in

İsveç’teki Göteborg Festivali, Bir Film Hayranını İzole Adada 7 Gün Tek Başına Film İzlemeye Davet Ediyor

Göteborg Film Festivali, tek bir film hayranını Kuzey Denizi’ndeki deniz feneri adası Pater Noster’da, sadece dalgalarla ve birçok filmle yalnız bir hafta geçirmeye davet ederek nihai bir sosyal mesafe deneyini gerçekleştirecek.

İsveç’in Göteborg Film Festivali, sinemanın nihai sosyal mesafe deneyini gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Göteborg, 2021 etkinliği için tek bir film hayranını Kuzey Denizi’ndeki ıssız bir adada yedi günü yalnız başına festivalin filmleriyle geçirmeye davet ediyor.

Göteborg’un web sitesinden çevrimiçi olarak başvuran adaylardan seçilecek olan talihli, dönüştürülmüş bir deniz fenerinde (şimdi bir butik lüks otel) kalmak için İsveç’in batı kıyısındaki küçük, kayalık bir ada olan Pater Noster’e gönderilecek. Festival düzenleyicileri, deniz fenerinde ziyaretçinin 2021 resmi Göteborg programından 60’a kadar filmi gösterebileceği bir gösterim odası kuracak.

Göteborg festivalinden sorumlu yönetmen Jonas Holmberg, “İhtiyacınız olan her şeye sahip olacaksınız; harika yemekler, harika içecekler, güzel bir yatak… Ama yanınızda hiçbir şey getiremezsiniz: telefon yok, bilgisayar ve hatta kitap bile yok” dedi. “Dalgaları ve filmleri izleyebilirsiniz.” Holmberg, başarılı başvuru sahibinin birkaç kriteri karşılaması gerektiğini söylüyor: “Film meraklısı olmalılar; deneyle ilgili günlük bir video blogu kaydetmeyi kabul etmeliler ve bu tür bir hafta geçirmek için duygusal ve psikolojik olarak uygun olmalılar.”

Festival, ilk çevrimiçi başvuru sahiplerinden birkaç adayı seçecek ve “şanslı” kazananı seçmeden önce bire bir görüşmeler gerçekleştirecek.

Deniz feneri deneyi, sinemaları kapatan ve dünya çapında milyonları evlerinde kalmaya zorlayan COVID-19 salgınına yanıt olarak geldi. İskandinavya’nın en büyük film festivali Göteborg, bu izolasyonun bireyler üzerindeki etkisini ve pandemi sonrası dünyada filmin rolünü incelemek istedi.

“Şimdi hepimiz filmleri tek başımıza izliyoruz ve bu da filmlerle olan ilişkimizi değiştiriyor” diyor Holmberg. “Bu pandemi döneminde yeni film türlerinin yankılandığını ve filmlerin farklı bir anlam kazandığını gördük.”

Deniz feneri deneyi izole sinemaseverliği uç noktalara taşıyacak, ancak 29 Ocak-8 Şubat tarihleri ​​arasında çevrimiçi olarak düzenlenecek olan 2021 Göteborg festivali, Göteborg’daki Draken sinemasında tek kişilik film gösterimleri de sunacak (kapasite 707). Festivale İsveç’ten ve koşullar elverdiği takdirde İskandinavya’nın her yerinden film yapımcılarının katılması bekleniyor.

Holmberg, “Bir kişi için bir gala gösterimi yapmak tuhaf bir deneyim olacak, ancak bu aynı zamanda içinde bulunduğumuz yeni dünyanın bir parçası” dedi.

Written by Aleyna Yiğit

Bir cevap yazın

Rubik Küpü İle İlgili Bir Film ve Yarışma Programı Yapılacak

Netflix, Robert Rodriguez İle “We Can Be Heroes” Devam Filmini Yapacak