in

MUBI’de Günün Filmi: Ahh Güzel İstanbul (1966)

MUBI, Türkiye sineması klasiklerinden Atıf Yılmaz imzalı Ahh Güzel İstanbul’u seçkisine ekledi. Ayşe Şasa ve Safa Önal’ın senaryosunu kaleme aldığı filmin kadrosunda Sadri Alışık, Ayla Algan, Ahmet Danyal Topatan, Feridun Çölgeçen, İhsan Yüce ve Bilge Zobu gibi isimler yer alıyor. Görüntü yönetmenliğini Gani Turanlı’nın üstlendiği filmin müziklerinin arkasındaki isim ise Metin Bükey.

“İstanbul’a bir aşk ve nefret mektubu. Sinemamızın iki efsanesini, Atıf Yılmaz ve Sadri Alışık’ı buluşturan Ahh Güzel İstanbul, zamana yenik düşmüş, kalbi kırık İstanbul beyefendisi Haşmet’in tiratlarıyla hafızalarımıza kazınan, Yeşilçam’da sayısız filme ilham olmuş bir klasik.” – MUBI

Konu: Varlıklı bir İstanbul ailesinden gelen Haşmet, yıllara ayak uyduramayınca, babasından kalan yalıyı satar ve sokakta fotoğrafçılık yapar. Ayşe, ünlü olma hayaliyle taşradan İstanbul’a gelmiştir. Haşmet, sokakta tanıştığı, kalacak yer verdiği bu genç kadına sevdalanır.

 

Written by Arda Ilgaz

22 yaşında, izmirli. bilkent üniversitesi'nde okuyor. trendlere, sinemaya ve spora tutkulu bir mühendis. paul thomas anderson hayranı. dijital platformlar için heyecanlı ama sinema salonlarının önemini kaybetmesinden korkuyor.

Bir cevap yazın

Amazon Prime’ın Rekor Bütçeli Yüzüklerin Efendisi Dizisinden İlk Fragman

Fishbowl Wives, Netflix’te Yayında