MUBI, Jean-Luc Godard imzalı bir filmle seçkisine Fransa sinemasından filmler eklemeye devam ediyor. Godard’ın filmografisinde, geri kalan filmlerine nazaran daha geri planda kalan The Carabineers (Les carabiniers), bir savaş karşıtı alegori olmasıyla öne çıkıyor. Baniamino Joppolo’nun I Carabinieri oyundan uyarlanan filmin senaryosunu kaleme alan isimler arasında Godard ve Joppolo’nun yanı sıra Jean Gruault ve Roberto Rosselini yer alıyor. Marino Masé, Patrice Moullet, Geneviéve Galéa ve Catherine Riberio’nun başrollerinde olduğu filmin görüntü yönetmeni ise usta yönetmen Godard’ın filmlerinin birçoğunun eşsiz görüntülerinde imzası bulunan Raoul Coutard.

“Godard’ın yeterince hakkı verilmeyen bu savaş karşıtı alegorisinde, Laurel ve Hardy’yi andıran iki kardeş ordu tarafından cezbediliyor. Sürrealist sahneler ve sessiz dönem komedilerini hatırlatan anlarla dolu filmde Godard, kapitalist ve militarist retoriğin çarpıklıklarını ifşa ediyor.” – MUBI

Konu: Savaş halindeki bir ülkenin askerleri, orduya katılacaklara yeryüzündeki cenneti vaat eder. İki yoksul çiftçi, Michelangelo ve Ulysses, çağrıya uyup savaşa gider ve kıyıma ortak olur. Döndüklerinde, yolculuk boyunca sergiledikleri marifetlerini herkese göstermeye heveslidirler.

 

Bir yanıt yazın
You May Also Like