve kurtarması gereken bir Fransız diktatör tarafından ele geçirilmiş bir kasaba buluyor.

Posse (1993)

IMDB Puanı: 5.5/10

Bu film, yozlaşmış bir albay tarafından ihanete uğradıklarında kendilerini haydut olarak bulan bir grup Afrikalı-Amerikalı asker ile dışlanmış bir beyaz askerin tarihini anlatıyor. Onları adalete teslim etmek için ikisinin de güçlerinden kaçmaları ve kendi intikamlarını bulmaları gerekir. Mario Can Peebles’ın başrolde oynadığı film biraz abartılı ve acımasız olabilir, ancak hikayesini güzel bir şekilde anlatıyor.

The Ridiculous 6 (2015)

IMDB Puanı: 4.8/10

Daha az ciddi olan bu Adam Sandler filmi, Batı çete filmlerine bir bakış atıyor. Grup beklenmedik bir şekilde bir araya gelmektedir, ancak daha çok aynı banka soygununu paylaştıklarını fark ederler. Adam Sandler filmlerini seviyorsanız, bu keyifli bir film saati olacak.

Stagecoach: The Texas Jack Story (2015)

IMDB Puanı: 4.4/10

Başrollerini Trace Adkins, Kim Coates ve Judd Nelson’ın paylaştığı film, intikam peşinde olan bir ABD Marshall’ı tarafından avlanan Kanun Kaçağı Nathaniel Reed’in hayat hikayesine dayanıyor. Reed, filme macerasız bir şekilde gitmeye çalışan ıslah edilmiş bir suçlu olarak başlar, ancak Marshall’ın eylemleri trajediye yol açtığı zaman, intikam ve kurtuluş aramak için eski yollarına geri dönmelidir.

The West (1996)

IMDB Puanı: 8.5/10

Tüm bu filmleri izledikten sonra, gerçekten batının neye benzediğini temsil edip etmediklerini merak ediyor olabilirsiniz. Öğrenmek için Ken Burns’ün gerçek Amerikan batısı hakkındaki bu mini belgesel dizisini izleyin.

Bir yanıt yazın
You May Also Like