in

MUBI’de Günün Filmi: Sırtlarındaki Hayat (2004)

MUBI, Türkiye sinemasının öne çıkan auteur yönetmenlerinden Yeşim Ustaoğlu’nun koleksiyonunu bizlerle buluşturmaya devam ediyor. Ustaoğlu imzalı Sırtlarındaki Hayat filmi, platformda yayınlandı. Yönetmenin 1994 yapımı ilk filmi İz’i, 2003 yapımı Güneşe Yolculuk filmini ve de Bulutları Beklerken’i izleyicilerle buluşturan MUBI, kısa bir süre içerisinde Pandora’nın Kutusu filmini de seçkisini ekleyecek.

“Yeşim Ustaoğlu, Kaçkar Dağları’nın zirvelerinde, doğaya, durmak bilmeyen yağmurlara kafa tutan kadınlara çeviriyor kamerasını. Bir yanıyla huzur veren, bir yanıyla tedirgin edici, haşmetle yükselen dağların ortasındaki yaşamın ritmini gözlemliyor. Lazca türküler, puslu gökyüzüne doğru havalanıyor.” – MUBI

Konu: Karadeniz Bölgesi’ndeki dağ köylerinden hayvanlarıyla beraber çıkan köylülerin, yaz ayları boyunca, bir yanı ürkütücü uçurumlara bakarak kıvrılan vahşi patikalardan geçip yaylalarına göç edişlerinin öyküsü.

Written by Arda Ilgaz

22 yaşında, izmirli. bilkent üniversitesi'nde okuyor. trendlere, sinemaya ve spora tutkulu bir mühendis. paul thomas anderson hayranı. dijital platformlar için heyecanlı ama sinema salonlarının önemini kaybetmesinden korkuyor.

Bir cevap yazın

Marvelous Mrs. Maisel Dizisi 5. Sezonuyla Birlikte Ekranlara Veda Edecek

Snowfall Dizisinin 5. Sezonu İçin Çıkış Tarihi ve Resmi Fragmanı Yayınlandı