Geçtiğimiz hafta Grinin Elli Tonu serisinin devam filmi olan Özgürlüğün Elli Tonu vizyona girdi ve film çoğu seansta kapalı gişe oynuyor. Elbette filmin bu kadar sevilmesinde kitaplarının da etkisi vardır ancak belki de bu kadar sevilmesinin bir nedeni  de bir zamanlara damgasını vuran Alacakaranlık serisinin karakterleriyle Elli Tonu serisinin karakterlerinin birbirlerine çok benzemeleridir…

Christian Grey ve Edward Cullen

Elli Tonu’nda: Christian Grey zengin, yakışıklı, etkileyici, sevdiklerine sahip çıkan bir yapıya sahip, herkesin bilmediği bir sırra sahip, cinsel sadistlikleri var.

Alacakaranlık’ta: Edward Cullen da zengin, yakışıklı, etkileyici, sevdiklerine sahip çıkan bir yapıya sahip, herkesin bilmediği bir sırra sahip ve güneşten pek hoşlanmıyor.

Anastasia ‘Ana’ Steele ve Isabella ‘Bella’ Swan

Elli Tonu’nda: Ana Steele sakar, bakire, kitap okumayı seven, dudaklarını ısırma alışkanlığı olan ve Christian Grey’e takıntılı bir kadın.

Alacakaranlık’ta: Bella Swan de Ana gibi sakar, bakire, kitap okumayı seven, dudak ısırma alışkanlığı olan ve Edward Cullen’a takıntılı bir kadın.

Jose Rodriguez ve Jacob Black

Elli Tonu’nda: Jose, Ana’nın ona karşı duyguları olan yakın arkadaşı.

Alacakaranlık’ta: Jacop, Bella’nın ona karşı duyguları olan yakın arkadaşı.

Kate Kavanagh ve Rosalie Hale

Elli Tonu’nda: Kate, Christian’ın üvey erkek kardeşi Eliot’la ilişki yaşayan, Ana’nın kendine güvenen ve güzel sarışın en yakın arkadaşı.

Alacakaranlık’ta: Rosalie ise Edward’ın kendine güvenen, güzel, sarışın üvey kız kardeşi. Rosalie de Edward’ın üvey erkek kardeşi Emmett ile birlikte.

Elliot Grey ve Emmett Cullen

Elli Tonu’nda: Elliot, Christian’la eğlenceli bir üvey kardeş ilişkisine sahip, Kate’la ilişki yaşayan karakter.

Alacakaranlık’ta: Emmett’le Edward arasında da bu eğlenceli üvey kardeş ilişkisini görürüz.

Mia Grey ve Alice Cullen

Elli Tonu’nda: Mia, Christian’ın eğlenceli, yetenekli ve içi dışı bir üvey kız kardeşi.

Alacakaranlık’ta: Alice, Edward’ın eğlenceli, yetenekli ve içi dışı bir üvey kardeşi.

Jake Hyde ve James

Elli Tonu’nda: Jack Hyde, Ana’ya saldırdıktan sonra kovulan patronu. Christian Grey’le bir geçmişi var ve Mia’yı kaçırıyor, Ana’yı da tuzağa düşürmeye çalışıyor.

Alacakaranlık’ta: James, Bella’ya saldıran vampir ekibinin lideri. Alice Cullen’la bir geçmişi var ve Bella’nın annesini kaçırmış gibi yaparak Bella’ya tuzak kurar.

Elena Lincoln ve Irina Denali

Elli Tonu’nda: Elena, Christian’ı gençken BDSM’e başlatan aile dostudur. Christian irtibatı koparmadan önce Ana ve Christian’ın başına dert açar.

Alacakaranlık’ta: Irina, Edward’a karşı duyguları olan bir aile dostudur. Volturi tarafından öldürülmeden önce Edward ve Bella’ya bela olur.

Grace Grey ve Esme Cullen

Elli Tonu’nda: Grace, Christian’ın ilgili üvey annesi. Christian’ın annesi ölünce onunla ilgilenen bir doktor.

Alacakaranlık’ta: Esme, Edward’ın ilgili üvey annesi. Carlisle’la evlenmiştir ve Edward’ın gerçek ebeveynleri ölünce onu vampire dönüştüren kişidir.

Carrick Grey ve Carlisle Cullen

Elli Tonu’nda: Carrick, Christian’ın ilgili babası. Başarılı bir avukat ve iş adamıdır.

Alacakaranlık’ta: Carlisle, Edward’ın üvey babasıdır. Başarılı bir doktordur.

Carla May Wilks ve Renee Dwyer

Elli Tonu’nda: Carla, Ana’yı seven ama sorumsuz annesi. Bob isimli bir adamla evli.

Alacakaranlık’ta: Renee, Bella’yı seven ama sorumsuz annesi. Phil isimli bir adamla evli.

Sizce de dönemine damgalarını vuran iki serinin karakterlerinin özellikleri de birbirine çok benzemiyor mu? Bu belki bir tesadüftür, belki de yazarların başarı için kullandığı kestirme yoldur.

0 Shares:
Bir cevap yazın
You May Also Like