Deepa Mehta’nın “Funny Boy” filmi artık Akademi Ödülleri’nin uluslararası uzun metrajlı film kategorisinde yarışamayacak. Bunun yerine en iyi film ve genel giriş kategorilerinde değerlendirilmek üzere sunulacak.

Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, “Funny Boy” yapımcısı Telefilm Canada’ya , filmdeki İngilizce diyalog miktarının fazla olması nedeniyle Akademi’nin uluslararası uzun metrajlı film kategorisi için uygunluk koşullarını karşılamadığını bildirdi.

Telefilm Kanada’nın yönetici direktörü Christa Dickenson, “Akademi tarafından bilgilendirildiğinde hayal kırıklığına uğramış olsak da, Oscar’a giden yolculuk devam ederken ‘Funny Boy’ için devam eden desteğimizi genişletmekten heyecan duyuyoruz” dedi.

Shyam Selvadurai’nin en çok satan romanından uyarlanan film, iç savaşa kadar giden çalkantılı Tamil-Sinhalese çatışması sırasında Sri Lanka’da genç bir çocuğun (Arjie) cinsel uyanışını konu alıyor. Ava DuVernay’in ARRAY Releaseasing’i filmi Ekim ayında dağıtılmak üzere aldı.

“Funny Boy’ yolculuğunun her adımı, kendim ve ‘Funny Boy’ ekibi için önemli oldu. Kitabın mesajı her zaman dayanıklılık ve cesaret olmuştur. Görünüşe göre filmin öbür dünyası da benzer bir eğri izliyor.”dedi Deepa Mehta.

“Filmin Akademi’nin uluslararası sinema kategorisinde rekabet edememesine şaşırdık, ancak daha sonra Telefilm’in filmin Akademi Ödülleri’nde en iyi film ve diğer kategoriler için sunulmasını desteklemeye karar vermesi de aynı derecede şaşırdık ve çok heyecanlandık.” diye ekledi.

Kategori, önceki yabancı dilde filmden uluslararası film olarak yeniden adlandırılmış olsa da, dil, uygunluk kriterlerinin büyük bir parçasıdır. Akademi, kategori durumu için kurallar: “Uluslararası bir film, ağırlıklı olarak (% 50’den fazla) İngilizce olmayan bir diyalog kanalıyla Amerika Birleşik Devletleri ve bölgeleri dışında çekilen uzun metrajlı bir sinema filmi (40 dakikadan fazla) olarak tanımlanır.”

“Funny Boy” un büyük bir kısmı İngilizcedir. Filmde kalan dillerin çoğu, Sinhala ile birlikte Tamil dilinde.

Bu yıl istisnai olarak, Kanadalı Oscar komitesi iki seçenek sundu ve bu diğer film, uygunsuzluk durumundan dolayı gizli tutuldu. Şu anda, bu ikinci film, Akademi tarafından inceleniyor ve yakında duyurulacak.

“Funny Boy” şu anda Kanada’da CBC Gem’de ve ABD, İngiltere, Avustralya ve Yeni Zelanda’da Netflix’te izlenebilmektedir.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like