Herkesin umudunu kaybedip, ‘Bitti artık’ dediği anlar olmuştur elbet. Bu anlarda sevdiklerimizin desteği veya tutunacak bir şey ararız. Eğer siz de umudunuzu kaybetmeye yaklaştı iseniz, listede yer alan filmleri izleyerek kendinize tutunacak bir şeyler bulabilirsiniz!

1. Umudunu Kaybetme (IMDb: 8,0/10)

İyi bir eş ve iyi bir baba olan Chris Gardner, Yaşadığı maddi sıkıntılar sebebiyle eşi tarafından terk edilir. Terk edilmenin mutsuzluğunun üstüne bir de ev sahibi tarafından da evden kovulunca oğlu Christopher ile birlikte sokaklarda yaşamaya başlarlar. Oğluna olan sevgisi hayata tutunmasını sağlar ve sevgilerine tutunarak hayatta var olmaya çalışırlar.

2006 yapımı filmin yönetmenliğini Gabriele Muccino yönetmiştir. Filmde Will Smith’e oğlu Jaden Smith eşlik etmektedir.

2. 3 Aptal (IMDb: 8,4/10)

Rancho Chhanched, Farhan Qureshi ve Raju Rastogi Hindistan’ın en iyi okullarından birinde mühendislik okuyan ve yakın arkadaş olan üç öğrencidir. Her biri belli nedenlerle bu okulda bulunuyordur ve okuldaki profesörleri olan sinir bozucu derecede disiplinli Viru arasında yaşananları izleyiciye dostluk kavramı çerçevesinde aktaran filmde eğitim sistemi eleştirilmektedir.

Rajkumar Hirani tarafından yönetilen ve dünya çapında ses getiren filmde Aamir Khan, Kareena Kapoor, Booman Irani, Mona Singh gibi isimler yer almaktadır.

3. Rocky (IMDb: 8,1/10)

Bu filmde amatör bir boksör olan Rocky Balboa, efsane boksör Apollo Creed sakatlanınca yeni yılın boks maçlarında onun yerine geçecek bir boksör arayışına girilir. Apollo’nun da isteğiyle bu kişi daha önce adı duyulmamış birisi olan Rocky olur. Ancak zorlu bir hazırlanma süreci beklemektedir. Bu zorlu süreçte en büyük yardımcısı antrenörü Mickey ve aşık olduğu kadın Adrian’dır. 1977 yılında En İyi Film Oscar’ı, En İyi Film Kurgusu Oscar’ı, David di Donatello En İyi Erkek Oyuncu Ödülü kazandırmıştır bu film kendisine.

Ardından çekilen devam filmleriyle bir seri haline gelecek olan Rocky, bunların ilkidir ve yönetmen koltuğunda John G. Avildsen oturuyor. Filmde Sylvester Stallone’un yanı sıra Talia Shire, Burt Young, Carl Weathers gibi isimler de yer alıyor.

4. Esaretin Bedeli (IMDb: 9,3/10)

Andy Dufresne ve Red kader mahkumu iki adamdır. Andy başarılı bir bankerken karısını ve karısının sevgilisini öldürmekten yargılanır ve ömür boyu hapis cezası alır. Kaldıkları Shawsank Hapishanesi her türlü kötülüğün gerçekleştiği bir hapishanedir ancak Andy yine de hayata bağlıdır ve iyimserdir. Andy’nin bu tutumu çevresindekileri de etkiler, özellikle de hapishaneden arkadaşı Red’i.

Stephen King romanından uyarlama olan filmde Morgan Freeman ve Tim Robbins başrolde yer alırken, yönetmen koltuğunda ise Frank Darabont oturuyor.

5. Yeşil Yol (IMDb: 8,5/10)

Paul Edgecomb’un işi hapishanededir ve mesleği de idama mahkum edilen mahkumları son yolculuklarına uğurlamaktır. İki küçük kızı öldürmekten suçlanan oldukça iri yarı olan Coffey, aslında çok duygusal biridir ve birtakım doğa üstü güçleri vardır. Bunu fark eden gardiyan Paul, onunla yaklaştıkça mucizelerin olabildiğine inanmaya başlar.

Frank Darabont’un yönetmenliğini üstlenip, Michael Clarke Duncan ve Tom Hanks’in başrolde olduğu film oldukça etkileyici bir baş yapıt.

6. Yedi Yaşam (IMDb: 7,7/10)

Filmde her şey yedi isimden oluşan listeyle başlıyor. Bu yedi kişinin ortak noktası ise maddi, manevi veya tıbbi yardıma muhtaç olmaları. Hayat ve ölüm, pişmanlık ve bağışlama gibi kavramlar üzerine düşündürücü sorular soran film şaşırtıcı bir aşk öyküsü de sunmaktadır.

Gabriele Muccini’nin yönettiği filmde Will Smith, Rosario Dawson, Woody Harrelson, Barry Pepper gibi isimler yer alıyor.

7. Muhteşem Gatsby (IMDb: 7,3/10)

Yazar olma yolunda başarılı bir şekilde ilerleyen Nick Carraway, eğlence şehri New York’a geldiğinde tesadüfen milyoner Jay Gatsby ile tanışır. Alkolün su gibi aktığı, eğlenceli partilerin içinde bulan Nick’in bu Amerikan rüyasının çöküşü de yaklaşmaktadır.

Leonardo DiCaprio, Tobey Maguire, Carey Mulligan ve Joel Edgerton gibi isimlerin başrolde oynadığı filmin yönetmenliğini Buz Luhrmann yapmıştır.

8. Forrest Gump (IMDb: 8,8/10)

Filme adını veren Forrest Gump, zeka seviyesi nedeniyle okullara alınmayan biridir. Jenny isimli bir kıza aşık olur ve hayatı boyunca bu aşkın etkisinden çıkamaz. Aşkının yanı sıra tamamen şans eseri birçok ünlü isimle tanışır, Vietnam Savaşı’na katılır ve Amerikan tarihinin önemli olaylarına da bizzat tanıklık etme fırsatını bulur.

Tom Hanks’in adını en çok duyurduğu ve en başarılı filmlerinden biri olan Forrest Gump’ın yönetmen koltuğunda Robert Zemeckis otururken, Gary Sinise, Robin Wright, Mykelti Williamson gibi isimler filmde yer aldı.

9. Piyanist (IMDb: 8,5/10)

Polonya’nın en parlak konser piyanistlerinden biri olan Wladyslaw Szpilman, İkinci Dünya Savaşı’nın başlarında Nazi işgaliyle sosyal yaşamın neredeyse bittiği bir dönemde yaşıyor. En sefil durumlara düşen piyanist, halkla birlikte kahramanca mücadelesini sürdürmeye çalışır. Sürüldüğü esir kampından bir Alman subayı sayesinde kurtulur ve bu olayla birlikte yeniden umudunu kazanır.

Roman Polanski’nin yönettiği filmde Adrien Brody, Thomas Kretschmann, Emilia Fox, Ed Stoppard gibi isimler yer alıyor.

10. Her Çocuk Özeldir (IMDb: 8,5/10)

Okumakta ve yazmakta güçlük çeken 8 yaşındaki Isfaan, anne ve babası dahil olmak üzere çoğu kişi tarafından tembel ve sorumsuz olarak görülmektedir. Biraz daha sorumluluk sahibi olabilmesi için yatılı okula gönderilir ancak orada da aynı sorunlarla karşılaşır. Elinde sonunda birinin onu anlayacağı gün gelecektir; o gün de resim öğretmeni Ram Shankar ile gelir. Isfaan’ı pek mutlu göremeyen resim öğretmeni, onunla özel olarak ilgilenmeye başlar ve bu özel çocuğu diğer çocuklar gibi yapar.

Aamir Khan’ın yönetmenlik koltuğundaki ilk filmi olan Taare zaamen par’ın oyuncu kadrosunda Aamir Khan, Darsheel Safary, Tisca Chopra ve Vipin Sharma yer alıyor.

11. Milyonluk Bebek (IMDb: 8,1/10)

Frankie Dunn, hayatını dövüşçü yetiştirmeye adamış bir antrenördür. Kızından kopmanın acısını yaşayan Frankie, insanlara karşı mesafesini korumayı tercih eder. Bir gün Maggie Fitzgerald adında genç bir kadın dövüş salonuna gelir ve boks öğrenmek istediğini söyler. Hem Frankie, hem de Maggie’nin hayatı bugünden sonra değişir.

Başrollerinde Hilary Swank, Clint Eastwood ve Morgan Freeman’ın yer aldığı filmin yönetmenliğini Clint Eastwood yapıyor.

12. Ruanda Oteli (IMDb: 8,2/10)

Rwanda halkı Tutsiler ve Hutular olarak ikiye bölünmüş durumdadır ve herkesin gözü önünde soykırım gerçekleşir. Bu film de bin küsur insanın hayatını kurtarmaya çalışan Paul Rusesabagine’in hikayesi anlatılmaktadır. Rusesabagine, Kigali’de pahalı bir otelin yöneticisidir ve onun için ırk ayrımı yapmak doğru değildir.

Yönetmenliğini Terry George’un üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Don Cheadle, Joaquin Phoenix, Nick Nolte gibi isimler yer alıyor.

13. Külkedisi Adam (IMDb: 8,0/10)

Filmde Cindirella Man lakabıyla tanına ünlü boksör James J. Braddock’un hayatı, ailesiyle beraber ABD Ekonomik Kriz’i döneminde yaşadığı sıkıntılar ve verdiği mücadele anlatılmaktadır. Ailesine bakma sorumluluğu olan Jim, aynı zamanda en büyük tutkusu olan boksu da bırakmak istememektedir ancak ailesine bakabilmek için bırakmak zorunda kalacaktır. Tam hayallerinden vazgeçecekken eski bir boks şampiyonu olan Max’le dövüşür ve her şey bir anda değişir.

İrlanda asıllı boksör James Braddock’ın hayat hikayesinden uyarlanan filmin yönetmenliğini Ron Howard yapıyor ve oyuncu kadrosunda da Russell Crowe, Renee Zellweger, Paul Giamitti yer alıyor.

14. Özgürlük Yazarları (IMDb: 7,5/10)

İdealist öğretmen Erin, çok başka dünyalardan gelen karakterlerle uğraşmak zorundadır. Aslında farklı ırklardan gelen bu öğrenciler için okul, sadece yaşları gereği orada bulunmak zorunda oldukları bir yerdir. Erin, bu öğrencilerle iletişimi kurabilmek için her türlü yöntemi dener ancak başarılı olamaz. Son olarak da her biri bambaşka şeyler yaşayan ve bambaşka karakterlere sahip olan öğrencilerinden kendi hayat hikayelerini yazmalarını ister.

Richard LaGravenese’nin yönettiği filmde başrolde Hilary Swank yer alırken, Patrick Dempsey, Ricardo Molina, Pat Carrol gibi isimler de filmde yer alıyor.

15. Yeni Bir Başlangıç (IMDb: 7,3/10)

Uluslararası Spor İdaresi’nin en üst temsilcisi olan Jerry Maguire, spor camiasının lideri konumundadır. İşteki başarısının yanı sıra güzel bir kadın olan Avery Bishop’la da nişanlıdır. İşine oldukça önem veren ve hayatının odak noktası haline getiren Jerry, Uluslararası Spor İdaresi için yazdığı ‘Düşündüklerimiz ve Söyleyemediklerimiz : İşimizin Geleceğidir.’ sloganı yüzünden işinden kovulur. İşten kovulmasıyla her şeye sıfırdan başlamak zorunda kalır.

1996 yapımı filmin oyuncu kadrosunda Tom Cruise, Cuba Gooding Jr. Renee Zellweger gibi isimler yer alırken, yönetmen koltuğunda ise Cameron Crowe oturuyor.
Bir yanıt yazın
You May Also Like