Kraliçe II. Elizabeth’in hayatını anlatan bir dizi olan The Crown, yeni sezonda Prenses Diana’nın bir yeme bozukluğu olan bulimia hastalığını tasvir ettiği bölümler için izleyicilere uyarı ekranı gösterecek.

15 Kasım 2020 tarihinde Netflix’te dördüncü sezonu yayınlanacak olan The Crown dizisinde, Emma Corrin’in canlandırdığı Prenses Diana, Prens Charles ile nişanlandıktan kısa bir süre sonra bulimia adı verilen bir yemek bozukluğuna yakalanıyor.

Evliliğinde sorunlar yaşamaya başladıktan ve Buckingham Sarayı’nda yalnızlıkla boğuştuktan sonra Diana’nın beklenmedik bir şekilde kusmaya başladığı görülüyor. The Crown yapımcıları ise, bu kusma sahnelerinin bazı izleyiciler için rahatsız edici olabileceğinden dolayı, bölümlerden önce uyarılar vermeye karar verdiler. Uyarılar, yeni sezonun on bölümünün üçünde görülecek ve bu üç bölüm 1979’dan 1990’a kadar olan dönemi kapsayacak.

Uyarının içeriği şöyle: “Aşağıdaki bölüm, bazı izleyicilerin rahatsız edici bulabileceği yeme bozukluğu sahnelerini içerir. İzleyicilerin dikkatine.” Aslında bu uyarı, dizinin yapımcılarından beklenmedik bir hareket olarak görülüyor. Nedeni ise, yapımcıların daha önce savaş sahneleri ve intihar eylemleri gibi izleyicileri rahatsız edebilecek bölümler yayınlamaları ve uyarı kullanmamış olmaları. Belki de bu sezonda uyarı kullanacak olmaları görüntülerin ne kadar açıkça yansıtıldığının ve de hassas davrandıklarının bir belirtisi olabilir.

Netflix The Crown
İzleyicilerin The Crown’ın yeni sezonunda görecekleri uyarı.

Önümüzdeki sezonda izleyiciler, Prenses Diana’nın her bir bölümde, Buckingham Sarayı’na taşındıktan sonra gün geçtikçe daha da sefil olmaya başladığını görebilecekler. Diana’nın, tuvalete girmeden önce onlarca puding yediği ve kusma sesinin duyulmaması için musluk sularını açtığı sahneler olacak.

Netflix, The Crown yapımcılarının, Prenses Diana’nın bulimia hastalığı konusunda hastalık için hem doğru hem de hassas bir şekilde ele alınmasını sağlamak için bir yeme bozukluğu hayır kurumu olan BEAT ile yakın çalıştığını söyledi. İzleyiciler diziyi Netflix’te izlediklerinde, bölümlerin başında gerektiğinde nasıl yardım arayacaklarının ayrıntılarını veren uyarı kartları görecekler.

Dizi yapımcılarının bu konuyu ele alış biçimlerinden dolayı tebrik ediyoruz. Özellikle de yeme bozukluğuna sahip olan kişilerin nasıl yardım alabilecekleri konusunda bilgi vermeleri hoş bir düşünce olmuş.

İşte The Crown’un yeni sezonunun fragmanı:

 

 

 

 

1 Shares:
Bir cevap yazın
You May Also Like