Özel efektler bir filmin en büyük kurtarıcısı diyebiliriz. Filme baştan sona bambaşka bir hava katan bu efektler olmasaydı  ağzımız açık izlediğimiz sahneleri izleme şansımız olmayacaktı. Bizi bile bu kadar şaşkına çeviren özel efekt hilesi  bazen oyuncuları bile ‘Biz böyle bir sahne çekmiş miydik?’ diye şüpheye düşürüyor.

300: Rise of an Empire (2014)

Gerard Butler’ın başrolde yer aldığı 300: Bir İmparatorluğun Yükselişi filminin seti tam olarak gördüğünüz gibiydi. Efekt kullanımı sadece arka planı değiştirmek için de kullanılmıyor! Birçok savaş filminde savaş esnasındaki uzaktan çekimlerde efektler kullanılarak savaşçılar çoğaltılıyor.

Elysium (2013)

Elysium’da başrolü oynayan Matt Damon’ın oyunculuğundan tabii ki şüphe etmiyoruz ancak filmin Güney Afrikalı yönetmeni Neill Blomkamp’ın özel efektler eklenmeden önce filmden istenileni elde edemeyecekleri hakkında şüphesi varmış. Haliyle filmin son hali onu da tatmin etmiş.

Jurassic Worl (2015)

Yönetmen Steven Spielberg, 1990’da Michael Crichton tarafından yazılan orijinal Jurassic Park’a uymak istemiş ancak işler istediği gibi gitmemiş. Film için piyasadaki en iyi görsel efektçileri toplasa da yönetmen tam istediğini bulamamış.

Mad Max: Fury Road (2015)

George Miller, Mad Max efsanesini geri döndüreceğini duyurduğunda beklentiler haliyle çok yükseldi ve herkes bu filmin vizyona giriş tarihini beklemeye başladı. Filmin yapımcısına göre Mad Max tamamıyla arabalarla alakalı bir film ve arabalar o dünyada bir metafor sayılıyor. Filmdeki arabayla kovalama sahnelerinin hepsi gerçek olsa da tahmin ettiğiniz gibi alevlerin hepsi efektlerle filme yerleştirildi.

The Avengers (2012)

Kahramanların birleştiği bu rekorlar kıran film için gerçekten büyük bir emek harcanmış. Iron Man’in uçuş sahneleri için bir ekip birçok New York tasarımı yapmış. Filmde en çok çaba da Hulk’ın diğer karakterlerin yanında sırıtmaması için, ten renginin, dişlerinin, saçlarının inandırıcı olması için harcanmış.

Man of Steel (2013)

Superman’in uçuş sahneleri tam olarak gördüğünüz gibi çekilmiş. Ancak yönetmen uçuş sahnelerine ayrıca özen göstermiş ve efekt ekibine özel bir uyarıda bulunmuş: Superman uçarken ekranın açısına güneş girerse güneşin ışıldaması bile seyirciye yansıyacak!

The Planet of the Apes (2011-2017)

Yönetmenin söylediğine göre bir karaktere dijital efekt eklemek tıpkı makyaj yapmak gibi. Ancak bunun tek bir farkı var; onların yaptığı dijital makyaj.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like