1946 yılının 5 Eylül gününde dünyaya gelen ve tüm dünyada Freddie Mercury olarak tanınan bir starın hayat hikayesini anlatan Bohemian Rhapsody, gişelerde istenilen başarıyı elde etti. Ancak filmde anlatılanlar, Mercury’i hakkında her şeyi anlatır nitelikte değil. Eğer filmi izlediyseniz veya izlemek istiyorsanız, Mercury hakkındaki ön bilgilendirme için buyurun içeriğe.

1. Gerçek adı Farrokh Bulsara. St. Peter’ın erkek yatılı okuluna gitmeye başladığında Freddie ismini kullanmaya başladı.

İsmini resmi olarak Freddie Mercury olarak değiştirmesi ise 1970’lerde, Queen grubunun kurulmasıyla gerçekleşti.

2. Stone Town, Tanzanya’da doğdu. Babasının işi nedeniyle taşınmak zorunda kaldılar. Gençliği, İngiltere’ye taşınmadan önce Tanzanya ve Hindistan arasında mekik dokuyarak geçti.

3. Ailesi ve en eski tek tanrıcı dinlerden olan Zerdüştlerleydi. Yıllarca dini gereklerini yerine getirmemiş olmasına rağmen, cenazesi bir Zerdüşt rahip tarafından gerçekleştirildi.

4. Sesi yaklaşık dört oktav. Mariah Carey’ninki bazılarına göre beş oktav. Konuşurken bariton sesini kullanan Mercury, şarkı söylerken tenor aralığını kullanıyordu.

2016 yılında bir grup bilim insanı Mercury’nin sesi üzerine çalışmaya başladı. Ortaya çıkan sonuca göre Mercury’nin ses telleri, ortalama bir insanınkinden çok daha hızlı hareket ediyordu. Tipik bir vibrato 5,4 Hz ile 6,9 Hz arasında dalgalanırken, Mercury’ninki 7,04 Hz idi.

5. Queen’in amblemini Mercury tasarladı. Amblemde grubun tüm üyelerinin burçları yer alıyordu.

John Deacon ve Roger Taylor için iki aslan, Brian May için bir yengeç, Mercury’nin burcu olan Başak’ı temsil etmesi için ise iki perde vardı. Q’nın üstündeki taç, grubun ismini temsil ederken, Zümrüdüanka kuşu ise her şeyi koruyordu.

6. Mercury, sahnede göründüğü gibi birisi değildi, günlük hayatta oldukça utangaç bir yapıya sahipti.

Gündelik hayatında oldukça utangaç bir yapıya sahip olan Mercury, sırf bu yüzden oldukça nadir röportaj veriyordu. Grubun üyelerinden Roger Taylor’ın söylediğine göre, insanlar gerçek hayatta Freddie’yi tanımıyor ve asla sahnedeki gibi biri değildi.

7. Ölümünden bir gün önce AIDS olduğunu duyurmuştu.

Bu iddia açıklanmadan önce de büyük spekülasyonlar yaratılmış ve Mercury’nin çok zayıf oluşundan ve Queen’nin konser turlarını bırakmasından dolayı ortaya atılmıştı.

8. Kedilere olan tutkusu oldukça fazlaydı. Öyle ki, kedilere adadığı bir albüm ve bir şarkı bile bulunuyor. Ayrıca en sevdiği kedi Delilah için yazdığı bir şarkı bulunuyor.

Delilah, Delilah, oh tanrım, katlanılamazsın
Ağlamak üzereyken beni güldürüyorsun
Bana umut veriyorsun, güldürüyorsun, seviyorsun
Cinayetle kaçıyorsun, çok masum
Ama bir tavır attığında pençelerini çıkarıp ısırıyorsun
..
Delilah, Delilah, oh tanrım, ne yapacağın belli olmuyor
Beni çok mutlu ediyorsun
Bana sarıldığında ve yanımda uyumaya geldiğinde
Ve sonra beni hafiften delirtiyorsun
Chippendale Suite’lerime işediğinde…

9. Altsız mikrofon onunla bütünleşmişti. Ancak elbette altsız mikrofon bir anda ortaya çıkmadı.

Queen’in kurulduğu yıllarda, şovun ortalarındayken mikrofonun alt kısmı bir anda koptu. Mercury bu sırada mikrofonu değiştirmek yerine o an öyle kullandı. Bunu sevmiş olacak ki, bu olaydan sonra da mikrofonlarını hep öyle kullandı.

10. Müzik tarihinin en önemli isimlerinden biri olmadan önce, Mercury Heathrow Havalimanı’nda bagaj görevlisi olarak çalışıyordu.

Mercury’nin 72. yaş gününü kutlamak için 2018 yılında Heathrow Havalimanı’nda bagaj görevlileri bir koreografi hazırladı ve seyahat edenleri eğlendirirken, Mercury’i de andılar.

19 Shares:
Bir cevap yazın
You May Also Like