Şubat ayında bir kez daha French New Wave, bir kez daha Jean Luc-Godard! MUBI, Godard’ın yönetmenliğini ve senaristiğini üstlendiği The Little Soldier (Le petit soldat) filmini seçkisine ekledi. Band of Outsider (Bande à part), Alphaville, Pierrot le Fou ve A Woman Is A Woman (Une femme est une femme) filmlerinde Godard ile çalışan Anna Karina’ya başrolde Michel Subor eşlik ediyor. Ayrıca filmin kadrosunda Henri-Jacques Huet, Paul Beauvais ve Laszlo Szabo gibi isimler de yer alıyor.

“Godard’ın politik sinemaya ilk adımını attığı Küçük Asker, Cezayir Bağımsızlık Savaşı’nda Fransızların acımasızlığını resmettiği için ülkesinde sansüre uğramıştı. İki beyazperde efsanesi, Michel Subor ve Anna Karina’nın varlığı, Godard’ın varoluşsal sorgulamalarını ve görsel dehasını perçinliyor.” – MUBI

Konu: Asker kaçağı Bruno, Cezayir Savaşı döneminde Cenevre’ye sığınır ve aşırı sağcı bir terörist örgüte katılır. Örgüt ona radyo yorumcusu Palivoda’yı öldürmesini emreder. Ne var ki Bruno, sol görüşlü aktivist Véronica’ya âşık olmuştur. İkisi birlikte Brezilya’ya kaçar.

 

Bir cevap yazın
You May Also Like