Savaş filmlerini bu kadar sürükleyici yapan şey nedir? Eylem mi, şiddet mi? Çatışma ve yıkım, bir insanın rahatsız edici bir ihtiyacı mı? Önemli olduğunu düşündükleri şey için nihai fedakarlığı yapmaya istekli erkekleri ve kadınları izlemek mi, yoksa büyük bir iyiliğe hizmet etmek için çoğumuzun düşünemeyeceği şeyi yapmaya istek mi? Zorlukların üstesinden gelme zorluğu mu yoksa kazanılmayan bir durumu kendi avantajınıza nasıl dönüştüreceğinizi çözme bulmacası mı?

Savaş filmlerinin kendine özgü çekiciliği biraz yanıltıcı olsa da, en iyi filmlerin çekici ve dehşet verici aksiyon sahneleriyle, çok duyulan ve sempatik karakterleri olan bir hikayeyle beraberliği açıktır.

Öyleyse, biraz şiddete olan susuzluğunuzu gidermek için şu anda Netflix’te bulunan en iyi savaş filmlerinin neler olduğuna bir bakalım.

1898: Our Last Men in the Philippines (2016)

IMDB Puanı: 6.5/10
Bu 2016 İspanyol draması, 1898-1899 yılları arasında Filipinler’de gerçekleşen ve 54 İspanyol askerinin San Luis Obispo de Tolosa kilisesinde Filipin devrimcilere karşı kendilerini savunduğu Baler Kuşatması’nı anlatıyor. Kuşatma 377 gün sürdü ve İspanyol İmparatorluğu’nun sonunu işaret etti. Savaşın dehşetini ve ahlaki belirsizliklerini açığa çıkaran bu filmde, ince detaylar yok. Yine de muuhteşem, çarpıcı ve ilgi uyandıran bir film.

Act of Valor (2012)

IMDB Puanı: 6.5/10

Bu Amerikan tarzı film, aktif ABD Deniz Kuvvetleri Mühürleriyle birlikte hareket eden Roselyn Sanchez ve Nestor Serrano tarafından yönetilen nispeten bilinmeyen bir oyuncu kadrosunu içeriyor. Başlangıçta oyuncular danışman olarak görevlendirildiler. Ancak film yaratıcıları, aktör rollerde olduğu gibi Mühürlerde ikamet edemeyeceklerini fark ettiler. Film, Kosta Rika’da kaçırılan CIA ajanını kurtarmaya çalışan bir grup seçkin donanma mührünü anlatmaktadır.

Another Mother’s Son (2017)

IMDB Puanı: 6.7/10

Bu İngiliz savaş draması, Manş Adaları’ndaki Alman işgalini anlatmaktadır. Onu Almanlardan saklamak için Rus tutsağı (Julian Kostov) olan Jenny Seagrove’un canlandırdığı Jersey’li bir kadına odaklanılıyor. Boyzone hayranları, Ronan Keating’i destekleyici bir rolde görmekten ve İkinci Dünya Savaşı tarihinin daha az bilinen kısmını öğrenmekten keyif alabilir.

The Battle of the Chosin (2016)

IMDB Puanı: 7.8/10

Michael Murphy’nin bu belgeseli, Kore Savaşı’nın ilk birkaç ayında gerçekleşen ve savaşın gidişatını değiştiren Chosin Nehri Savaşı’na odaklanıyor. 1950 Şükran Günü’nde, Amerikan liderliğindeki Birleşmiş Milletler askerleri, Çin güçlerinin onları hazırlıksız yakalayıp on iki bin adamı kuşatarak, sayıca üstünken ve askerleri kesin ölümle karşı karşıya bırakarak bayramı kutluyorlardı.

Beasts of No Nation (2015)

IMDB Puanı: 7.8/10

Bu üzücü drama, belirsiz bir Batı Afrika ülkesinde çocuk asker olan genç bir çocuğun hikayesini anlatıyor. Filmin yazar ve yönetmeni olan Cary Fukunaga, Afrika’daki pek çok gencin acımasız hayatına dair caydırıcı ve uzlaşmacı bir bakış açısı sunuyor, ancak onu ilgi çekici kılacak bir umut düzeyi aşılamayı başarıyor. Başrolde Abraham Attah gibi genç yeni yetenekler ve Idris Elba gibi güçlü yıldızların yer aldığı harika bir oyuncu kadrosu var.

Black Hawk Down (2001)

IMDB Puanı: 7.7/10

Ridley Scott’ın bu klasik savaş filmi, 1993’te Mogadişu’daki ABD Ordusu’nun önemli bir hizip liderini yakalamayı amaçlayan, ancak şehrin sokaklarında bir çatışmada sona eren baskını anlatmaktadır. Film, ateş altındaki denizcilerin rolünü yaşadıkları için neredeyse tamamı tanınmayan Ewan McGregor, Josh Hartnett ve Eric Bana gibi geniş bir kadroya sahip. Ama bu filmi karakterler için izlemeyin, içgüdüsel ve amansız bir savaş deneyimi için izleyin.

The Boy in the Striped Pyjamas (2008)

IMDB Puanı: 7.8/10
Bu kaçırılmayacak drama, bir Nazi imha kampının dehşetini sekiz yaşındaki iki çocuğun gözünden ele alıyor: biri kamp komutanının oğlu, diğeri Yahudi bir mahkum. Geleneksel bir savaş filmi değil, bir ailenin olanları nasıl kabul ettiğine odaklanıyor; ancak ailenin, acımasız yumruklarını çektiği anlamına gelmez. Kurbanlar ve failler arasında yanlış eşdeğerlik yarattığı için eleştirilmektedir, ancak kesinlikle düşünmeye itmektedir. 

Forbidden Ground (2013)

IMDB Puanı: 4.9/10

Bu Avustralya savaş draması 1916’da Fransa’da geçiyor ve başarısız bir baskının ardından kendilerini No Man’s Land’de mahsur bulan bir grup İngiliz askerini konu alıyor. Başrollerini Johan Earl, Tim Pocock ve Martin Copping’in paylaştığı adamlar, müttefik hatlarının gerisine geri dönmek için mücadele ederken, aynı zamanda İngiltere’deki özel hayatlarına geri dönüşler yaparak onları bugün oldukları yere götürüyor.

Full Metal Jacket (1987)

IMDB Puanı: 8.3/10

Klasik savaş filmlerinden biri olan bu Stanley Kubrick başyapıtı, Matthew Modine, Vincent D’Onofrio ve Adam Baldwin de dahil olmak üzere artık yıldızlardan oluşan bir kadroya sahip. Gustav Hasford romanından uyarlanan film, acımasız temel eğitimi ve Vietnam Savaşı’na giden ABD Deniz Piyadeleri ekibini anlatmaktadır. Bu film, tüm zamanların en iyi filmleri listelerinde düzenli olarak yer almaktadır.

Fury (2014)

IMDB Puanı: 7.6/10

Her zaman ilgi uyandıran Brad Pitt ve mükemmel Jason Isaacs’ın oynadığı birçok tipik Amerikan savaş filminden biri olan bu film, türünün çoğundan daha iyi. İkinci Dünya Savaşı’nın son günlerinde Almanya’daki bir ABD tank mürettebatını anlatmaktadır. Tecrübeli gazi mürettebatına, mürettebatın savaş boyunca alıştığı vahşeti ve duygusuzluğu yeni bir ışıkla yansıtan yeni bir acemi katılır.

Geronimo (2012)

IMDB Puanı: 5.7/10
Başrollerinde William Fichtner ve Cam Gidget’in oynadığı bir TV filmi olan bu film, Usame Bin Ladin’in öldürülmesiyle sonuçlanan 2011 Abbottabad bileşik baskınını anlatıyor. National Geographic Channel tarafından gerçek olayların dramatizasyonu olarak gösterilen Beyaz Saray, filmin ayrıntılarını hiçbir zaman onaylamadı veya reddetmedi.

Hurricane (2019)

IMDB Puanı: 5.9/10

Gerçek bir hikayeye dayanan bu İngiliz filmi, Britanya Savaşı sırasında 303 Filo RAF’ın istismarlarını anlatıyor. Ekip aslında, çoğu Polonya’nın işgaliyle ilgili olarak Almanya’ya karşı hava savaşlarının gazileri olan Polonyalı pilotlardan oluşuyordu. Iwan Rheon’u ( Game of Thrones’tan Ramsey Bolton ) daha az kötü bir rolde görmek güzel.

The Hurt Locker (2008)

IMDB Puanı: 7.6/10

Yönetmen Kathryn Bigelow’un Oscar ödüllü bu savaş filminde Jeremy Renner, Ralph Fiennes ve Guy Pearce rol alıyor. Film, isyancılar tarafından hedef alınan bir Irak Savaşı patlayıcı mühimmat imha ekibini konu alıyor ve çatışmanın stresine karşı psikolojik tepkilerini araştırıyor. Bu film akıllıca ve iyi çekilmiştir.

Hyena Road (2015)

IMDB Puanı: 6.8/10
Nadir bir Kanada savaş filmi olan bu film, Taliban bölgesine giden bir yol inşa etmeye çalışan isyancıların direnişiyle karşılaşan Kandahar Eyaletindeki Kanadalı askerleri konu alıyor. Yönetmen Paul Gross, diğer tarafın mücadelelerine birçok Amerikan filminden daha sempatik olan sürükleyici ve gerçekçi savaş tasvirlerini yönetiyor.

Journey’s End (2017)

IMDB Puanı: 6.7/10

Bu, RC Sherriff’in aynı adlı 1927 tarihli ünlü oyununa dayanan bir İngiliz savaş filmi. Başrollerinde Sam Claflin, Asa Butterfield, Paul Bettany ve Tom Sturridge’in yer aldığı film, kaynak içeriğinde gerçek kalarak oyunu hayata geçiriyor. O dönemde İngiliz ordusunda sınıfın oynadığı yoğun rol vurgulanıyor.

Lone Survivor (2013)

IMDB Puanı: 7.5/10

Marcus Luttrell’in biyografik bir kitabına dayanarak, Afganistan’daki savaş sırasında bir ABD Donanma Mührü karşı isyan misyonuna bakmaktadır. Kızıl Kanatlar Operasyonu olarak bilinen dört kişilik bir keşif ve gözetleme ekibi, Taliban lideri Ahmed Şah’ın izini sürmekle görevlendirildi. Başrollerinde Mark Wahlberg, Taylor Kitsch, Emile Hirsch, Ben Foster ve Eric Bana yer alıyor.

My Honor was Loyalty (2016)

IMDB Puanı: 4.4/10

Bu İtalyan savaş filmi, bazı Alman askerlerinin uğruna savaşmaları istenen zulmün bazılarını keşfettiklerini, ancak bunu kimsenin katılımını mazur görmeden yapmayı başardıklarını anlatıyor. Alman askeri kahramanımız, Sovyet birlikleri tarafından bilinçsiz bir şekilde yere seriliyor, bu da onu asker ve arkadaşlarının ölümlerine tanık olurken ne için savaştığını sorgularken bir keşif ve şüphe yolculuğuna çıkarıyor.

Platoon (1986)

IMDB Puanı: 8.1/10
Başka bir savaş klasiği, bu, Oliver Stone’un yönettiği Vietnam savaş filmlerinin ilk üçlemesidir. Stone’un savaş sırasındaki deneyimlerine dayanan film, Charlie Sheen’in canlandırdığı bir ABD Ordusu gönüllüsünün, Tom Berenger ve Willem Dafoe tarafından canlandırılan üstleri takımın liderliği için savaşırken anlamadığı bir savaşta yer almasını anlatıyor.

Restrepo (2010)

IMDB Puanı: 7.5/10

Bu, gazeteci Sebastian Junger ve foto muhabiri Tim Hetherington tarafından yönetilen Afganistan’daki savaşla ilgili bir Amerikan belgesel filmi. Afganistan’da ikilinin bir takımda gömülü iken Vanity Fair (tüm dergilerden) için bir görevde geçirdikleri yıla dayanıyor.

Rex (2017)

IMDB Puanı: 7.1/10

Bu biyografik film, Megan Leavey adlı genç bir kadın denizci ve Rex adlı bir dövüş köpeğinin gerçek hikayesine dayanıyor. Kata Mara, Irak’ta Rex’le birlikte bomba koklayan iki konuşlandırmaya hizmet eden Leavey rolünde. Film, konusunu hassasiyetle ve savaşın birçok yönüne bakarak onurlandırıyor.

Riphagen: The Untouchable (2016)


IMDB Puanı: 7.2/10

Bu Hollanda dizisi, Nazilerle işbirliği yapan bir Ditch suçlusu olan Dries Riphagen’in hayatını konu alıyor. Riphagen, savaşı Alman hükümeti tarafından ele geçirilmek üzere mülklerini ortaya çıkarmak için Yahudilere saklanmalarına yardım ediyormuş gibi yaparak geçirdi. Bu film savaş sahneleri konusunda yetersiz olsa da, savaşın dehşetini açıkça tasvir ediyor. Riphagen baştan sona aşağılık bir oportünist olmaya devam ederken, Jeroen van Koningsbrugge tarafından mükemmel şekilde canlandırılması onu oldukça izlenebilir kılıyor.

Sand Castle (2017)

IMDB Puanı: 6.3/10

Henry Cavill savaş filmi, evet lütfen. Bu filmin ana kahramanı aslında yetenekli Nicholas Hoult tarafından canlandırılıyor. Henry Cavill, Irak’taki bir köye suyu geri kazandırmakla görevli genç bir ABD askeri olan Matt Ocre’i canlandırıyor. Film, ABD askerleri ile yardım etmeye çalıştıkları köylüler arasındaki huzursuz ilişkiye odaklanıyor. Film bazı noktalarda biraz yavaş ilerleyebilir, ancak 113 dakika karşılığını almaya değer.

The Siege of Firebase Gloria (1989)

IMDB Puanı: 7/10

Wings Hauser ve R. Lee Ermey’in başrollerini paylaştığı film, Viet Cong’un birçok saldırısına karşı üs tutan bir deniz birimini izliyor. Çok geçmeden her iki taraf da, ordunun diğer unsurlarının savaşta daha önemli bir rol oynayabilmesi için fedakarlıklarının yapıldığı piyon olduklarını anlar.

The Siege of Jadotville (2016)

IMDB Puanı: 7.3/10

Kevin Brodbin tarafından yazılan ve Richie Smyth tarafından yönetilen bu film, bir İrlandalı ordu biriminin 1961’de Kongo’daki BM barışı koruma görevindeki rolünü ele alıyor. Film, Jamie Dornan’ın ilgi çekici performansıyla ilerliyor. Birlikler, komutanlarının doğrudan emirlerine rağmen kuşatmaya yakalanıyor ve teslim olmayı reddediyor. Bu, bazı epik savaş sahnelerini de yöneten bir David vs Goliath hikayesi.

Special Forces (2011)

IMDB Puanı: 6.4/10
Bu Fransız savaş filminde Diane Kruger ve Djimon Hounsou başroldedir. Film, Fransız özel kuvvetlerinin Afganistan ve Pakistan bölgesindeki bir rehineyi kurtarma görevini anlatmaktadır. Karmaşık olay örgüsünden daha fazla aksiyon bulunmakta, ancak iyi oynanmış ve normal savaş filmlerinden biraz farklı.

Tears of the Sun (2003)

IMDB Puanı: 6.6/10

Bruce Willis (karakterinin adı o kadar önemli görünmüyor, o Brice Willis), isyancılar uzak hastanesine ulaştığında Monica Bellucci’nin oynadığı ABD’li bir doktoru kurtarmak için Nijerya’ya gönderilir. Bu film, bu listedeki diğer savaş filmlerinin çoğunun özünden yoksundur, ancak harika bir aksiyon filmi. Aynı zamanda muhteşem Tom Skerritt’ten bir görünüme sahiptir.

A War (2015)

IMDB Puanı: 7.1/10

Bu Danimarka savaş filmi, Afganistan’da sivilleri Taliban’dan korumaya çalışan bir Danimarka askeri şirketinin hikayesini anlatıyor. Görevlerinin aşırı özgecil tasviri, bir dizi olay birimin komutanının savaş suçlarıyla itham edilmesine yol açınca tersine döner. Bu film, yarı cephede savaş alanı gerilimi, yarı mahkeme salonu draması, ancak ikisini birlikte ilgi çekici ve akıllı bir şekilde birleştiriyor. Savaş filmlerinden biraz farklı bir şey arıyorsanız, bu iyi bir seçim.

War Machine (2017)

IMDB Puanı: 6/10

Bu listedeki ikinci Brad Pitt savaş filmi, Afganistan’daki ABD birliklerine hicivli bir bakış açısı getiren çok farklı bir film. Pitt’e Anthony Michael Hall, Topher Grace, Tilda Swinton ve Ben Kingsley gibi yıldızlardan oluşan bir kadro eşlik ediyor. Michael Hastings’in bir kitabına dayanan gerçeğe dayalı bir hikaye olan bu film, içeriğini önemsizleştirmeden keskin zeka ve sağlam oyunculukla başarıyı yakalıyor.

War Pigs (2015)

IMDB Puanı: 4.2/10

Dolph Lundgren ve Mickey Rourke’nin oynadığı bir savaş filmi, muhtemelen tam olarak ne bekleyeceğinizi biliyorsunuzdur. Rezil bir ABD ordusu kaptanına, bir Nazi süper silahını yok etmek için gizli bir göreve giden bir grup uyumsuzluğa liderlik ederek kendini kurtarma şansı verilir. Bu kulağa geldiği kadar korkunç, ama o kadar korkunç ki çok iyi!

Windtalkers (2002)

IMDB Puanı: 6/10

Nicholas Cage, acımasız bir savaşta neredeyse tüm ekibinin ölümüne tanık olduktan ve sol kulağındaki işitme duyusunun çoğunu kaybettikten sonra aktif göreve dönen bir İkinci Dünya Savaşı onbaşı olarak oynamaktadır. Bir grup kod göndericisine katılır, ancak kodun düşmanın eline geçmesine izin vermemek için yakalanma riski altındaysa onları öldürme emri alır.

Bir yanıt yazın
You May Also Like