Teknoloji geliştikçe diziler de gelişmeye başladı ve gelişen her şeyin dizilerde kullanılması dizilerin daha fazla izlenilmesini sağlamaya yardımcı olur hale geldi. Hatta öyle ki dizilerde ne kadar masraf yapılırsa, dizinin o kadar kaliteli olduğu varsayılıyor. Peki televizyon tarihinde en çok masraf yapılan diziler hangiler? Buyurun…

1. Game of Thrones

Her bölüm için 15 milyon dolar harcanan dizide, ejderhaların gerçekçi görünmesi için oldukça masraf yapılıyor. Aynı zamanda dizide yer alan figüran sayısı da oldukça fazla iken, dizinin çekim yerleri de egzotik yerler olduğu için ayrı bir masraf yaratıyor. George R. R. Martin’in Buz ve Ateşin Şarkısı romanından uyarlanan dizi, belki de televizyon tarihini en çok izlenen dizilerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor.

2. The Crown

Her bölüm için 13 milyon dolar harcanan dizi için Netflix 2 milyar dolarlık bir borç almayı planlıyor. Dizide tarihin doğru bir şekilde aktarılması planladığı için hiçbir masraftan kaçınılmıyor. Hatta öyle ki, dizinin ilk bölümünde Kraliçe 2. Elizabeth’in düğün elbisesinin yeniden yapılması için 35 bin dolar harcanmış. Dizide kullanılan dönem kıyafetlerinin ayrıntıları ve mekan bolluğu dizinin büyük masraflar yapmasına neden oluyormuş.

3. ER

Her bölüm için 13 milyon dolar harcanan dizi zamanında o kadar büyük bir popülariteye sahipti ki, dizinin bir bölümünü ünlü yönetmen Quentin Tarantino bile yönetmişti. 1998 ve 2003 yılları arasında yayınlandığı her bölümle zirveye oturmaya başaran dizide birbirinden ünlü birçok isim bulunmasından ve gerçekçiliğin sağlanabilmesi için birçok ürün kullanılmasından dolayı büyük paralar harcanarak çekildi.

4. Band of Brothers

Her bölüm için 12.5 milyon dolar harcanan dizi İkinci Dünya Savaşı döneminde geçiyordu. Yapımcıları arasında Steven Spielberg ve Tom Hanks’in de bulunduğu filmde çekimler yerlerinde yapıldı ve müthiş ve devasa bir oyuncu kadrosuna sahipti. Patlayıcı kullanılan aksiyon sahneleri de barındıran dizide aynı zamanda kostümler de özenle seçiliyor ve hazırlanıyordu.

5. The Get Down

Her bölüm için 11 milyon dolar harcanan dizi yine bir Netflix projesi. Dizi için oldukça büyük hedefler vardı ve bir sezon için 120 milyon dolarlık bir maliyet hesaplanmıştı. Dizi özenle hazırlanmış setlerde çekilecekti ve aynı zamanda kullanılacak R&B ve funk şarkıların telif haklarını satın almak için oldukça yüksek miktarda paralar ödenmişti. Dizinin ikinci sezonu için de planlar vardı ancak Netflix seyircilerin tepkisini bile görmeden bu kararından vazgeçerek diziyi iptal etti.

6. Friends

Her bölüm için 10 milyon dolar harcanan efsane dizide bu kadar masraf gerektirecek ne olabilir diye düşünebilirsiniz. Ancak televizyon tarihinin en sevilen dizilerinden biri olan Friends, döneminde oldukça büyük bir kitleye sahipti, ki dizinin bitmesinin üzerinden yıllar geçmiş olmasına rağmen hala büyük bir hayran kitlesi var. Dizinin final sezonunda altı baş karakter de bölüm başına bir milyon dolar kazanıyorlardı. Bu yüzden de bölüm başına oldukça yüksek meblağlar harcanıyordu.

7. The Big Bang Theory

Her bölüm için 9 milyon dolar harcanan sitcom dizisi, CBS kanalına müthiş gelir sağladı ve kanalı yukarı taşıyan bir dizi oldu. Dizinin popülerliği arttıkça dizinin yedi başrol oyuncusu da sözleşmelerini sürekli yenilediler. Yedi oyuncu şu an bölüm başına 750 bin veya 1 milyon dolar arasında ücret alıyorlar. Bir bölümün 25 dakika sürdüğü dizide çekim ücretleri, diziye girip çıkan sayısız ünlü isim ve dizinin jenerik müziği için Barenaked Ladies’e ödenen telif ücretini de eklediğinizde tüm hesap ortaya çıkıyor.

8. Marco Polo

Her bölüm için 9 milyon dolar harcanan dizi, Netflix’in büyük umutlar beslediği bir diziydi. Epik bir tarihsel drama olan dizi, 2014 yılında ilk 10 bölüm için 90 milyon dolarlık bir bütçe kullandı. Netflix ikinci sezonda da diziye aynı bütçeyi sağladı ve iki sezonla diziyi noktaladı. Dizinin Netflix’e geride bıraktığı ise 200 milyon dolarlık bir borç oldu.

9. Rome

Her bölüm için 9 milyon dolar harcanan dizi, Altın Küre ve Emmy dahil birçok ödüle aday gösterilmiş bir mini diziydi. İlk sezonu 12 bölüm süren dizinin ikinci sezonu ise 10 bölüm sürdü. İlk sezonda dizi için her şey başarılı bir şekilde ilerlerken, ikinci sezonda ise reytingler bir anda dalışa geçti. Dizide dönem kıyafetlerinin kullanılması da büyük masraflar yapılmasına neden oldu.

10. Sense8

Her bölüm için 9 milyon dolar harcanan dizi, Matrix’ten sonra Wachowski kardeşlerin en büyük başarısı olabilir. Bu kadar başarılı bir dizinin final vermesinin nedeni ise Netflix’in artık bölüm başına 9 milyon dolar harcamayı uygun görmemesi oldu. Dünyanın her yerinden, 9 farklı metropol kullanılarak çekilen dizideki imkanlarını kaybetmek istemeyen Wachowski kardeşler, Netflix ile anlaşmayı sağlayamayınca dizi de televizyon tarihine geçmiş oldu.

0 Shares:
Bir cevap yazın
You May Also Like