Her ülkenin birbirinden farklı yapıda kültürleri, sokak jargonları, adetleri ve daha nice nitelikleri bulunmakta. Japonların da kültür konusunda birçok ülkeden daha zengin konumda yer aldığı söylenebilir. Japon kültürüne yakından göz atabilmek için de yapmanız gerekenlerden biri Japon yapımı filmler izlemek. Eğer siz de Japon kültürüne ilgi duyuyorsanız, listemize göz atmayı ihmal etmeyin.

15. Ran (IMDb: 8,2/10)


Orta çağ döneminde Japonya’da yaşlı bir derebeyi emekli olarak imparatorluğunu üç oğluna teslim eder. Ancak bu güç üç kardeşin arasında sorunlara yol açacak mıdır? Üç kardeş gücün de etkisiyle yozlaşma yaşayacaklar mıdır?

Tatsuya Nakadai, Akira Terao, Jinpachi Nezu, Daisuke Ryû gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Akira Kurosawa oturuyor.

14. Komşum Totoro (IMDb: 8,2/10)


Annelerinin hastalığı ile üzülen iki kız kardeş, annelerinin yanına taşınmak için ülke değiştirirler. Kızlar, anneleri ile yaşadıkları evin yakınlarında bulunan gizemli bir ormanda yaşayan cana yakın orman ruhları ile de iyi anlaşırlar. Yeni bir dostluk kuran kızlar ve orman ruhları, beraber maceralara atılacaklardır.

Hitoshi Takagi, Noriko Hidaka, Chika Sakamoto, Shigesato Itoi gibi isimlerin seslendirme kadrosunda yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Hayao Miyazaki oturuyor.

13. Howe’s Moving Castle – Yürüyen Şato (IMDb: 8,2/10)


Kendine güveni pek olmayan genç kadın kötü bir cadının yaptığı büyü ile yaşlı bir kadının bedenine hapsolur. Genç kadının bu büyüden kurtulabilmesinin tek çözümü genç bir büyücü ve onun garip arkadaşlarıyla birlikte yürüyen bir şatoda kalmasıdır.

Chieko Baishô, Takuya Kimura, Tatsuya Gashûin, Akihiro Miwa gibi isimlerin seslendirme kadrosunda yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Hayao Miyazaki oturuyor.

12. Red Beard – Kızıl Sakal (IMDb: 8,3/10)


Doktor olma yolunda verilen mücadeleler 19. yüzyılın Japonya’sında da vücut buluyor. Hayırsever bir şehir doktoru sert ve soğuk görünse de genç bir doktor adayı olan stajyeri eğitirken bambaşka biri oluyor.
Toshirô Mifune, Yûzô Kayama, Tsutomu Yamazaki, Reiko Dan gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Akira Kurosawa oturuyor.

11. To Live – Yaşamak (IMDb: 8,3/10)


Ölüme yaklaştıkça hayatın anlamı da bir o kadar azalır… Vatanı için çalışmakta olan bir bürokrat ölümcül bir kanser türüne sahip olduğunu öğrendiğinde tüm hayatı bir anda değişir. Bürokrat, ölümcül bir kanser türüne sahip olduğunu öğrendikten sonra hayatında bir anlam bulmaya çalışır.

Takashi Shimura, Nobuo Kaneko, Shin’ichi Himori, Haruo Tanaka gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Akira Kurosawa oturuyor.

10. Yojimbo (IMDb: 8,3/10)


Kimsenin emrinde olmayan bir samuray iyilik için yaşamaktadır. Oldukça kurnaz olan samuray, iki suç çetesi tarafından ikiye bölünmüş küçük bir kasabaya gelir. Kasaba halkını suç çetelerinden kurtarmayı amaçlayan samuray, suç çetelerini birbirine düşürerek bunu sağlamaya çalışır.

Toshirô Mifune, Eijirô Tôno, Tatsuya Nakadai, Yôko Tsukasa gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Akira Kurosawa oturuyor.

9. Sarı Irkın Şehveti (IMDb: 8,3/10)


Oldukça farklı bir deneyim sunan filmde, tecavüze uğrayan bir gelin ve tecavüze uğrayan gelinin öldürülen samuray kocasının hatıraları canlandırılır. Bu hatıralar canlandırılırken gelinin, samurayın, bir haydudun ve bir oduncunun bakış açısından olaylar görülür.

Toshirô Mifune, Machiko Kyô, Masayuki Mori, Takashi Shimura gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Akira Kurosawa oturuyor.

8. Tengoku to jigoku (IMDb: 8,4/10)


Bir ayakkabı şirketinde yönetici olarak görev yapan adam için her şey özel şoförünün oğlunun kaçırılmasına kadar her şey normaldir. Kaçıran kişiler çocuk için fidye istemektedir. Ayakkabı şirketinin yöneticisi bu durumda fidyeyi sağlayacak kişi olmak zorunda kalacaktır.

Toshirô Mifune, Yutaka Sada, Tatsuya Nakadai, Kyôko Kagawa gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Akira Kurosawa oturuyor.

7. Princess Mononoke – Prenses Mononoke (IMDb: 8,4/10)


Ashitaka’nın üzerine Tatarigami’nin laneti gelmiştir. Laneti ortadan kaldırmak için bir çözüm yolu arayan Ashitaka, kendini bir anda Tatara ve tanrıların arasında geçen bir savaşın ortasında bulur. Tüm bunların bu yolculuk yanı sıra Ashitaka’ya çok şey öğretecektir.

Yôji Matsuda, Yuriko Ishida, Yûko Tanaka, Billy Crudup gibi isimlerin seslendirme kadrosunda yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Hayao Miyazaki oturuyor.

6. Your Name – Senin Adın (IMDb: 8,4/10)


Birbirlerine hiç bilinmedik ve garip bir şekilde bağlanan iki yabancı, oldukça güçlü bir şekilde birbirlerine kenetlenmişlerdir. Ancak araya mesafeler girdiğinde de bu bağı koruyabilecekler midir? Yoksa ikiliyi ayırabilecek tek şey mesafeler mi olacaktır?

Ryûnosuke Kamiki, Mone Kamishiraishi, Ryô Narita, Aoi Yûki gibi isimlerin seslendirme kadrosunda yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Makoto Shinkai oturuyor.

5. Woman of Dunes – Kumların Kadını (IMDb: 8,5/10)


Böcekleri inceleyen bir bilim insanı tatile çıkar. Tatilinde bilim insanı köyün yerli halkı tarafından yaşamı onlar için kum kürekleri çekmekle geçen bir kadınla yaşamaya mahkum edilir.

Eiji Okada, Kyôko Kishida, Hiroko Itô, Kôji Mitsui gibi isimlerin yer aldığı Kobo Abe kitabından uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Hiroshi Teshigahara oturuyor.

4. Grave of the Fireflies – Ateşböceklerinin Mezarı (IMDb: 8,5/10)


Küçük bir oğlan çocuğu ile oğlanın küçük kız kardeşi tam da İkinci Dünya Savaşı döneminde dünyaya gelmişlerdir. Savaşın en kötü dönemlerine tanıklık eden iki küçük kardeş, İkinci Dünya Savaşı sırasında Japonya’da hayatta kalma mücadelesi verirler.

Tsutomu Tatsumi, Ayano Shiraishi, Akemi Yamaguchi, Yoshiko Shinohara gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Isao Takahata oturuyor.

3. Harakiri – Seppuku (IMDb: 8,7/10)


Başıboş yaşlı bir samuray hayatına son vermeyi planlamaktadır. Bu planını gerçekleştirmek için bir dere beyinin evine gider ve intihar etmek için onurlu bir yer ister. Ancak genç bir samurayın gelmesi ile olaylar tamamen beklenmedik bir hal almaya başlar.

Tatsuya Nakadai, Akira Ishihama, Shima Iwashita, Tetsurô Tanba gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Masaki Kobayashi oturuyor.

2. Seven Samurai – Yedi Samuray (IMDb: 8,7/10)


1954 yapımı filmde zavallı ve fakir bir köyün haydutlar tarafından saldırıya uğraması anlatılıyor. Köy halkı haydutlardan kurtulabilmek için yedi samuraydan yardım isterler. Köy halkının artık tek şansı samurayların yardımıdır.

Toshirô Mifune, Takashi Shimura, Keiko Tsushima, Yukiko Shimazaki gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Akira Kurosawa oturuyor.

1. Spirited Away – Ruhların Kaçışı (IMDb: 8,6/10)


Yeni bir şehre taşınan Chihiro ve ailesi, yolculuk esnasında keşfettikleri bir tünelin içinden geçerler ve yolculukları ilginç bir hal almaya başlar.

Daveigh Chase, Suzanne Pleshette, Miyu Irino, Rumi Hiiragi gibi isimlerin seslendirme kadrosunda yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Hayao Miyazaki ve Kirk Wise oturuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like