1964’te Çin ve Hawaii asıllı bir baba ile İngiliz bir annenin oğlu olarak dünyaya gelen Keanu Reeves, birçok projede yer almasına rağmen Sandra Bullock ile beraber yer aldığı Speed yani Hız Tuzağı filmi ile birlikte bir anda popülerlik basamaklarını hızlı bir şekilde tırmanmayı başardı. Daha sonrasında Şeytanın Avukatı ve Matrix gibi kült filmlerde yer alan Reeves, satranç, buz hokeyi, masa tenisi ve motosikletlerden zevk alıyor.

15. Kemiklerine Kadar  – To the Bone (IMDb: 6,9/10)

Aneriksiya yani yeme bozukluğu ile savaşan Ellen, birçok tedavi merkezine gitmiş ancak yine de hastalığını yenememiştir. Bu duruma en çok da Ellen’ın ailesi üzülmektedir. Çizim yapan Ellen, bir zaman sonra hastalığı nedeniyle çizim bile yapamayacak duruma gelir. Bu durumda yaşamak ile yaşamamak arasında bir karar vermek zorunda kalan Ellen, son kez tedavi olmayı seçer.  Anoreksi hastalarının tedavi merkezini yöneten sıradışı doktor, Ellen’in hastalığını aşmasını ve yaşamayı seçmesine yardımcı olur.

Rebekah Kennedy, Lily Collins, Dana L. Wilson, Ziah Colon gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Marti Noxon oturuyor.

14. Çılgın Aile – Parenthood (IMDb: 7,0/10)

Tam bir komedi filmi olan filmde, Buckman ailesinin fertlerinin ebeveynleri tarafından yetiştirilme süreçleri ve bu süreçte yaşanan maceralar ele alınıyor. Buckmanların ebeveynleri çocuklarını kendi doğruları doğrultusunda yetiştirmek isteseler de ortada akraba etkeni de vardır.

Steve Martin, Mary Steenburgen, Dianne Wiest, Jason Robards gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Ron Howard oturuyor.

13. Constantine (IMDb: 7,0/10)

İkiz kardeşi Isabel’in ölümüne intihar diyenlerin aksine, Angela Dodson bunun bir intihar olmadığını düşünmektedir. Bunu kanıtlamak için özel dedektif John Constantine’den yardım isteyen Angela, mistik güçler konusunda belirli bir ün sahibi olan John’dan kardeşinin ölümü hakkında bilgi edinmesini ister.  John, şeytanların, insan dünyasına girmeye çalıştıklarını fark eder ve John’un onlara karşı savaş açar.

Keanu Reeves, Rachel Weisz, Djimon Hounsou, Shia LaBeouf gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Francis Lawrence oturuyor.

12. Karanlığı Taramak – A Scanner Darkly (IMDb: 7,1/10)

Bir grup uyuşturucu kullanıcısı ile birlikte çalışan yer aldı dedektifi Bob Arctor, Subsance D adlı beyine hasar veren bir uyuşturucu türünün esas satıcısına ulaşmaya çalışırlar. Ancak Bob, kendi kimliğini yitirmeye başlar ve şizofrenik davranışlarda bulundukça zihin koşullarının test edileceği bir takım kontrollere girer.

Keanu Reeves, Winona Ryder, Robert Downey Jr., Rory Cochrane gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Richard Linklater oturuyor.

11. Benim Güzel Idaho’m – My Own Private Idaho (IMDb: 7,1/10)

Sokakta yaşamak zorunda kalan iki erkek fahişe Mike ve Scott, oldukça zor bir hayat yaşamaktadır. Mike, ailesi tarafından terk edilmiştir, Scott ise kendini erkeklere ve kadınlara satmasına rağmen heteroseksüel olduğu konusunda ısrar eden, varlıklı bir ailenin oğludur. Mike hayatta kalmak için fahişelik yaparken, Scott tamamen zevk için yapmaktadır. Mike’ın annesini  bulmak için Idaho’ya, oradan da İtalya’ya giden ikilinin bu yolculuk sonrası hayatları tamamen değişecektir.

River Phoenix, Keanu Reeves, James Russo, William Richert gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Gus Van Sant oturuyor.

10. Matrix Reloaded (IMDb: 7,2/10)

İnsanların elinde kalan son şehir Zion’un da makineler tarafından bulunmasına oldukça az kalmıştır. Neo, kendisini hem ajanların elinden hem de makinelerden kurtarmayı zor da olsa başarmıştır. Neo’nun şimdiki görevi insanlığı da kurtarmaktır. Anahtarcı’yı bulup hem kendi kimliğiyle hem de insanlığın geçmişiyle ilgili yeni sırları aralayıp, ne kadar önemli bir misyona sahip olduğunu yeniden anlayacaktır.
Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss, Hugo Weaving gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Lana Wachowski ve Lilly Wachowski oturuyor.

9. Hız Tuzağı – Speed (IMDb: 7,2/10)

Kurbanlarıyla neredeyse oynayan Howard’ın elinden on üç insanı kurtaran Jack, kurtulduklarını sanıyorken yanılıyordur. Howard bir otobüse öldürücü patlayıcılar yerleştirmiştir ve eğer otobüs belli bir hızın altına inerse bu patlayıcılar patlayacaktır.

Keanu Reeves, Dennis Hopper, Sandra Bullock, Joe Morton gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Jan de Bont oturuyor.

8. John Wick (IMDb: 7,3/10)

Emekliye ayrılmış bir tetikçi olan John Wick, emekliliğini yaşarken karısının hastalanması ile hayatı alt üst olur. Karısından kendine kalan tek şey can yoldaşı olan köpeğidir. Ancak evine giren üç gangster köpeğini öldürür. Gansterlerden biri, mafya babası Viggo Tasarov’un oğlu Josef Tasarov’dur ve John’un daha önce birlikte çalıştığı bir adamdır. Wick’in kaybedecek hiçbir şeyi kalmamıştır ve intikam yeminini etmiştir.

Keanu Reeves, Michael Nyqvist, Alfie Allen, Willem Dafoe gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda ise Chad Stahelski ve David Leitch oturuyor.

7. Yok Yere Yaygara – Much Ado About Nothing (IMDb: 7,4/10)

Hero ve Claudio birbirine iki genç aşıklardır. İkili bir hafta içinde evlenecektir ancak hesaba katmadıkları bir şey vardır. Hero’yu elde etmek isteyen başka bir adam, evlenmemeleri için Hero’yu ölmüş gibi göstertir. Asker olan Claudio ve onun asker arkadaşları bu komplonun iç yüzünü ortaya çıkarmaya çalışırlarken ortalık karışır.

Kenneth Branagh, Emma Thompson, Keanu Reeves, Kate Beckinsale gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda ise Kenneth Branagh oturuyor.

6. Şeytanın Avukatı – Devil’s Advocate (IMDb: 7,5/10)

Her ne kadar zorlu davalarla karşılaşsa da avukatlık konusunda oldukça başarılı olan Kevin Lomax, bir şekilde müvekkilini aklamayı başaran bir savunma avukatıdır. Bir gün, müvekkili haksız olduğu halde kazandığı bir dava sonrasında New York’taki çok büyük bir hukuk bürosundan müthiş bir teklif alır. Bu teklifi kabul eden Kevin’ın hayatı bambaşka bir hal alacaktır.

Keanu Reeves, Al Pacino, Charlize Theron, Jeffrey Jones gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Taylor Hackford oturuyor.

5. Neon Şeytan – Neon Demon (IMDb: 6,2/10)

Bir sabah gün aydığında etrafta kadınlar çevrilidir ve dünyanın hakimiyeti de kadınların elindedir. Ancak bu pek de hoş olmayacaktır.

Elle Fanning, Christina Hendricks, Keanu Reeves gibi isimlerin yer aldığı filmde yönetmen koltuğunda ise Nicolas Winding Refn oturuyor.

4. Matrix (IMDb: 8,7/10)

Neo, bir gece uyandığında onu başka bir dünyaya götürebilecek olan tanımadığı bir kadınla tanışır. Bu kadın Trinity’dir. Neo, Morpheus’un gerçeği bildiğine inanmaktadır ve gideceği bu başka dünyada onu bularak Matrix hakkında bir şeyler öğrenecektir.

Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss, Hugo Weaving gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Lana ve Lilly Wachowski oturuyor.

3. Tehlikeli İlişkiler – Dangerous Liaisons (IMDb: 7,6/10)

Oldukça sıkıcı ve düz bir hayat yaşamakta olan aristokrat sınıf, türlü oyunlar oynayarak hayatlarını renklendirmeye çalışmaktadır. Marquise de Merteul’un planı, eskiden birlikte olduğu adam ile birliktelik yaşayan kuzeninin kızı Cecile’e oyun oynamaktır. Bakire olan kızı baştan çıkarması için Vincomte de Valmont’u ikna etmeye çalışır. Film bir roman uyarlamasıdır.

Glenn Close, John Malkovich, Michelle Pfeiffer, Swoosie Kurtz, Keanu Reeves gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Stephen Frears oturuyor.

2. John Wick 2 (IMDb: 7,5/10)

Artık emekliye ayrılan John Wick, yanından hiç ayrılmadığı, can yoldaşı olan köpeği ile birlikte artık sakin bir hayat sürdürmektedir. Ancak o ne kadar istemese de başına gelenler onu suç dünyasına itmektedir.

Keanu Reeves, Riccardo Scamarcio, Ian McShane, Ruby Rose gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Chad Stahelski oturuyor.

1. Dracula (IMDb: 7,5/10)

Bram Stoker’ın romanından uyarlanan filmde genç bir avukat olan Jonathan Harker, görev için küçük ve gizemli bir kasabaya gelir. Burada Drakula, Harker’ın nişanlısı Mina’nın fotoğrafını görerek etkilenmiş ve genç kızı ele geçirmek istemektedir. Mina’nın yakın arkadaşı Lucy’i ele geçiren Drakula’ya karşı Lucy ve arkadaşları direnmeye çalışacaklardır.

Gary Oldman, Winona Ryder, Anthony Hopkins, Keanu Reeves gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Francis Ford Coppola oturuyor.

0 Shares:
Bir cevap yazın
You May Also Like