in

MUBI’de Günün Filmi: Bulutları Beklerken (2003)

MUBI, Türkiye sinemasının öne çıkan auteur yönetmenlerinden Yeşim Ustaoğlu’nun koleksiyonunu bizlerle buluşturmaya devam ediyor. Ustaoğlu imzalı Bulutları Beklerken filmi, platformda yayınlandı. Yönetmenin 1994 yapımı ilk filmi İz’i ve 2003 yapımı Güneşe Yolculuk filmlerini izleyicilerle buluşturan MUBI, kısa bir süre içerisinde Pandora’nın Kutusu ve Sırtlarındaki Hayat filmlerini de seçkisine ekleyecek.

“Karadeniz’in puslu yaylalarında, yıllarca kimliğini gizlemek zorunda kalmış Eleni’nin hafızasında, anıların toplumsal belleğe karıştığı bir yolculuk. Angelopoulos’la beraber çalışmış Petros Markaris’in de imzası bulunan öyküde Yeşim Ustaoğlu, göç, kimlik ve yurt kavramları üzerine düşündürüyor.” – MUBI

Konu: 1916 yılında Karadeniz’den sürülen Rumlar arasında Eleni ve ailesi de vardır. Mersinli bir aile onu evlat edinir ve adını Ayşe olarak değiştirir. Eleni, ailesine duyduğu özlemi yıllar boyu bu evde Selma ile gidermiştir. Selma hayatını kaybedince, Eleni kendi köklerine doğru bir yolculuğa çıkar.

Written by Arda Ilgaz

22 yaşında, izmirli. bilkent üniversitesi'nde okuyor. trendlere, sinemaya ve spora tutkulu bir mühendis. paul thomas anderson hayranı. dijital platformlar için heyecanlı ama sinema salonlarının önemini kaybetmesinden korkuyor.

Bir cevap yazın

Titans Yeni Sezonunda Lex Luthor’u Görebiliriz

Netflix, Yeni Kore Dizisi Thirty-Nine’dan Fragman Yayınladı