Asya’nın Çince filmler için Akademi Ödüllerinin eşdeğeri olarak kabul edilen Golden Horse Ödülleri’nde Tayvan filmi ‘My Missing Valentine’ ödüllerle dolu bir gece geçirdi.

Tayvan yapımı film My Missing Valentine, her yıl düzenlenen Golden Horse Ödülleri’nde büyük bir gece geçirdi ve en iyi uzun metrajlı film de dahil olmak üzere beş ödül aldı.

Bir otobüs şoförü ve bir postane çalışanının aşk hikayesini anlatan romantik komedi filmi, aynı zamanda en iyi yönetmen, en iyi görsel efektler, en iyi film kurgusu ve en iyi orijinal senaryo dallarında da ödül aldı.

Tayvanlı oyuncular, en iyi erkek oyuncu ve en iyi kadın oyuncu ödüllerini evlerine götürdüler. Mo Tzu-yi,  Dear Tenant’daki rolüyle en iyi erkek oyuncu ödülünü alırken, Chen Shu-fang  Little Big Women’daki performansıyla en iyi kadın oyuncu ödülünü kazandı.

Chen Shu-fang

Malezya’dan Chong Keat-aun, The Story of Southern Islet için en iyi yeni yönetmen ödülüne layık görüldü. Tayvanlı yönetmen Hou Hsiao-hsien ise ömür boyu başarı ödülünü kazandı.

Bu yılki Golden Horse Ödülleri, maske takan izleyicilerin önünde gerçekleştirildi. Koronavirüs salgını dünyanın dört bir yanındaki sinemaları kapatırken, oyuncular, yönetmenler ve diğerleri Tayvan’ın başkenti Taipei’deki tören öncesinde kırmızı halıda yürüdüler. Tayvan’da sadece 611 koronavirüs vakası saptandı ve sadece yedi ölüm kaydedildi.

Ödül gecesinden sorumlu başkan Ang Lee “Bu kolay değil. Dünyada neler olduğuna bir bakın. New York’tan yeni döndüm. Orada tiyatrolar ve sinemalar kapalı. Tayvan’ın gişe gelirinin büyümeye devam etmesinden dolayı çok mutluyum” dedi.

Art arda ikinci yılda, Çin yapımı filmler yarışmaya katılmadı. Bunun nedeni ise ve Pekin’in, Çin ile Tayvan arasındaki gerilim nedeniyle sanatçılarının geceye katılmasını yasaklaması.

Bu gerginlikler geçtiğimiz yıllarda Golden Horse Ödülleri’nde tekrar gündeme gelmişti. 2018’de belgesel yönetmeni Fu Yue, ödül töreninde yaptığı bir kabul konuşmasında dünyayı, şu anda sadece bir birkaç ülkenin yaptığı bir şey olan Tayvan’ı bağımsız bir ülke olarak tanımaya çağırmıştı. Buna karşılık olarak Çinli katılımcılar sahneye çıkmayı reddetmişlerdi.

 

0 Shares:
Bir cevap yazın
You May Also Like