in

MUBI’de Günün Filmi: Ablam (2019)

MUBI, dün olduğu gibi bugün de bir Türkiye sineması filmini kullanıcılarıyla buluşturuyor. Yönetmenliğini ve senaristliğini Burcu Aykar’ın üstlendiği 2019 yapımı kısa filmi Ablam, kendisinin ilk deneyimi olarak öne çıkıyor. Çiğdem Aksüt, Defne Karagöz ve Devrim Eylem Seker’in kadrosunda olduğu film, bizleri 80’li yıllarında ortasında İstanbul’a davet ediyor.

“Çocukluğun ve ilkgençliğin o adı konulması zor melankolisi. Yaz rüzgarının dağıtamadığı can sıkıntısı. Müziğin kasetten dinlendiği yıllara ait tatlı bir nostalji. Burcu Aykar’ın kısa filmi, kısacık bir sürede, iki kız kardeşin dünyaya ve birbirlerine dair izlenimlerinden koca bir alem kuruyor.” – MUBI

Konu: 80’lerin ortasında, İstanbul’da yapış yapış bir yaz. Elif özgürce oynayarak geçiriyor vaktini, ablası Ayşe ise yeni beliren göğüslerini banyo aynasında görmeye çalışırken bacağını yaralıyor. Ablasının kendisine sürekli sinirlenmesini anlamıyor Elif; Ayşe sanki ulaşamadığı bir diyarda.

Written by Arda Ilgaz

22 yaşında, izmirli. bilkent üniversitesi'nde okuyor. trendlere, sinemaya ve spora tutkulu bir mühendis. paul thomas anderson hayranı. dijital platformlar için heyecanlı ama sinema salonlarının önemini kaybetmesinden korkuyor.

Bir cevap yazın

Hulu, The Dropout Dizisinden Fragman Yayınladı

Amazon Prime’ın Rekor Bütçeli Yüzüklerin Efendisi Dizisinden İlk Görseller