Geçtiğimiz pazar günü 91.’si gerçekleştirilen Akademi Ödülleri, pek çok karesiyle son günlerin gündemine oturdu. Bunlardan en çok konuşulanı kuşkusuz Lady Gaga‘nın “A Star Is Born” filmi için yazdığı “Shallow” adlı parçayla kazandığı En İyi Özgün Şarkı Ödülü ve ödül gecesi Bradley Cooper ile yaptıkları düet performansı oldu.

Bugüne kadar LGBTİ+ haklarını her zaman savunmuş olan Lady Gaga, ödül töreninden sonra verdiği röportajda ödüllerin erkek/kadın olarak ikiye ayrılmadığı günlerin hayalini kurduğunu belirtti. Sanatçı, şu an Sidney’de gerçekleşmekte olan Gey ve Lezbiyen Mardi Gras kutlamalarına katılan hayranlarına sevgilerini gönderdi.

“Hayattaki en zor şeylerden biri kendin olacak kadar cesur olmaktır. O kutlamaya gidecek herkese içlerinde bir neşe hissetmelerini diliyorum. Ayrıca, gelecekte insanlık olarak geliştikçe bu ödül törenlerinin kadın/erkek olarak ayrılmadığı, herkesi dahil ettiğimiz gerçek bir hayalim var.”

Akademi Ödülleri’nin yanı sıra, Emmy ve Altın Küre ödüllerinde de kategoriler kadın/erkek şeklinde ayrılmış durumda. Grammy ve MTV Film Ödülleri ise geçtiğimiz senelerde bu kategorizasyonu kaldırarak cinsiyetsiz ödül törenlerinin öncülüğünü üstlenmişti. Fakat cinsiyet kalıplarının dışında kalan insanlar için kat edilmesi gereken daha çok yol var.

İşte Lady Gaga’nın Mark Ronson, Andrew Wyatt ve Anthony Rossomando ile birlikte Oscar ödülünü kabul ettiği konuşması:

https://youtu.be/jgRpDYlYgtk

Bradley Cooper ile yaptıkları, gecenin en çok alkış toplayan performansını da aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın
You May Also Like