Hint filmleri dünya çapında izlenir hale geldi. Hatta öyle ki Bollywood ve Hollywood karşılaştırmaları da sıklıkla yapılır durumda. Eğer bu savaşta tarafınız Bollywood filmlerinden yanaysa, listedeki filmlere göz atmayı unutmayın!

1. 3 Aptal (IMDB: 8,4/10)

Rancho Chhanched, Farhan Qureshi ve Raju Rastogi Hindistan’ın en iyi okullarından birinde mühendislik okuyan ve yakın arkadaş olan üç öğrencidir. Her biri belli nedenlerle bu okulda bulunuyordur ve okuldaki profesörleri olan sinir bozucu derecede disiplinli Viru arasında yaşananları izleyiciye dostluk kavramı çerçevesinde aktaran filmde eğitim sistemi eleştirilmektedir.

Rajkumar Hirani tarafından yönetilen ve dünya çapında ses getiren filmde Aamir Khan, Kareena Kapoor, Booman Irani, Mona Singh gibi isimler yer almaktadır.

2. Her Çocuk Özeldir (IMDB: 8,5/10)

Okumakta ve yazmakta güçlük çeken 8 yaşındaki Isfaan, anne ve babası dahil olmak üzere çoğu kişi tarafından tembel ve sorumsuz olarak görülmektedir. Biraz daha sorumluluk sahibi olabilmesi için yatılı okula gönderilir ancak orada da aynı sorunlarla karşılaşır. Elinde sonunda birinin onu anlayacağı gün gelecektir; o gün de resim öğretmeni Ram Shankar ile gelir. Isfaan’ı pek mutlu göremeyen resim öğretmeni, onunla özel olarak ilgilenmeye başlar ve bu özel çocuğu diğer çocuklar gibi yapar.

Aamir Khan’ın yönetmenlik koltuğundaki ilk filmi olan Taare zaamen par’ın oyuncu kadrosunda Aamir Khan, Darsheel Safary, Tisca Chopra ve Vipin Sharma yer alıyor.

3. Peekay (IMDB: 8,2)

Başka bir galaksiden gelen Peekay (P.K.), aslında basit ama üzerine düşünülmekten kaçınılmış sorularının cevaplarını arayarak şehirde gezinen bir yabancıdır. Filmde P.K.’nın gerçek tanrıyı aramasını konu edinirken bir yandan da dünyada tanıştığı hayat dolu bir gazeteci olan Jaggu’yla dostluğunu ve Jaggu’nın aşk hayatını işliyor.

İzleyiciyi felsefik bir yolculuğa çıkaran filmin yönetmen koltuğunda Rajkumar Hirani oturuyor ve oyuncu kadrosunda da Aamir Khan, Anushka Sharma ve Sanjay Dutt yer alıyor.

4. Dangal (IMDB: 9,2)

Güreş hayranı olan Mahavir Singh Phogat, çocuklarına da güreş sevgisini aşılamak ister. Bu amaçlı kızları Babita Kumari ve Geeta Phogat’a güreş eğitimi aldırarak büyütür. Kızlarından biri Commonwealth Oyunları’nda yarışır ve altın madalya kazanan ilk kadın güreşçi olur; diğeri ise gümüş madalya kazanır. Bu iki kız kardeş başarıya giden yolda sosyal şekillendirmenin de baskısı ile mücadele etmek durumunda kalır.

Nitesh Tiwari tarafından yönetilen film biyografik bir dram filmidir. Oyuncu kadrosunda ise Aamir Khan, Sakshi Tanwar, Fatima Sana Shaikh yer alıyor.

5. Onu Sarıya Boya (IMDB:8,4/10)

Hint kültürüne ilgisi olan Sue, dedesinin günlüklerinden yola çıkarak Hindistan’a giderek onların bağımsızlık mücadelesiyle ilgili belgesel çekmek ister. Üniversite gruplarından topladığı gençler ise Batı kültürünün etkisi altındadır ve yozlaşmıştır. Film, bu yönüyle kişilerin kendi toplumuna nasıl yozlaşabileceğini vurgulamaktadır.

Yönetmen koltuğunda Rakeysh Omprakash Mehra’nın yer aldığı filmde Om Puri, Anupam Kher, Kiron Kher, Aamir Khan ve daha nice isim yer alıyor.

6. Evvel Zaman İçinde Hindistan’da (IMDB: 8,2/10)

Hindistan’ın bağımsızlık mücadelesini anlatan filmde İngiliz sömürüsü altında Champaner köyünün halkı, ürettiklerinin bir kısmını Lagaan vergisi altında İngilizler’e vermektedir. O yıl kuraklık yaşandığı için de köylü halkı o yılın vergisini veremez duruma gelir. Durumu yetkililere bildirirler ancak yetkililer bu konunun İngilizlerle alakalı olduğunu söylerler. Yüzbaşı Russell köylülere vergi ödememeleri için bir fırsat sunar: kendi ordusundan oluşturduğu takımla köylü halkından oluşan takım kriket maçı yapacaktır. Köyün asi delikanlısı Bhuvan sayesinde kriket hiç bilmeyen köylülerin bir çıkış yolu olacaktır.

Hindistan’ın Oscar adayı 3. filmi olan Lagaan’ın yönetmen koltuğunda Ashutosh Gowariker oturuyor ve oyuncuların arasında Aamir Khan, Rajesh Vivek, Gracy Singh, Amitabh Bachchan gibi isimler yer alıyor.

7. Bahubali: The Beginning (IMDb: 7,8/10)

Eski Hindistan’da geçen filmde, cesur bir adamın iki kardeşin arasındaki yıllarca süren kan davasına dahil olması işleniyor. Film, Hint sinema tarihinin en çok izlenen 2. filmi olmayı başardı!

Prabhas, Rana Daggubati, Anushka Shetty gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda ise S. S. Rajamouli oturuyor.

8. My Name is Khan (IMDb: 7,8/10)

Asperger hastası olan Hindistanlı Müslüman bir adam, ABD’nin başkanı ile konuşmayı ve hastalığını anlatmayı kafasına koyar. Bu amaçla yola çıkan Rizwan Khan, başına gelenlere rağmen amacından şaşmayacaktır.

Yönetmenliğini Karan Johar‘ın üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda ise Shah Rukh Khan, Kajol ve Sheetal Menon yer alıyor.

9. Swades: We, the people (IMDb: 8,2/10)

Hintli bir adam olan Mohan Bhargava, NASA’da proje yöneticisi olarak görev yapan bir bilim insanıdır. Bir gün kendisine uzun yıllar bakan dadısı Kaveri Amma aklına gelir ve Kaveri’yi hiç aramadığını fark edip vicdan azabı çeker. Dadısını bulmak için işinden izin alarak Amerika’dan Hindistan’a gider ve uzun uğraşlar sonucu bulmayı başarır. Artık onun önünde iki yol vardır; ya Hindistan’da kalıp insanlara yardımcı olmaya çalışacak ya da Amerika’daki rahat yaşantısına geri dönecektir.

Shah Rukh Khan, Gayatri Joshi, Kishori Balal gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Ashutosh Gowariker oturuyor.

10. Wasseypur Çeteleri (IMDb: 8,1/10)

İngiliz trenlerini yağmalayan Şahit Han, bu soygunun hemen ardından sadece intikam alabilmek için Ramadhir Singh’in kömür madeninde işçi olarak işe girer. On yılın sonunda Şahit Han’ın oğlu Serdar Han, babasının onurunu kurtarmak için Wasseypur kasabasının en saygı duyulan ve korkulan adamı haline gelir.

Manoj Bajpai, Tigmanshu Dhulia, Piyush Mishra gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Anurag Kashyap oturuyor.

11. Sevginin Gücü (IMDb: 7,9/10)

Shahida, beş yaşında doğuştan konuşamayan bir kız çocuğudur. Ailesi Shahida’yı tedavi ettirmek için Pakistan’dan Hindistan’a götürmeye karar verir. Hindistan’a gitmek için trenle ailecek yola çıkarlar. Trenle çıktıkları yolculukta küçük kız, tren durakta beklediği sırada camdan gördüğü kuzuların yanına gitmek için trenden iner. Fakat tren hareket etmek için düdüğü çaldığında Shahida duyamadığı için treni kaçırır. Tek başına sokaklarda dolaşan küçük kızın yolu Bajrangi adındaki bir adamla kesişir. Shahida’nın ailesini bulmak için yola koyulan ikili kendilerini macera dolu bir yolculuğun içerisinde bulur.

Kabir Khan’ın yönetmen koltuğunda oturduğu filmin başrolünü Salman Khan üstleniyor.

12. Kahaani (IMDb: 8,1/10)

Vidya, karnı burnunda bir kadındır. Kocasının kaybolmasıyla onu aramaya başlayan Vidya, kocasının Londra’da olduğunu öğrenince onu memleketleri Kolkata’ya geri getirmek için yola çıkar. Ancak genç kadının işi hiç kolay olmayacaktır.

Vidya Balan, Nawazuddin Siddiqui, Darshan Jariwala gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Sujoy Ghosh oturuyor.

13. Ghajini (IMDB: 7,3)

Hindistan’ın en büyük iş adamlarından Sanjay Singhania, babasından kalan Air Voice şirketinin başına geçmiştir. Bir iş gezisi dönüşünde evinde nişanlısı öldürülür ve kendisi de yaralı olarak kurtulur. Hafızasını da kaybetmiştir, fakat hafızası yerine gelmeye başladığından nişanlısının öldürüldüğünü hatırlar ve Ghajini’den intikamını almak için yollara düşer.

Yönetmenliğini A.R. Murugadoss’un yaptığı 2008 yapımı filmin oyuncu kadrosunda Aamir Khan, Jiah Khan, Pradeep Rawat ve Riyaz Khan yer alıyor.

14. Dil Dhadakne Do (IMDB: 6,8)

Film, genel olarak Türkiye’nin çeşitli yerlerinde geçiyor. Gemi yolculuğu ile 30. yıl dönümlerini kutlayan Kamal ve Neelam, ülkelerin ünlü yerlerini gezmektedir. Bir ailenin başına gelenlerin anlatıldığı film aile, arkadaşlık ve iş hayatı üzerinedir. Aamir Khan, filmde fiziksel olarak yer almasa da filmde yer alan köpeğin seslendirmesini yaparak filme dahil olmuştur.

Komedi, dram ve romantizmi izleyicisine hissettirecek filmin oyuncu kadrosunda Anil Kaapor, Priyanka Chopra, Ranveer Singh, Anushka Sharma gibi isimler yer alırken, yönetmen koltuğunda Zoya Akhtar oturuyor.

15. Mangal Pandey: The Rising (IMDB: 6,7)

Filme adını veren Mangal Pandey, British East India Company isimli bir İngiliz şirketinin yüz bini aşkın Hintli askerlerinden biridir. Mangal ile İngiliz arkadaşı William Gordon’un dostluğu ağır bir imtihandan geçer. İngilizler’in ithal ettiği mühimmatın üretiminde inek ve domuz yağı kullanılmıştır. Ve bu mühimmatın diş ile açılması gerektiğinden bu durum Hindu (inek kutsal olduğu için) ve Müslümanlar (domuz eti dinen yasaklandığı için) için büyük bir sorundur. Arkadaşı Gordon’un içinde domuz yağı olmadığı sözüne güvenen Pandey, mühimmatı dişiyle açar. Ancak bunu yaparken bir hataya düştüğünü daha sonra anlayacaktır.

Filmin yönetmenliğini Ketan Mehta üstlenirken, Aamir Khan, Rani Mukerji, Ameesha Patel, Toby Stephens gibi isimler de filmin oyuncu kadrosunda yer alıyor.

0 Shares:
Bir cevap yazın
You May Also Like