in

Her Gencin 20 Yaşına Gelmeden İzlemesi Gereken 30 Gençlik Filmi

20 yaşından küçükken hayat çoğu zaman toz pembedir ve hep kendinizle alakalıdır. Aşk, acı, eğlence, okul, aile ve daha birçok şeyin bir arada yaşandığı gençlik döneminde aynı zamanda birçok hata da yapılır. Hem gençlik hakkında biraz fikir almak hem de güzel vakit geçirmek istiyorsanız bu listedeki filmleri izlemenizi öneririz!

1. Kötü Kızlar (IMDb: 7,0/10)

Ebeveynleri zoolog olduğu için Afrika’da doğu büyüyen Cady, on beş yaşına gelip liseye başlayınca lise ortamının daha önce bulunduğu hiçbir ortam gibi olmadığını fark eder. Lisede hayatta kalmak daha zordur. Hele ki Cady okulun en popüler kızı olan Regina George’un eski erkek arkadaşına aşık olunca durumlar daha da karışacaktır.

Lindsay Lohan, Rachel McAdams, Amanda Seyfried, Lacey Chabert’in yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Mark Waters oturuyor.

2. Senden Nefret Etmemin 10 Sebebi (IMDb: 7,3/10)

Üniversitede herkesin gözdesi olan güzeller güzeli Bianca ve ablası tamamen zıt karakterlere sahiptir. Bianca tüm erkeklerin dikkatini çekerken, ablası ise hayatı boyunca hiçbir erkeğe ilgi duymamıştır. Evin kurallarına göre iki kardeşin aynı anda sevgilisi olmadığı sürece kimsenin sevgilisi olmayacaktır. Bu durumdan sıkılan Bianca, plan kurmaya başlar.

Heath Ledger, Julia Stiles, Joseph Gordon-Levitt gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Gil Junger oturuyor.

3. Adı Çıkmış (IMDb: 7,1/10)

Olivie Penderghast, okulda popüler kadroya girmek için hiç çabalamayan ve popüler kişileri umursamayan bir kızdır. Bir gün en yakın arkadaşıyla okulun tuvaletinde konuşurken bir dedikodu çıkar ve bu dedikoduyla bir anda tüm okul ondan bahsetmeye başlar. Ancak bunların hiçbiri Olivie’i etkilemez, hatta bu durum Olivie’in hoşuna gitmeye başlar. Ta ki işler çığrından çıkana dek…

İzleyene güzel vakit geçirme garantisi veren filmin oyuncu kadrosunda Emma Stone, Malcolm  McDowell, Patricia Clarkson gibi isimler yer alırken, yönetmen koltuğunda ise Will Gluck oturuyor.

4. İşte Böyle Bir Kız (IMDb: 5,8/10)

Okulun en popüler isimlerinden biri olan Zack, sevgilisi tarafından terk edilince bunu kendine yediremez. Mezuniyetin de yaklaşıyor olması Zack’i endişelendirmeye başlar, partiye tek başına gitmek istememektedir. Mezuniyet partisinde ona eşlik etmesi için Laney adında garip bir kıza partneri olmasını teklif eder.

Freddie Prinze Jr., Rachael Leigh Cook, Jodi Lyn O’Keefe’in yer aldığı filmde yönetmen koltuğunda Robert Iscove oturuyor.

5. Gençlik Ateşi (IMDb: 6,0/10)

Rancho Carne Lisesi futbol konusunda oldukça büyük başarılara imza atmış bir lisedir. Futbol takımının yanı sıra amigo kızlarıyla da ünlenen lisenin, bir zamandan sonra amigo kızları futbol takımının önüne geçmiştir. Arka arkaya beş kez kazanılan amigoluk turnuvasını bir kez daha kazanmayı amaçlayan takımın koreografilerinin bir hip-hop grubunun dansından çalıntı olduğu ortaya çıkar.

Kirsten Dunst, Eliza Dushku, Jesse Bradford gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Peyton Reed oturuyor.

6. Külkedisi Masalı (IMDb: 5,9/10)

Babasının ölümünden sonra üvey annesi ve üvey annesinin kızlarıyla yaşamaya başlayan Sam’in hayatı okul, babasından kalan lokanta, ev işleri ve sanal alemdeki aşkı Göçebe’dir. Ancak Göçebe’nin okulun en popüler çocuğu olan Austin olduğunu öğrenen Sam büyük bir hayal kırıklığına uğrar. Ancak hayat ona tatlı bir sürpriz hazırlamıştır.

Hilary Duff, Jennifer Coolidge, Chad Michael Murray’ın yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Mark Rosman oturuyor.

7. Uzaktaki Anılar (IMDb: 7,4/10)

Kasabanın en zengin ailelerinden birinin oğlu olan Landon Carter, aynı zamanda kasabanın en popüler çocuklarından biridir. Ancak bir gün içinde bulunduğu grubun başının belaya girerek ceza almasıyla her şey değişir. Landon, okulda sahnelenecek olan tiyatro oyununda görev alması şeklinde uygulanan cezası sayesinde çekingen bir kız olan Jamie ile tanışır ve Jamie’ye aşık olur.

Mandy Moore, Shane West, Peter Coyote gibi isimlerin yer aldığı filmde yönetmen koltuğunda Adam Shankman oturuyor.

8. Acemi Prenses (IMDb: 6,3/10)

On beş yaşında annesiyle birlikte San Fransisco’da yaşamakta olan Mia’nın başka bir yerde yaşayan babasının ölümüyle hayatı bir anda değişir. Babasının ölümüyle Genovia isimli küçük bir Avrupa ülkesinin prensesi olduğunu öğrenen Mia, pılını pırtını toplayarak Genovia’ya gider. Oldukça sıradan bir kız olan Mia, artık bir prensestir ve ona göre davranması gerekmektedir. Ona prenses olmayı öğretecek olan kişi de büyükannesi olacaktır.

Julie Andrews, Anne Hathaway, Hector Elizondo gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Garry Marshall oturuyor.

9. Gerçek Öpücük (IMDb: 6,0/10)

Chicago’nun önemli gazetelerinden birinde editörlük yapan Jossie, kendine güveni olmayan bir kadındır. 20’li yaşlarının ortalarında olmasına rağmen hiç öpüşmemiş olan Jossie, ne kadar istese de hiçbir erkeğin dikkatini çekememektedir. Eline geçen bir mesleki şans Jossie’ye okul hayatına dönüp yaşanan her şeyi değiştirmek için bir fırsat tanıyacaktır.

Drew Barrymore, David Arquette ve Michael Vartan’ın başrollerini paylaştığı filmin yönetmen koltuğunda Raja Gosnell oturuyor.

10. Keşke 30 Olsam (IMDb: 6,1/10)

Hoşlandığı çocuk olan Matt ile ilgili alay konusu olan Jenna, oldukça kırılmıştır ve otuz yaşına kadar saklanmak istemektedir. On üçüncü yaş gününün partisinde otuz yaşında olmayı dileyen Jenna’nın dileği bir anda gerçekleşir! Hayatında isteyebileceği her şeye sahip olan Jenna, istediğinin çocukluk aşkı Matt olduğunu fark eder. Ancak Matt’le karşılaştığında da artık onun tanıdığı eski Matt olmadığını fark eder.

Jennifer Garner, Mark Ruffalo, Judy Greer gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Gary Winick oturuyor.

11. 17 Yeniden (IMDb: 6,4/10)

1989’da lise son sınıftayken okulun en popüler çocuğu olan Mike O’Donnell, basket takımının en iyi oyuncusudur ve üniversite bursu garantidir. Ancak sevgilisi Scaret’in hamile olduğunu öğrenmesiyle tüm bunları elinin tersiyle iter ve Scarlet’le evlenir. Aradan 20 yıl geçtikten sonra Scarlet ile evlilikleri bitmek üzeredir ve Mike’ın kariyeri de mahvolmuştur. Bunları düzeltmesi için Mike’a bir şans verilir ve 17 yaşına geri döner. 17 yaşında görünse de 30 yaşındaki tavırları ile geçmişteki başarısını yakalaması pek imkanlı görünmüyordur.
Zac Efron, Matthew Perry, Leslie Mann gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Burr Steers oturuyor.

12. The Sisterhood of the Traveling Pants (IMDb: 6,5/10)

Çok yakın arkadaş olan Tibby, Lena, Carmen ve Bridget artık gençlik dönemlerinin bitmeye yaklaştığının farkındadır. Hayat her birine farklı bir yol çizecektir ve bu yollar bu dört arkadaşı ayıracaktır. Hiçbir zaman ayrılmak istemeyen bu dörtlü, çareyi birbirlerinin bedenine tam uyum sağlayacak bir kot pantolonu sürekli olarak değiştirerek giymekte bulacaktır.

Amber Tamblyn, America Ferrera, Alexis Bledel, Blake Lively’nin başrollerini paylaştığı filmin yönetmen koltuğunda Ken Kwapis oturuyor.

13. Ajan Cody Banks (IMDb: 5,1/10)

15 yaşında bir lise öğrencisi olan Cody Banks, CIA ajanları için düzenlenen bir yaz kampına katılır ve kampı başarıyla tamamlar. Kamptan sonra CIA’de gençlere ayrılmış bölümde işe başvurur ve bundan sonra hayata gündüzleri öğrenci, geceleri ise ajan olarak devam edecektir.

Frankie Muniz, Hilary Duff, Angie Harmon gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Harald Zwart oturuyor.

14. Kağıttan Kentler (IMDb: 6,3/10)

Quentin, sıradan bir lise öğrencisidir ve okulun en popüler kızlarından biri olan Margo’ya aşıktır. Margo hem çok gizemli, hem de maceraperest bir kızdır. Henüz 9 yaşındayken Margo ve ailesinin yanlarındaki eve taşınmasıyla Margo’dan hoşlanmaya başlayan Quentin’in, yıllar geçse de Margo’ya olan ilgisi azalmamıştır. Bir gece camdan Quentin’in odasına giren Margo, ondan çok önemli bir yardım isteyecektir.

 Yönetmenliğini Jake Schreier’ın üstlendiği filmin kadrosunda Cara Delevingne, Nat Wolff, Halston Sage, Cara Buono, Caitlin Carver gibi isimler yer alıyor.

15. Pitch Perfect (IMDb: 7,2/10)

Üniversitede ilk yılı olan Beca Barden, bir gün duşta şarkı söylerken The Bellas adı verilen okulun kızlardan oluşan müzik grubuna katılmak için ikna edilir. Gruptaki diğer kızlarla birlikte okuun erkeklerden oluşan müzik grubuna karşı yarışan Beca, kendini eğlenceli bir rekabetin içinde bulur.

Yönetmenliğini Jason Moore’un yaptığı filmde başrolleri Anna Kendrick, Brittany Snow ve Anna Camp paylaşıyor.

16. Amerikan Pastası (IMDb: 7,0/10)

Yakın arkadaş olan dört lise öğrencisi hayatları boyunca hiçbir kadınla cinsel ilişkiye girme şansını bulamamışlardır ve artık bu konuda harekete geçmek istemektedirler. Artık bu durumdan sıkılan gençler, mezuniyet gecesine kadar bir kızla birlikte olma konusunda birbirleriyle iddiaya girerler.

Jason Biggs, Chris Klein, Thomas Ian Nicholas, Alyson Hannigan gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Paul ve Chris Weitz oturuyor.

17. Komşu Kızı (IMDb: 6,7/10)

Matthew Kidman, başarılı ve on sekiz yaşındaki bir gençtir. Matthew başarılı olsa da hayatını doyasıya yaşayamamaktadır. Komşusu Danielle ile karşılaşan Matthew, bir anda Danielle’e aşık olur. Ancak Matthew’un seks delisi arkadaşı Eli, Danielle’in eski bir porno yıldızı olduğunun farkına varır. Üzerine bir de Danielle’in eski yapımcısı Kelly ortaya çıkıp da onu yeniden geri almak isteyince işler iyice karışır.

Emile Hirsch, Nicholas Downs, Elisha Cuthbert, Timothy Olyphant gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Luke Greenfield oturuyor.

18. Sınav (IMDb: 6,5/10)

Zamanının tartışmalı sınav sistemi olan ÖSS’e hazırlanan Gamze, Uluç, Kaan, Mert ve Sinan sınava hazırlanan diğer gençler gibi ailelerini hayal kırıklığına uğratmayıp üniversiteye girmenin hayalini kurmaktadır. Sınavdan önce lise başarı puanlarını da yükseltmek isteyen beş arkadaş, normal yollarla bunu başaramayacağını anlayınca sınav sorularını çalmaya karar verirler.

Güven Kiraç, Ayda Aksel, Betül Alganatay, Zafer Algöz gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Ömer Faruk Sorak oturuyor.

19. Bahar Tatili (IMDb: 5,3/10)

Bahar tatilini beraber geçirmeyi planlayan dört yakın arkadaş Faith, Brit, Candy ve Cotty, biriktirdikleri para sadece yola yetince, soygun yapmaya karar verirler. Deli gibi eğlenen dört arkadaş, kokain ve partileri abartınca kendilerini kodeste bulurlar. Kızlar tam tatillerinin mahvolduğunu düşünürken Alien isimli bir adam ortaya çıkar ve kızların kefaletini öder. Alien, bölgenin yerel uyuşturucu ağlarını ele geçirmektedir ve uyuşturucu işinden yüklü miktarda para kazanmıştır. Brit, Candy ve Cotty bu vahşi hayata adapte olmakta pek de sorun çekmeyeceklerdir.

Vanessa Hudgens, Selena Gomez, Ashley Benson, Rachel Korine gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Harmony Korine oturuyor.

20. Sosyal Ağ (IMDb: 7,7/10)

Harvard Üniversitesi’nin öğrencilerinden biri olan Mark Zuckerberg, kız arkadaşı tarafından terk edilince kampüsteki tüm kızların bilgilerinin yer aldığı bir uygulama oluşturur. Yazdığı uygulamada ekranın iki yanındaki kızların fotoğraflarını oylayarak hangisinin daha güzel olduğu seçilebilmektedir. Sitenin namı gün geçtikçe daha fazla duyulmaktadır ve bu da üniversite yönetimini kızdırır. İlk başta yalnızca Harvard’da kullanılan Facebook, daha sonra diğer üniversitelere de açılır.

Jesse Eisenberg, Andrew Garfield, Justin Timberlake, Rooney Mara gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda David Fincher oturuyor.

21. Project X (IMDb: 6,7/10)

Lisede yakın arkadaş olan üç gençten biri olan Thomas, doğum gününde anne ve babasından ayrı olacaktır, ev ona kalmıştır. Diğer iki arkadaşı Thomas’ı doğum günü için parti vermeye ikna ederler ve anne babasının da evden gitmesi bu partinin büyümesi için bahane olur. Gecenin ilerleyen saatlerine doğru parti bir anda çığırından çıkar ve her şey bir anda eğlenceliyken garip bir hale dönüşür.

Thomas Mann, Oliver Cooper, Jonathan Daniel Brown, Dax Flame gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Nima Nourizadeh oturuyor.

22. Çılgın Doğum Günü (IMDb: 5,9/10)

Çalışkan bir öğrenci olan Jeff Chang, yapması gerekenlerin dışına çıkmayan bir üniversite öğrencisidir. Arkadaşları Casey ve Miller, Jeff’in 21. yaş günü için Jeff’i ziyaret ettiklerinde bir anda her şey değişir. Bir geceliğine isteyip de yapamadığı her şeyi yapmayı planlayan Jeff, ertesi gün çok önemli bir işi olmasına rağmen sarhoşluğun etkisiyle bunu bile önemsemez.

Filmin yönetmenliğini Jon Lucas ve Scott Moore yaparken, başrollerinde ise Miles Teller, Justin Chon ve Jonathan Keltz yer alıyor.

23. Skor Peşinde (IMDb: 6,5/10)

Ergenliğinin doruklarında olan Ian Lafferty, artık 18 yaşındadır ve artık bir kadınla birlikte olmak için can atıyordur. Ian, internetten bir kadınla tanışır ve onunla birlikte olabilmek için en iyi arkadaşları olan Lance ve Felicia ile yollara dökülürler.

Andy Behrens’in All the Way romanından uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Sean Anders otururken, oyuncu kadrosunda ise Josh Zuckerman, Clark Duke, Amanda Crew, James Marsden yer alıyor.

24. Van Wilder (IMDb: 6,4/10)

Bütün kızların hayran olduğu erkek olan Van Wilder, Coolidge Koleji’nin favorisidir. Yedi yıldır aynı kolejde eğitim gören Van, okulun lideri konumundadır. Okulun öğrencileri için bir parti düzenleyen Van, partide ağırbaşlı bir kız olan Gwen Pearson’ı fark eder ve ondan çok etkilenir. Ancak Gwen’in erkek arkadaşı bunu öğrenince Van’ın okuldaki hakimiyetini bitirmeye karar verir.

Ryan Reynolds, Tara Reid, Tim Matheson, Kal Penn gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Walt Becker oturuyor.

25. Juno (IMDb: 7,5/10)

Lise öğrencisi olan Juno, okuldan arkadaşı olan Bleeker ile sırf merak ettiği için yatar. Ancak Juno ve Bleeker birlikte olduktan sonra hiç beklemedikleri bir şey olur; Juno hamile kalır! Juno, en yakın arkadaşı Leah’ın aklına uyar ve bebeği dünyaya getirerek, bebeği varlıklı bir aileye vermeye karar verir.

Ellen Page, Michael Cera, Jennifer Garner, Jason Bateman gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Jason Reitnam oturuyor.

26. Scott Pilgrim Dünyaya Karşı (IMDb: 7,5/10)

Çizgi roman uyarlaması olan filmde Scott Pilgrim’in sevgililik olaylarıyla yaşadığı zorlu mücadele komik bir dille işlenir. Scott, güzel bir kız arkadaş edinebilmek için öncelikle eski sevgilileri olan yedi kızı dövmesi gerekmektedir.

Michael Cera, Mary Elizabeth Winstead, Kieran Culkin, Anna Kendrick gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Edgar Wright oturuyor.

27. Saftirik Greg’in Günlüğü: Rodrick Kuralları (IMDb: 6,6/10)

Uzun süren bir yaz tatilinden sonra okula dönmek zorunda kalan Greg Heffley ve ağabeyi Rodrick, şimdi de tatil sonrası gelecek olan dertlerle uğraşmalılardır. Ancak ebeveynleri Greg ve Rodrick’e göz açtırmamakta kararlıdır ve uslu durmaları konusunda onlara baskı uygularlar.

Zachary Gordon, Devon Bostick, Robert Capron gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda David Bowers oturuyor.

28. Saksı Olmanın Faydaları (IMDb: 8,0/10)

Sosyal hayatında oldukça başarısız bir genç olan Charlie, en yakın arkadaşının intihara teşebbüs etmesiyle adeta yıkılır. Liseye başlayan Charlie, okulda iki kardeş olan Sam ve Patrick ile arkadaş olur. Sam ve Patrick, Charlie’e genç olduğunu hatırlatıp, eğlenmeyi öğretirler.
Logan Lerman, Emma Watson, Ezra Miller, Paul Rudd gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Stephen Chbosky oturuyor.

29. Ben, Earl ve Ölen Kız (IMDb: 7,8/10)

Sosyalleşme ile ilgili sorunları olan Greg Gaines, 17 yaşında bir gençtir ve lise hayatını görünmez bir tip olarak geçiriyordur. Ancak Greg’in annesi onun bu durumundan pek memnun değildir ve Greg’in kanser teşhisi konulam sınıf arkadaşı Rachel ile arkadaş olmasını istemektedir. Greg mecburen bunu kabul eder ve iki gencin arasında çok güzel bir dostluk başlar.

Jesse Andrews’un kendi romanından uyarladığı filmin yönetmeni Gomez-Rejon iken, filmin başrollerini ise Thomas Mann ile Olivia Cooke paylaşıyor.

30. Kahvaltı Kulübü (IMDb: 7,9/10)

Ceza aldıkları için cumartesi gününü okulun kütüphanesinde geçirmek zorunda kalan beş öğrenci, tamamen birbirinden farklı kişiliklere sahip olsa da birbirlerinde ortak noktalar keşfetmeye başlarlar.

Emilio Estevez, Judd Nelson, Molly Ringwald, Ally Sheedy gibi isimlerin yer aldığı kült filmin yönetmen koltuğunda John Hughes oturuyor.

Written by Ayse Camurcu

Bir cevap yazın

Köpek Cinsleri: Ailelere İdeal Evde Bakılabilecek En Dost 10 Köpek Türü

Son Yıllarda Çekilmiş En Etkileyici 25 Distopya Filmi