Usta Oyuncu Meryl Streep’in Ölmeden Önce İzlemeniz Gereken 15 Filmi

Bir filmin kaliteli olup olmadığına karar verirken yönetmenine, oyuncu kadrosuna ve daha birçok kritere bakabilirsiniz. Eğer oyuncu kadrosunda Meryl Streep’in ismini görürseniz geri kalanlara bakmanıza gerek yoktur! Hollywood’un en sevilen ve en başarılı oyuncularından biri olan Streep, oyunculuk yeteneğiyle de yer aldığı her filmin hakkını veriyor.

1. Mamma Mia (IMDb: 6,4/10)

Sophie Sheridan, annesi Donna ile birlikte, babasının kim olduğunu bilmeden evlenecek yaşa kadar gelmiş bir genç kızdır. Babasının kim olduğunu öğrenmek isteyen Sophie, düğününe annesi Donna’nın 20 yıl önce Yunan adalarında sevgilisi olmuş olan üç erkeği de çağırır. Donna eski sevgililerini karşında görünce şok olur.

Efsane grup ABBA’nın şarkılarıyla renklendirilmiş filmin oyuncu kadrosunda Meryl Streep, Amanda Seyfried, Pierce Brosnan ve daha birçok isim yer alırken, yönetmen koltuğunda Phyllida Lloyd oturuyor.

2. Şeytan Marka Giyer (IMDb: 6,9/10)

Andrea Sachs, gazetecilikten yeni mezun olmuş oldukça çıtkırıldım ve saf bir kadındır. Runaway Magazin dergisinin acımasız yöneticisi Miranda Priestly’nin yanında ikinci asistan olarak işe girer. Andrea her ne kadar çıtkırıldım olsa da mücadeleci bir yapıya sahiptir ve konumunu koruyabilmek için canla başla savaşır. Bu savaşın sonunda Andrea değişmeye başlar ve eski dostlarına, sevdiği insanlara uzaklaşmaya başlar.

Lauren Weisberger’in altı ay liste başında duran romanından uyarlanan filmde Meryl Streep, Anne Hathaway, Emily Blunt gibi isimler yer alırken, yönetmenliğini David Frankel üstleniyor.

3. Yasak İlişki (IMDb: 7,6/10)

Francesca, mütevazı bir hayat süren, evli ve çocuklu bir kadındır. Bir gün fotoğrafçı Robert’a aşık olur ancak bu hiç doğru değildir çünkü Francesca’nın bir yuvası vardır. Kocası ve çocukları kasaba dışına gittiğinde Robert’la aşkını doyasıya yaşayan Francesca, evliliğini sorgulamaya başlar.

Başrollerinde Meryl Streep ve Clint Eastwood’un bulunduğu filmin yönetmenliğini Clint Eastwood üstleniyor.

4. The Post (IMDb: 7,2/10)

Washington Post çalışanları Ben Bradlee ve Katharine Graham, ordu analisti olan Daniel Ellsberg tarafından sızdırılan Pentagon belgelerini yayınlamaya karar verirler. Yayınlanan bu belgeler halk arasında oldukça fazla ses getirir ve büyük bir skandal yaratır. Bunun üzerine The Post’un yayınlanması durdurulmaya çalışılır.

2017 yapımı filmin yönetmen koltuğunda Steven Spielberg yer alırken, oyuncu kadrosunda ise Meryl Streep, Tom Hanks, Sarah Paulson gibi isimler yer alıyor.

5. Florence (IMDb: 6,9/10)

Florence Foster Jenkins oldukça zengin bir New York sakinidir ancak paranın satın alamadığı bir hayali vardır; bir opera sanatçısı olmak istemektedir. Sesi çok kötü olan Florence bunu pek dert etmemektedir. Film, sesinin kötülüğü nedeniyle hayallerine kavuşamayan Florence Foster Jenkins’in gerçek hayat hikayesinden uyarlandı.

Florence Foster Jenkins’i usta oyuncu Meryl Streep canlandırırken filmde Streep’e Hugh Grant, Simon Helberg ve Rebecca Ferguson gibi ünlü oyuncular eşlik ediyor.

6. İlişki Durumu: Karışık (IMDb: 6,6/10)

Jane’in üç yetişkin çocuğu, kaliteli bir restoranı ve on yıl önce boşanmaya karar verdiği avukat eski kocası Jake’le dostça bir ilişkisi vardır. Jake’in Agness’le evlenmesiyle Jane ikinci kadın durumuna düşer. Jane’in mutfağını değiştirmek için işe giren mimar Adam, bu olayların ortasında kalır. O sırada eşinden yeni boşanmış olan Adam da Jane’e aşık olmaya başlar ve bir aşk üçgeni başlar.

Romantik komedi filminin oyuncu kadrosunda Meryl Streep, Alec Baldwin, Steve Martin gibi isimler yer alırken, yönetmenliğini ise Nancy Meyers üstleniyor.

7. Sıradışı Anne (IMDb: 5,9/10)

Ricki, artık yaşlanmış ve çocuklarıyla pek de sağlıklı bir ilişkiye sahip olmayan bir rock yıldızıdır. Yaşlanmanın da verdiği etkiyle çocuklarıyla arasındaki bağları yeniden kuvvetlendirmek ister. Geçmişte çocuklarına yaşattığı kötü şeylerle yüzleşmek zorunda kalan Ricki Rendazzo’nun çocuklarıyla arasını düzeltmek için elindeki son şansıdır.

Yönetmenliğini Jonathan Demme’nin üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda ise Meryl Streep, Sebastian Stan, Mamie Gummer, Kevin Kline, Ben Platt ve Rick Springfield yer alıyor.

8. Sihirli Orman (IMDb: 6/10)

Rapunzel, Sindrella, Kırmızı Başlıklı kız ve daha birçok çocuk masalında yer alan kahramanların bir ormanda buluştuğunu düşünün… Müzikal havasıyla farklı masalların, farklı kahramanlarını bir filmde toplayan Sihirli Orman’da bir çiftin çocuk sahibi olmak için cadıdan yardım istemeleri ve cadının yardım karşılığı onlardan istediği şeyleri toplama çabalarını işliyor.

Rob Marshall’ın yönetmen koltuğunda oturduğu filmde Meryl Streep, James Corden, Emily Blunt yer alıyor.

9. Demir Leydi (IMDb: 6,4/10)

Tam bir kaos ortamında İngiltere’nin başında yer alan isim olan Margaret Thatcher’ın yaşadıklarını işleyen filmde güç için neler yapılabileceği ve ne gibi bedeller ödenebileceği yer alıyor. Ataerkil yapıya sahip toplumların yaygın olduğu 20.yüzyıl dünyasında önemli ülkelerden birinin başında yer alan Margaret, sınıf ve cinsiyet kavramlarını da alt üst ediyor.

Meryl Streep, Jim Broadbent, Susan Brown gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmenliğini Phyllida Lloyd üstleniyor.

10. Julie ve Julia (IMDb: 7/10)

Gerçek hikayelerden ilham alınarak kurgulanan filmde zaman ve mekan farklı olsa da hayatları iç içe geçen iki kadının, tutku ve cesaretle hiçbir şeyin imkansız olmadığını anlatması üzerine kurulu bir romantik dram olma özelliğini taşıyor.

Filmin yönetmen koltuğunda Nora Ephron otururken, oyuncu kadrosunda ise Meryl Streep, Amy Adams, Stanley Tucci gibi isimler yer alıyor.

11. Silkwood (IMDb: 7,2/10)

Karen Silkwood nükleer santralde laborant olarak çalışan bir kadındır. İş sırasında radyasyona maruz kalır ve hayati tehlike geçirir. Radyasyona uğramasında ihmal olduğunu düşünen Karen bir gazeteciyle işbirliği yaparak santraldeki her şeyi ortaya dökmeye karar verir.

Meryl Streep’in başrolünde yer aldığı filmin yönetmenliğini Mike Nichols üstleniyor.

12. Şüphe (IMDb: 7,5/10)

Altmışlı yıllarda Bronx’ta yaşayan Rahip Flynn, Rahibe Aloysius Beauvier’i kör kütük savunduğu katı geleneklerden vazgeçirmeye çalışır. Donald Miller beyazların fazlalıkta olduğu bir okulda okuyan siyahi bir öğrencidir. Rahibe Aloysius, Rahip Flynn’ın Donald’a aşırı yakınlık gösterdiğini iddia eder ve rahibi işinden attırmaya çalışır.

Dram temalı filmin yönetmen koltuğunda John Patrick Shanley otururken, oyuncu kadrosunda ise Meryl Streep, Philip Seymour Hoffman, Amy Adams gibi isimler yer alıyor.

13. Tersyüz (IMDb: 7,7/10)

Charlie Kaufman, o zamanların en popüler kitabı olan The Orchid Thief’i senaryolaştırıp Hollywood’a sunmak istemektedir. Ancak ne yaparsa yapsın senaryo istediği kıvama gelmemekte ve sürekli tıkanmaktadır. Başarısızlığının yanı sıra Charlie bir de ikiz kardeşiyle sorun yaşamaktadır. Charlie bir an önce senaryoyu tamamlamak ve bu çıkmazdan kurtulmak istemektedir.

Oyuncu kadrosunda Nicolas Cage, Meryl Streep, Tilda Swinton gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmenliğini ise Spike Jonze üstleniyor.

14. Yaşamın Kıyısından Kartpostallar (IMDb: 6,7/10)

Suzanne Vale, Hollywood’da oldukça tanınan bir isimdir ancak uyuşturuculara bağımlı bir şekilde hayatını devam ettirmektedir. Bağımlılığı ciddi bir hal alan Suzanne, bir gün film setinde bir uyuşturucu satıcısıyla karşılaşmasından sonra kendini hastaneye yetiştirilmeye çalışılırken bulur. Bu durum üzerine kendine çeki düzen vermeye karar veren Suzanne her şeyi bir kenara bırakıp sıfırdan başlamaya karar verir.

1990 yapımı filmin oyuncu kadrosunda Meryl Streep ve Shirley MacLaine yer alırken, yönetmen koltuğunda ise Mike Nichols oturuyor.

15. Mançuryalı Aday (IMDb: 6,6/10)

Astsubay Raymond Shaw, yer aldığı Körfez Savaşı’nda Kaptan Bennett Marco ve askerleri kurtarır. Marco, Raymond hayatını kurtardığı için verdiği söyleşilerde hep bu kahramanlık hikayesini anlatmaya başlar. Fakat zamanla ortaya iddialar atılmaya başlar ve bu iddialarla Raymond’ın kahramanlığı sayesinde aldığı madalyayı kazanmadığı da konuşulmaya başlanır. Raymond başkan yardımcılığına adaylığını koyduğunda iddialar Marco’nun da aklını karıştırmaya başlamıştır.

Oyuncu kadrosunda Denzel Washington, Meryl Streep, Bill Irwin, Pablo Cantillo gibi isimlerin bulunduğu filmin yönetmen koltuğunda ise Jonathan Demme oturuyor.