MUBI, kullanıcılarını hiç izlemediği kadar eski filmleri izlemeye teşvik ediyor. Clyde Bruckman ile birlikte filmin senaristliğini ve yönetmenliğini üstlenen Buster Keaton, aynı zamanda filmin başrolünün de sahibi. Dönemin sessiz sinemasının Charlie Chaplin ile beraber önde gelen isimleri arasında yer alan Keaton’a, başrolde Marion Mack, Glev Cavender ve Jim Farley gibi isimler eşlik ediyor.

Amerikan İç Savaşı döneminde yaşanan gerçek bir hikâyeyi merkezine alan film için Keaton, “en sevdiğim filmim” yorumunu yapmaktan çekinmiyor. Sessiz sinemanın öne çıkan filmleri arasında yer alan The General, dönemin şartları göz önüne alındığında çekimleri ve meşhur takip sahnesiyle unutulmaz arasında yerini alıyor.

“Amerikan İç Savaşı ansızın patlak verdiğinde, güneyli demiryolu mühendisi Johnnie Gray’in nişanlısını taşıyan lokomotif, kuzeyli casuslar tarafından kaçırılır. Gray, başka bir trene atlayarak, hayatta en sevdiği iki şeyi, buharlı lokomotifi ve nişanlısını kurtarmak için yola düşer.” -MUBI

Bir yanıt yazın
You May Also Like