Birbirinden başarılı filmlerin yönetmen koltuğunda oturan isim genellikle James Cameron oluyor. Cameron, aksiyondan romantik filmlere kadar birçok türde başarılı filmde yönetmen koltuğuna otursa da, filmlerdeki kaliteli çizgisini hiç bozmadan ilerliyor.

1. Titanik (IMDb: 7,7/10)

Teknolojinin ilerlemesine güvenen halk hiç bir şeyin imkansız olmadığını düşünmeye başlar. Ve Titanic isimli dev transatlantik yola çıkar. Yolcuların arasında Avrupa’da geçirdiği birkaç yıldan sonra ülkesine dönmek için gemiye binen Jack ve ressam nişanlısı ile Philadelphia’ya giden Rose da vardır. Aralarında sınıf farkı olan genç ressam Jack ve zengin sınıftan Rose, sınıf farkını umursamaz ve birbirine aşık olur. Yola çıkılmasından dört buçuk gün sonra Titanic iki saat kırk dakika boyunca batar ve sulara gömülür.

Sinema tarihinin en iyi filmlerinden sayılan Titanic’in yönetmenliğini usta isim James Cameron üstleniyor. Filmin başrolünde ise usta isimler Kate Winslet ve Leonardo DiCaprio bulunuyor.

2. Avatar (IMDb: 7,8/10)

Yarı felçli olan Jake Sully, Pandora isimli bir gezegendeki Na’vi halkıyla birlikte olmak için göreve gider. Na’vi halkının görünüşü oldukça farkldır; iri yarı olan Na’viler, aynı zamanda mavidirler. Askeri bir şirket, Na’vilerin kaynaklarından faydalanmak ve orayı sömürebilmek için Avatar adında bir program geliştirirler. Bu program sayesinde dünyalı insanlar Na’viler gibi görünebilmektedir. Jake, Na’viler gibi olur ve onların prensesi Neytiri ile karşılaşınca askeri şirketin sömürge olayının farkına varır. Jake safını değiştirerek, Na’vileri dünyalılardan korumaya çalışır.

Sam Worthington, Zoe Saldana, Sigourney Weaver, Michelle Rodriguez gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda James Cameron oturuyor.

3. Terminatör 2: Mahşer Günü (IMDb: 8,5/10)

2009 yılında Synet robotları, Sarah Connor’ı öldürme görevinde başarısız olmuşlardır. T-1000 adındaki yeni üretilen robotlar, geçmişe dönme yeteneğine sahiptir. Bu robotlar geçmişe giderek Sarah’ın oğlu John Connor’ı öldürmeye programlanırlar. Ancak diğer bir robot olan T-800, John’u T-1000’den kurtarmak için programlanmıştır. T-800, T-1000’den önce John’u bulmalıdır.

Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton, Edward Furlong, Robert Patrick gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda James Cameron oturuyor.

4. Terminatör (IMDb: 8,0/10)

Sene 2029’dur ve yeryüzü artık robotlar tarafından yönetilmektedir. Bir grup insan ise bu robotlara karşı direnmektedir. Robotlar, geçmişi değiştirerek geleceği istedikleri biçimde şekillendirmeyi planlamaktadır. Direnişin başlangıç isimlerinden biri olan Sarah Connor’ın öldürülmesi gerekmektedir, bu sayede de Sarah’ın oğlu John Connor’ın doğumu engellenecektir.

Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton, Michael Biehn, Paul Winfield gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda James Cameron oturuyor.

5. Gerçek Yalanlar (IMDb: 7,2/10)

Bir bilgisayar firmasında satış görevlisi olarak çalışan Harry Tasker, ideal bir eş olmasının yanı sıra aynı zamanda ideal bir babadır. Ancak Harry’nin satış görevlisi olarak yaptığı iş, kamufle olmak içindir. Harry aslında bir gizli ajandır. Harry, bir gün karısı Helen’in Simon adındaki bir adamla ilişkisi olduğunu öğrenir. Bunun üzerine ortağı Albert Gibson’ı karısıyla Simon’ı takip etmesi için görevlendirir.

Arnold Schwarzenegger, Jamie Lee Curtis, Tom Arnold, Bill Paxton gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda James Cameron oturuyor.

6. Yaratığın Dönüşü (IMDb: 8,4/10)

İlk Yaratık filminin üzerinden 57 yıl geçmiştir ve Nostromo’da hayatta kalmayı başaran tek kişi Ellen Ripley’dir. Olayların üzerinden 57 yıl geçtikten sonra Ellen uyanır. 57 yıl sonra yaratıklar bir koloni kurmuşlardır. Kolonicilerle aralarındaki bağlantı aniden koptuğunda Ripley, kendine bir ekip kurup bu işi tek başına halletmek için gezegene geri döner.

Sigourney Weaver, Michael Biehn, Carrie Henn, Paul Reiser gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda James Cameron oturuyor.

7. The Abyss (IMDb: 7,6/10)

Sivil bir dalış takımı, kayıp bir nükleer denizaltıyı aramak için gönüllü olur. Fakat türlü tehlikelere göğüs gererek batık denizaltıya ulaştıklarında aşağıda yalnız olmadıklarını ve dünya dışı gizemli bir yaratığın varlığını fark ederler.
Ed Harris, Mary Elizabeth Mastrantonio, Michael Biehn, Leo Burmester gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda James Cameron oturuyor.

8. Piranha 2: The Spawning (IMDb: 3,6/10)

Arabalarıyla yasa dışı bir şekilde havuza dalan iki genç, bu havuzun içinde piranaların olduğundan habersizdir. Ancak bu piranalar, sıradan balıklar değillerdir. Ordu tarafından özellikle yetiştirilmiş olan piranalar, insan kanına susamıştır.

Tricia O’Neil, Steve Marachuk, Lance Henriksen, Ricky Paull Goldin gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda James Cameron oturuyor.

9. Ghost of the Abyss (IMDb: 6,9/10)

Titanik olayına geri dönüyoruz… Titanik kazasının köklerine inen belgeselde yüz yıla yakın süredir okyanus dibinde yatan Titanik gemisini adım adım filme kaydedildi.

Bill Paxton, Lori Johnston, Lewis Abernathy, John Broadwater gibi isimlerin yer aldığı belgesel filmin yönetmen koltuğunda James Cameron oturuyor.

10. Su Altı Yaratıkları (IMDb: 6,5/10)

Okyanusun derinliklerini merak edenler buraya! Okyanusun derinliklerine yolculuğa çıkaracak olan Su Altı Yaratıkları belgeselinde dünyadaki farklı yaşam formları karşılaştırılıyor.

James Cameron, Anatoly M. Sagalevitch, Genya Chernaiev, Victor Nischeta gibi isimlerin yer aldığı belgesel filmin yönetmen koltuğunda James Cameron ve Steven Quale oturuyor.
0 Shares:
Bir cevap yazın
You May Also Like