Çıkmasının üzerinden birkaç hafta geçtikten sonra bile gerek gizli sonları gerek analizleriyle merakımızı taze tutmaya devam eden Black Mirror’ın interaktif kendi-maceranı-seç filmi Bandersnatch’ten ilgi çekici istatistikler gelmeye devam ediyor. Örneğin Black Mirror resmi Twitter hesabı, izleyicilerin %60’ının Stefan’a kahvaltıda Frosties yedirdiğini açıkladı. Bunun üzerine Netflix UK & Ireland hesabı da dünyanın geri kalanına göre İngilizlerin (muhtemelen iyi bir bardak çayı ziyan etmek istememesinden dolayı) “çay dök” seçeneğini daha az seçtiğini ekledi. Son olarak Netflix US, izleyicilerin %73’ünün Stefan’ın Tuckersoft’taki işi kabul etmeyi seçtiğini belirtti.

-buradan sonrası spoiler içeriyor-

Asıl ilginç istatistikler ise 5 ana sondan biriyle ilgili. Netflix’e göre bu 5 sondan 1 tanesine çok az izleyici ulaşabilmiş. Bu son, göreceli olarak mutlu diyebileceğimiz tek son. Stefan, zamanda geriye giderek annesinin trajik ölümüne sebep olan trene biniyor ve beraber ölüyorlar. Hikaye günümüze geri döndüğünde ise Stefan’ın terapist koltuğunda nedensiz yere öldüğünü görüyoruz. Bu mutlu sayılabilecek bir son çünkü diğer milyonlarca permütasyon ile ulaştığımız tüm ana ve ara sonlarda Stefan’ın başına gelecek acı ve travmalardan kurtularak huzura erdiğini görüyoruz. En azından babasını öldürmek, parçalara ayırmak ve hapse girmekten kurtuluyor ve senelerdir annesinin ölümü yüzünden duyduğu suçluluk hissine bir son veriyor. Netflix’in açıklamasına göre işte bu duygusal son, izleyicilerin en az ulaşabildiği sonmuş.

Peki bu zor ulaşılan sona nasıl ulaşabiliyoruz?

Bu çok da kolay değil, çünkü seçenekler arasında biraz dolaşmanız ve zaman zaman geriye dönmeniz gerekecek ve bu yolun açılabilmesi için bazı seçenekleri belli bir sıra ile yapmanız lazım. Bunların kritik olanları sırasıyla:

  • Terapiste annenden bahset.
  • Colin’i takip et.
  • Hapları al.
  • Aile fotoğrafını en az 1 kez al. (2. kez alırsanız ilginç bir easter egg ve gizli son ile karşılaşacaksınız.)
  • Babayı öldür.

Bunları yaptıktan sonra Netflix sizi önceki seçim ekranlarından birine gönderecek. Bu sefer “Babandan tavşanı al.” seçeneğini seçerseniz bu alternatif son aktif olacak ve kasa şifresine “TOY” kelimesini girdiğiniz zaman Stefan çocukluğuna geri dönecek. Bu sahneyi ilk deneyimlediğimizde annesi Stefan’a gelip gelmeyeceğini sorduğu zaman sadece “hayır” seçeneği vardı. Fakat bu kombinasyonlar ile birlikte bir “evet” seçeneği de karşımıza çıkıyor ve bu seçeneği seçersek başta belirtildiği gibi Stefan annesi ile birlikte tren kazasında ölüyor.

Öte yandan Netflix, en başta izleyicilerin yaptığı popüler tercihleri açıklamak konusunda kararsızmış. Ekip, özellikle “babanı öldür” ve “cesedi parçala” gibi ahlaki açıdan zor seçenekler için izleyicilerin isimlerini açıklamayacağının garantisini vermiş. İzleyicilerin kendi cevaplarını dünyanın diğer kalanıyla karşılaştırabilmesi açısından böyle bir istatistik sunumu planları olsa da ne kadar bilginin paylaşılması gerektiği konusunda tartışmalar sürüyormuş.

Bir yanıt yazın
You May Also Like