Universal Pictures ve Blumhouse Productions’ın korku/komedi filmi “Freaky ” 13 Kasım’da vizyona girmişti. Film, 3,7 milyon dolarlık gişe hasılatı yaptı.

Neredeyse her filmin sinema gösterimi koronavirüs döneminde erteleniyorken, Freaky filminin biletleri ABD listelerinde ilk sırayı almayı başardı.. Film, Kuzey Amerika’da tam2.472 ekranda gösterildi. Yurtdışında ise “Freaky”, 20 uluslararası pazardan 1,9 milyon dolar hasılat elde etti.

“Freaky” filminde Vince Vaughn, vahşi bir seri katili canlandırıyor. Kathryn Newton ise bedenlerini değiştiren bir liseli genç olarak rol alıyor.’Disturbia’yı ve üç ‘Paranormal Activity’ devam filmini yazan ve ‘Happy Death Day’ i yöneten Christopher Landon, Freaky  filmini yönetti. Son derece olumlu eleştiriler alan filmin yapımı 6 milyon dolara mal oldu.

Universal’ın yurtiçi dağıtım başkanı Jim Orr, “Freaky”nin çok fazla rekabeti olmayacağı için sinemalarda uzun süre durması gerektiğini söyledi. Pandemi döneminde çıkan filmlerde durum böyleydi.

Orr,  “Christopher Landon’un bu filmler için harika bir dokunuşu var. Korku ve komediyi eşi benzeri olmayan bir şekilde harmanlayabiliyor” diye ekledi.

Rakip stüdyolarla karşılaştırıldığında Universal, AMC Theaters ile yaptığı bir anlaşma sayesinde pandemi sırasında film yayınlama konusunda aktif oldu. Genel olarak filmler, dijital platformlara geçmeden önce 75 ila 90 gün beyaz ekranda oynatılır. Ancak Universal ve AMC’nin yeni anlaşmasına göre stüdyo, yeni filmleri sinema gösterimlerinden sonraki 17 gün içinde talep üzerine dijital platformlarda yayınlayabilir. Buna karşılık, dünyanın en büyük sinema zinciri olan AMC, Universal filmlerini boykot etmemem sözü veriyor ve dijital kârdan da bir pay alıyor.

Elbette Universal, istikrarsız film piyasası göz önüne alındığında daha küçük ve finansal olarak daha az riskli başlıklar filmlerini beyaz perdeye taşıdı. Fakat, pandeminin etkileri azalıp sinemalara daha rahat gidilebilene kadar Hızlı ve Öfkeli’nin devam filmi “F9” ve “Jurassic World: Dominion” gibi önemli filmlerini saklamayı planlıyor.

Önümüzdeki birkaç hafta içinde Universal, 25 Kasım’da “The Croods: A New Age” adlı animasyon macera filmini ve 25 Aralık’ta Tom Hanks liderliğindeki Western “News of the World” filmini çıkaracak. Geçen haftasonu çıkan “Freak” filmini ise gelecek haftalarda dijital platformlar üzerinden izleyebileceğiz.

İşte filmin fragmanı:

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like