27 Mart 1963’te Tennessee’de dünyaya gelen Quentin Jerome Tarantino, ilk senaryosunu 22 yaşında yazarak bu alanda oldukça başarılı olacağını kanıtlamış gibiydi. Lawrence Bender ile tanıştığında onun cesaretlendirmesi ile 1992’de Rezervuar Köpekleri’ni çekti. Kendine has bir tarzı olan ünlü yönetmen, tarzını hiçbir zaman bozmayarak iki Oscar ödülünün de sahibi oldu.

12. Once Upon A Time in Hollywood


Ünlü tarikat lideri Charles Manson’ın ve müritlerinin 1969’da Los Angeles’da ünlü yönetmen Roman Polanski’nin karısı ve aynı zamanda bir oyuncu olan Sharon Tate’in de aralarında bulunduğu beş kişiyi öldürmeleri ile Hollywood şoktadır. Sharon’ın komşusu olan iki adam artık tanıyamadıkları Hollywood’da yollarını bulmaya çalışır.

Margot Robbie, Leonardo DiCaprio, Margaret Qualley gibi isimlerin yer aldığı 23 Ağustos’ta vizyona girecek filmin yönetmen koltuğunda Quentin Tarantino oturuyor.

11. Four Rooms (IMDb: 6,8/10)


Tam bir yeni yıl masalı olan filmde birbiriyle bağlantılı dört masal işleniyor. Yıpranmış bu otelde işlenen dört masal sizi bambaşka bir dünyaya götürecek.

Allison Anders, Alexandre Rockwell, Robert Rodriguez ve Quentin Tarantino’nun yönetmen koltuğunda oturduğu filmde Tim Roth, Antonio Banderas, Sammi Davis, Amanda De Cadenet gibi isimler yer alıyor.

10. Death Proof – Ölüm Geçirmez (IMDb: 7,0/10)


Mike, arabasına yaptırdığı ölüm geçirmez bir mekanizma sayesinde her türlü trafik kazasından burnu bile kanamadan kurtulabilmektedir. Özellikle genç kadınları gözüne kestirip onlara saldırı düzenleyen Mike, acımasız bir katil olarak ünlenmiştir. Barda tanıştığı dört kadını gözüne kestiren Mike, bu sefer nasıl bir belaya bulaştığından habersizdir.

Kurt Russell, Zoe Bell, Rosario Dawson gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Quentin Tarantino oturuyor.

9. Jackie Brown (IMDb: 7,5/10)


Orta yaşlarında bir kadının hayatında birçok sorun olabilir ancak bu sıradan sorunlardan değildir. Orta yaşlarında bir kadın kendini ya kar edecek ya da hayatına mal olacak devasa bir çatışmanın ortasında bulur.

Pam Grier, Samuel L. Jackson, Robert Forster, Bridget Fonda gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Quentin Tarantino oturuyor.

8. The Hateful Eight (IMDb: 7,8/10)


Bir posta arabası, Wyoming kasabasından geçmektedir.  Yolcular, cellat John Ruth ve yakaladığı kaçak Daisy Domergue, Domergue’nun adalete teslim edilmesi için Red Rock kasabasına doğru yol almaktadır. Yoğun tipi nedeniyle yollarını kaybeden yolcular, konaklama yerine sığınırlar. Fırtına, dağdaki konaklama yerini etkisi altına alırken, sekiz gezginimiz, Red Rock’a hiç varamayabileceklerini öğrenir.

Samuel L. Jackson, Kurt Russell, Jennifer Jason Leigh, Walton Goggins gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Quentin Tarantino oturuyor.

7. Kill Bill: Volume 2 (IMDb: 8,0/10)


Gelin, düğününde yaşatılan katliamın etkisini hala yaşamaktadır ve alacağı intikam için gün saymaktadır. Eski sevgilisi ve eski patronu Bill’i öldürmek ve daha sonrasında da kızını ondan almayı planlamaktadır. Ancak Bill’den önce suikast takımındaki dört üyeyi öldürmelidir.

Uma Thurman, David Carradine, Michael Madsen, Daryl Hannah gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Quentin Tarantino oturuyor.

6. Sin City – Günah Şehri (IMDb: 8,0/10)


Aşık olduğu kadınla baş başa ilk kez bir geceyi beraber geçiren Marv, gecenin sabahında kadının yanı başında öldüğünü görür. Kadının ölümüyle hiçbir ilgisi olmayan Marv, bir anda katil zanlısı konumuna düşer. Olayla hiçbir alakası olmayan Marv, kendini aklayabilmek için polisten kaçarak katil zanlısının peşine düşer.

2005 yapımı filmin yönetmen koltuğunda Robert Rodriguez, Quentin Tarantino ve Frank Miller otururken, oyuncu kadrosunda ise Bruce Willis, Mickey Rourke, Jessica Alba gibi isimler yer alıyor.

5. Kill Bill (IMDb: 8,1/10)


Bill isimli bir adam tarafından yönetilen ölüm çetesinin üyesi ‘Gelin’, bir gün arabasının içinde ayaklarında hiçbir his olmadan uyanır. Eski çetesi düğününü basarak onu ve düğünde bulunan herkesi öldürmüştür, ya da öldürdüklerini sanmaktadır… Düğünden hayatta kalabilen tek kişi Gelin’dir ve eski çetesinden intikamını almak için her şeyini ortaya koyacaktır.

Uma Thurman’ın başrolünde yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Quentin Tarantino yer alıyor.

4. Reservoir Dogs – Rezervuar Köpekleri (IMDb: 8,3/10)


Orijinal bir soygun hikayesinin anlatıldığı filmde birbirlerinin isimlerini bile bilmeyen bir grup hırsız soygun için bir araya gelir. Soygunda bir aksaklık yaşanır ve ortalık kan gölüne döner. Bu sırada içlerinden birinin polis casusunun olduğunu da öğrenirler. Bu soygun artık hem fiziksel hem de psikolojik bir savaş haline dönüşür.

Harvey Keitel, Tim Roth, Michael Madsen, Chris Penn gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Quentin Tarantino oturuyor.

3. Inglourious Basterds – Soysuzlar Çetesi (IMDb: 8,3/10)


Fransa, Alman kuşatması altındadır ve Shosanna, ailesinin canice öldürülmesine şahit olmuştur. Bir şekilde kurtulur ve Paris’e gider. Yahudi Teğmen Raine, kendi askerlerini Naziler’e karşı örgütlemektedir ve amacına ulaşmak için türlü planlar kurmaktadır. Shosanna’nın sinemasında Shosanna, Teğmen raine ve Alman aktrisin yolları kesişir.

Brad Pitt, Diane Kruger, Eli Roth, Mélanie Laurent gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Quentin Tarantino ve Eli Roth oturuyor.

2. Django – Zincirsiz (IMDb: 8,4/10)


Köle olan Django, ödül avcısı olan Dr. King Schultz ile yolları kesişir. Schultz, Django’nun efendisini ele geçirmek istemektedir ve bu konuda Django ile anlaşma yapar. Bu amaçlarını başaran ikili, en çok aranan suçluların peşine düşmeye karar verirler. Django’nun amacı köleliği nedeniyle kaybettiği eşini bulmak ve kurtarmaktır. Bu hedef onları kötü şöhretli “Candyland” çiftliğine ve çiftliğin sahibi olan Calvin Candie’ye götürecektir.

Jamie Foxx, Christoph Waltz, Leonardo DiCaprio, Kerry Washington gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Quentin Tarantino oturuyor.

1. Pulp Fiction – Ucuz Roman (IMDb: 8,9/10)


Honey Bunny ve Pumpkin, genç ve birbirine aşık küçük bir soyguncudur. Vincent Vega ve Jules ise patronlarına ödemelerini geciktiren kişileri vurmaya giden iki gangsterdır. Bu sırada para karşılığı hile yapmayı reddeden cesur bir boksör de şehirden kaçar. Ve bir şekilde, birbirinden alakasız bu kişiler bir araya gelir.

Quentin Tarantino’nun yönetmenliğini yaptığı ve sinema tarihinde önemli bir yere sahip olan filmin oyuncu kadrosunda Uma Thurman, Samuel L. Jackson, John Travolta, Bruce Willis ve daha birçok önemli isim yer alıyor.

0 Shares:
Bir cevap yazın
You May Also Like