Bir filmin kaliteli olup olmadığına karar verirken yönetmenine, oyuncu kadrosuna ve daha birçok kritere bakabilirsiniz. Eğer oyuncu kadrosunda Meryl Streep’in ismini görürseniz geri kalanlara bakmanıza gerek yoktur! Hollywood’un en sevilen ve en başarılı oyuncularından biri olan Streep, oyunculuk yeteneğiyle de yer aldığı her filmin hakkını veriyor.

1. Mamma Mia (IMDb: 6,4/10)

Sophie Sheridan, annesi Donna ile birlikte, babasının kim olduğunu bilmeden evlenecek yaşa kadar gelmiş bir genç kızdır. Babasının kim olduğunu öğrenmek isteyen Sophie, düğününe annesi Donna’nın 20 yıl önce Yunan adalarında sevgilisi olmuş olan üç erkeği de çağırır. Donna eski sevgililerini karşında görünce şok olur.

Efsane grup ABBA’nın şarkılarıyla renklendirilmiş filmin oyuncu kadrosunda Meryl Streep, Amanda Seyfried, Pierce Brosnan ve daha birçok isim yer alırken, yönetmen koltuğunda Phyllida Lloyd oturuyor.

2. Şeytan Marka Giyer (IMDb: 6,9/10)

Andrea Sachs, gazetecilikten yeni mezun olmuş oldukça çıtkırıldım ve saf bir kadındır. Runaway Magazin dergisinin acımasız yöneticisi Miranda Priestly’nin yanında ikinci asistan olarak işe girer. Andrea her ne kadar çıtkırıldım olsa da mücadeleci bir yapıya sahiptir ve konumunu koruyabilmek için canla başla savaşır. Bu savaşın sonunda Andrea değişmeye başlar ve eski dostlarına, sevdiği insanlara uzaklaşmaya başlar.

Lauren Weisberger’in altı ay liste başında duran romanından uyarlanan filmde Meryl Streep, Anne Hathaway, Emily Blunt gibi isimler yer alırken, yönetmenliğini David Frankel üstleniyor.

3. Yasak İlişki (IMDb: 7,6/10)

Francesca, mütevazı bir hayat süren, evli ve çocuklu bir kadındır. Bir gün fotoğrafçı Robert’a aşık olur ancak bu hiç doğru değildir çünkü Francesca’nın bir yuvası vardır. Kocası ve çocukları kasaba dışına gittiğinde Robert’la aşkını doyasıya yaşayan Francesca, evliliğini sorgulamaya başlar.

Başrollerinde Meryl Streep ve Clint Eastwood’un bulunduğu filmin yönetmenliğini Clint Eastwood üstleniyor.

4. The Post (IMDb: 7,2/10)

Washington Post çalışanları Ben Bradlee ve Katharine Graham, ordu analisti olan Daniel Ellsberg tarafından sızdırılan Pentagon belgelerini yayınlamaya karar verirler. Yayınlanan bu belgeler halk arasında oldukça fazla ses getirir ve büyük bir skandal yaratır. Bunun üzerine The Post’un yayınlanması durdurulmaya çalışılır.

2017 yapımı filmin yönetmen koltuğunda Steven Spielberg yer alırken, oyuncu kadrosunda ise Meryl Streep, Tom Hanks, Sarah Paulson gibi isimler yer alıyor.

5. Florence (IMDb: 6,9/10)

Florence Foster Jenkins oldukça zengin bir New York sakinidir ancak paranın satın alamadığı bir hayali vardır; bir opera sanatçısı olmak istemektedir. Sesi çok kötü olan Florence bunu pek dert etmemektedir. Film, sesinin kötülüğü nedeniyle hayallerine kavuşamayan Florence Foster Jenkins’in gerçek hayat hikayesinden uyarlandı.

Florence Foster Jenkins’i usta oyuncu Meryl Streep canlandırırken filmde Streep’e Hugh Grant, Simon Helberg ve Rebecca Ferguson gibi ünlü oyuncular eşlik ediyor.

6. İlişki Durumu: Karışık (IMDb: 6,6/10)

Jane’in üç yetişkin çocuğu, kaliteli bir restoranı ve on yıl önce boşanmaya karar verdiği avukat eski kocası Jake’le dostça bir ilişkisi vardır. Jake’in Agness’le evlenmesiyle Jane ikinci kadın durumuna düşer. Jane’in mutfağını değiştirmek için işe giren mimar Adam, bu olayların ortasında kalır. O sırada eşinden yeni boşanmış olan Adam da Jane’e aşık olmaya başlar ve bir aşk üçgeni başlar.

Romantik komedi filminin oyuncu kadrosunda Meryl Streep, Alec Baldwin, Steve Martin gibi isimler yer alırken, yönetmenliğini ise Nancy Meyers üstleniyor.

7. Sıradışı Anne (IMDb: 5,9/10)

Ricki, artık yaşlanmış ve çocuklarıyla pek de sağlıklı bir ilişkiye sahip olmayan bir rock yıldızıdır. Yaşlanmanın da verdiği etkiyle çocuklarıyla arasındaki bağları yeniden kuvvetlendirmek ister. Geçmişte çocuklarına yaşattığı kötü şeylerle yüzleşmek zorunda kalan Ricki Rendazzo’nun çocuklarıyla arasını düzeltmek için elindeki son şansıdır.

Yönetmenliğini Jonathan Demme’nin üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda ise Meryl Streep, Sebastian Stan, Mamie Gummer, Kevin Kline, Ben Platt ve Rick Springfield yer alıyor.

8. Sihirli Orman (IMDb: 6/10)

Rapunzel, Sindrella, Kırmızı Başlıklı kız ve daha birçok çocuk masalında yer alan kahramanların bir ormanda buluştuğunu düşünün… Müzikal havasıyla farklı masalların, farklı kahramanlarını bir filmde toplayan Sihirli Orman’da bir çiftin çocuk sahibi olmak için cadıdan yardım istemeleri ve cadının yardım karşılığı onlardan istediği şeyleri toplama çabalarını işliyor.

Rob Marshall’ın yönetmen koltuğunda oturduğu filmde Meryl Streep, James Corden, Emily Blunt yer alıyor.

9. Demir Leydi (IMDb: 6,4/10)

Tam bir kaos ortamında İngiltere’nin başında yer alan isim olan Margaret Thatcher’ın yaşadıklarını işleyen filmde güç için neler yapılabileceği ve ne gibi bedeller ödenebileceği yer alıyor. Ataerkil yapıya sahip toplumların yaygın olduğu 20.yüzyıl dünyasında önemli ülkelerden birinin başında yer alan Margaret, sınıf ve cinsiyet kavramlarını da alt üst ediyor.

Meryl Streep, Jim Broadbent, Susan Brown gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmenliğini Phyllida Lloyd üstleniyor.

10. Julie ve Julia (IMDb: 7/10)

Gerçek hikayelerden ilham alınarak kurgulanan filmde zaman ve mekan farklı olsa da hayatları iç içe geçen iki kadının, tutku ve cesaretle hiçbir şeyin imkansız olmadığını anlatması üzerine kurulu bir romantik dram olma özelliğini taşıyor.

Filmin yönetmen koltuğunda Nora Ephron otururken, oyuncu kadrosunda ise Meryl Streep, Amy Adams, Stanley Tucci gibi isimler yer alıyor.

11. Silkwood (IMDb: 7,2/10)

Karen Silkwood nükleer santralde laborant olarak çalışan bir kadındır. İş sırasında radyasyona maruz kalır ve hayati tehlike geçirir. Radyasyona uğramasında ihmal olduğunu düşünen Karen bir gazeteciyle işbirliği yaparak santraldeki her şeyi ortaya dökmeye karar verir.

Meryl Streep’in başrolünde yer aldığı filmin yönetmenliğini Mike Nichols üstleniyor.

12. Şüphe (IMDb: 7,5/10)

Altmışlı yıllarda Bronx’ta yaşayan Rahip Flynn, Rahibe Aloysius Beauvier’i kör kütük savunduğu katı geleneklerden vazgeçirmeye çalışır. Donald Miller beyazların fazlalıkta olduğu bir okulda okuyan siyahi bir öğrencidir. Rahibe Aloysius, Rahip Flynn’ın Donald’a aşırı yakınlık gösterdiğini iddia eder ve rahibi işinden attırmaya çalışır.

Dram temalı filmin yönetmen koltuğunda John Patrick Shanley otururken, oyuncu kadrosunda ise Meryl Streep, Philip Seymour Hoffman, Amy Adams gibi isimler yer alıyor.

13. Tersyüz (IMDb: 7,7/10)

Charlie Kaufman, o zamanların en popüler kitabı olan The Orchid Thief’i senaryolaştırıp Hollywood’a sunmak istemektedir. Ancak ne yaparsa yapsın senaryo istediği kıvama gelmemekte ve sürekli tıkanmaktadır. Başarısızlığının yanı sıra Charlie bir de ikiz kardeşiyle sorun yaşamaktadır. Charlie bir an önce senaryoyu tamamlamak ve bu çıkmazdan kurtulmak istemektedir.

Oyuncu kadrosunda Nicolas Cage, Meryl Streep, Tilda Swinton gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmenliğini ise Spike Jonze üstleniyor.

14. Yaşamın Kıyısından Kartpostallar (IMDb: 6,7/10)

Suzanne Vale, Hollywood’da oldukça tanınan bir isimdir ancak uyuşturuculara bağımlı bir şekilde hayatını devam ettirmektedir. Bağımlılığı ciddi bir hal alan Suzanne, bir gün film setinde bir uyuşturucu satıcısıyla karşılaşmasından sonra kendini hastaneye yetiştirilmeye çalışılırken bulur. Bu durum üzerine kendine çeki düzen vermeye karar veren Suzanne her şeyi bir kenara bırakıp sıfırdan başlamaya karar verir.

1990 yapımı filmin oyuncu kadrosunda Meryl Streep ve Shirley MacLaine yer alırken, yönetmen koltuğunda ise Mike Nichols oturuyor.

15. Mançuryalı Aday (IMDb: 6,6/10)

Astsubay Raymond Shaw, yer aldığı Körfez Savaşı’nda Kaptan Bennett Marco ve askerleri kurtarır. Marco, Raymond hayatını kurtardığı için verdiği söyleşilerde hep bu kahramanlık hikayesini anlatmaya başlar. Fakat zamanla ortaya iddialar atılmaya başlar ve bu iddialarla Raymond’ın kahramanlığı sayesinde aldığı madalyayı kazanmadığı da konuşulmaya başlanır. Raymond başkan yardımcılığına adaylığını koyduğunda iddialar Marco’nun da aklını karıştırmaya başlamıştır.

Oyuncu kadrosunda Denzel Washington, Meryl Streep, Bill Irwin, Pablo Cantillo gibi isimlerin bulunduğu filmin yönetmen koltuğunda ise Jonathan Demme oturuyor.

16. Saatler (IMDb: 7,6/10)

Yıl 1923’tür ve yazar Virginia Woolf evinde ağır bir depresyonla başa çıkmaya çalışırken Mrs Dalloway isimli kitabını yazıyordur. Yıl 1951 olduğunda ev kadını olan Laura Brown, Mrs Dalloway kitabını okuyarak biraz olsun gerçek hayattan uzaklaşıyordur. Yıl 2001 olduğunda ise AIDS’e yakalanan eski kocasının onuruna parti düzenleyen Clarissa Vaughan ve eski kocası arasında Mrs Dalloway üzerine kurulu özel bir bağ oluşmuştur.

Meryl Streep, Nicole Kidman, Julianne Moore gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Stephen Daldry oturuyor.

17. Diren! (IMDb: 6,9/10)

Hükumete karşı harekete geçmek için gizli buluşmalar düzenleyen feminist kadınlar, başlangıçta barışçıl yöntem izlerler. Koşulların değişmesiyle verdikleri savaşı daha radikal bir boyuta taşımak zorunda kalırlar. Bu grubun içinde yer alan birbirinden güçlü kadınları konu alan filmde dram hakim.

Carey Mullligan, Helena Bonham Carter, Meryl Streep, Anne-Marie Duff gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Sarah Gavron oturuyor.

18. Mamma Mia! Yeniden Başlıyoruz (IMDb: 7,2/10)

Sophie evlenmiştir ve hamile kalmıştır. Ancak Sophie hala annesi Donna’nın gençlik zamanlarında yaşadıklarını öğrenmek istemektedir. Annesinin geçmişini öğrenme yolcuğunda Sophie’ye büyük annesi ve aile dostları da eşlik ediyor.

Lily James, Amanda Seyfried, Meryl Streep, Cher gibi isimlerin yer aldığı serinin devam filminin yönetmen koltuğunda Ol Parker oturuyor.

19. Death Becomes Her (IMDb: 6,5/10)

Sonsuz gençlik ve güzellik isteyen Madeline Ashton ve Helen Sharp’ın yolları bir şekilde kesişmiştir. Madeline, daha önce Helen’le birlikte olan estetik cerrah Ernest Menville ile evlidir ve lüks bir hayat sürmektedir. Helen, Ernest’le nişanının bozulmasından yedi yıl sonra kilo almış  ve bunalıma girmiştir. Helen, Ernest’i geri almak için Madeline’le savaşmaya hazırdır ve iki kadın arasında bir savaş başlar!

Meryl Streep, Bruce Willis, Goldie Hawn, Isabella Rossellini gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Robert Zemeckis oturuyor.

20. Yaman Tilki (IMDb: 7,8/10)

Ailesini beslemek için zengin çiftçilerden her akşam tavuk, ördek ve hindi çalan Mr. Fox isimli tilki, çiftçilerin artık gözünün açılmasıyla tehlikeye girer. Çiftçiler, Mr. Fox’u öldürmek için planlar yapmışlardır ve tilkiyi yakalarlar. Ancak Mr. Fox zekidir ve çiftçilerden kurtulmanın yollarını bulacaktır.
George Clooney, Meryl Streep, Bill Murray, Jason Schwartzman gibi isimlerin seslendirme kadrosunda yer aldığı animasyon filmin yönetmen koltuğunda Wes Anderson oturuyor.

21. Talihsiz Serüvenler Dizisi (IMDb: 6,8/10)

Zengin bir ailenin çocukları olan Violet, Klaus ve Sunny; ebeveynlerinin vefat etmesi üzerine yetim kalırlar. Ebeveynlerinin ölümüyle birlikte tüm miraslar bu üç kardeşe kalmıştır ancak çocukların mirasları kullanabilmeleri için uygun yaşa gelmeleri gerekmektedir. Çocuklar, uzak bir akrabaları olan Count Olaf’ın yanına gönderilmeleri ile hayatları beklenmedik bir biçimde değişmeye başlar çünkü Count hiç de iyi niyetli biri değildir. Çocuklar çok geçmeden, bu adamın, sahip oldukları geleceği, ellerinden almanın peşinde olduğunu fark ederler.

Jim Carrey, Jude Law, Meryl Streep, Liam Aiken gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Brad Silberling oturuyor.

22. Seçilmiş (IMDb: 6,5/10)

Oluşan bir kaos sonrasında dünyanın düzeni değişir. Yeryüzündeki renk, din, düşünce gibi farklılığı tanımlayacak tüm sıfatları ortadan kaldırılır. Artık dünya sadece siyah ve beyazdır, dağlar, denizler, engeller yoktur. İnsanların aile bireyleri dışında birbirlerine dokunmaları, yalan söylemeleri, dili yanlış kullanmaları ve sınırlar dışına çıkmaları yasaktır. Dahası hiç kimsenin duyguları, hissiyatları ve anıları yoktur.

Brenton Thwaites, Jeff Bridges, Meryl Streep, Taylor Swift gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Phillip Noyce oturuyor.

23. Aile Sırları (IMDb: 7,2/10)

Beverly ve Violet Weston çiftinin üç kızı ve bir torunu vardır. Ailenin babası olan Beverly’nin bir anda ortadan kaybolmasıyla tüm aile bir araya gelir. Baba Beverly’nin bulunması amacıyla bir araya toplanan her aile ferdinin kendini aşacak sorunları vardır ve gidişat tüm ailenin dengesini sarsar. Weston ailesi, geleceklerini tamamen değiştirecek bir yere doğru sürüklenmeye başlar.

Meryl Streep, Dermot Mulroney, Julia Roberts, Juliette Lewis gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda John Wells oturuyor.

24. Sophie’nin Seçimi (IMDb: 7,6/10)

Nazi kamplarından bir şekilde kurtulmayı başaran Sophie’yi hayatta tutan tek şey Nathan’ın varlığıdır. Ancak Nathan ve Sophie’nin arasındaki ilişki, diğer ilişkiler kadar basit değildir. Sophie devamlı kabuslar ve huzursuzluk veren hayaller görürken, Nathan da soykırım takıntısı yüzünden şizofreniye varan şiddetli krizler ile baş etmeye çalışmaktadır.

Meryl Streep, Kevin Kline, Peter MacNicol, Rita Karin gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Alan J. Pakula oturuyor.

25. Kramer, Kramer’e Karşı (IMDb: 7,8/10)

Joanna, bir gün kocasını ve oğlunu terk edip gitme kararı alır. Joanna’nın kocası Ted, tam bir işkoliktir ve oğluna zaman ayırmak onun için çok zordur. Aynı zamanda aile yaşantısı için neler yapması gerektiğini de hiç bilmeyen Ted, zamanla hem oğluyla bir bağ kurar, hem de aile yaşantısının gereklerini öğrenmeye başlar. Tam her şey rayına oturduğunda Joanna bir anda ortaya çıkar ve oğlunun velayetini ister. İşte o andan itibaren de kıran kırana bir ebeveynlik mücadelesi başlar.

Dustin Hoffman, Meryl Streep, Jane Alexander, Justin Henry gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Robert Benton oturuyor.

26. Arslanı Kuzulara (IMDb: 6,2/10)

Arian ve Ernest isimli iki öğrenci, West Coast Üniversitesi’ndeki idealist profesöleri Dr. Stephen Malley’in tavsiyesi üzerine Afganistan’daki savaşa katılmaya karar verirler. İkili Afganistan’da hayatta kalma savaşı verirlerken, başka hikayeler de işin içine girer.
Tom Cruise, Meryl Streep, Robert Redford, Michael Peña gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Robert Redford oturuyor.

27. Vahşi Nehir (IMDb: 6,3/10)

Hayatının odak noktasında rafting sporu olan Gail, aynı zamanda bir raftin uzmanıdır. Gail bir gün ailesini de yanına alarak rafting yapmaya gider. Gail ve ailesi yolda rafting yapan ve nehrin aşağısına inmekte zorlanan iki adama rastlarlar. Adamlara yardım etmek isteyen Gail, kendisinin ve ailesinin hayatını riske attığını daha sonra fark eder.

Meryl Streep, Kevin Bacon, David Strathairn, Joseph Mazzello gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Curtis Hanson oturuyor.

28. Marvin’in Odası (IMDb: 6,7/10)

Ohio’da yaşamak için evi terk eden Lee, başına buyruk bir kızdır. Bessie ise babası Marvin ve onun egzantrik kızkardeşi Ruth’a bakmak için Florida’daki baba evine dönmüştür. Doktora giden Bessie, test sonuçlarından sonra lösemi olduğunu öğrenir. Bessie’ye ilik nakli yapılması gerekmektedir. Bunun için yıllar önce evi terk eden Lee’ye ihtiyacı vardır.

Meryl Streep, Leonardo diCaprio, Diane Keaton, Robert De Niro gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Jerry Zaks oturuyor.

29. Prime (IMDb: 6,2/10)

Rafi Gadret, otuz yedi yaşındaki bir fotoğrafçıdır. Eşinden boşandığı gün Manhattan sokaklarında tek başına dolanmaktadır. Rafi, o gün David Bloomberg isimli bir adamla tanışır. David, yirmi üç yaşındadır ve üniversiteyi yeni bitirmiş bir ressamdır. Rafi ve David için aralarındaki yaş farkına ek olarak daha bir sürü engeller vardır. Bunlardan biri de David’in gelenekçi yapıya sahip annesidir.
Uma Thurman, Meryl Streep, Bryan Greenberg, Jon Abrahams gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Ben Younger oturuyor.

30. Geç Kalan Sevgi (IMDb: 6,5/10)

Noel için aldıkları hediyeleri karıştıran mimar Frank Raftis ile grafik sanatçısı Molly Gilmore, bu kaza sonrası tanışırlar. İkili birbirinden oldukça fazla hoşlanır. Ancak ortada büyük bir sorun vardır; Frank ve Molly başkalarıyla evlidir. Buna rağmen birbirlerinden vazgeçmeyen Frank ve Molly’nin ilişkileri bir yere kadar saklı kalmayı başarır.

Robert De Niro, Meryl Streep, Harvey Keitel, Jane Kaczmarek gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Ulu Grosbard oturuyor.

Bir yanıt yazın
You May Also Like