Farklı kültürleri keşfetmek için bir değişiklik yaparak Rus filmlerini izlemek mi istiyorsunuz? Rus askerlerinin savaş anıları, biyografiler, romantik ve dram içerikli filmler izleyerek Rus kültürünü tanımaya daha fazla yaklaşabilirsiniz. Soğuk rüzgarların estiği birbirinden başarılı Rus filmleri için listeye göz atmayı ihmal etmeyin.

15. Voditel Dlya Very – Vera’nın Şoförü (IMDb: 7,2/10)

General Serov’un kızı Vera, oldukça güzel ve fiziksel engelli bir kızdır. General adına çalışan Viktor ise kızıl ordunun askeridir. Viktor, generalin kızı Vea’nın özel şoförü olarak göreve atanır ve Viktor’un Vera’ya olan ilgisi de böylelikle başlar. Ancak generalin güzeller güzeli hizmetçisi Linda, Viktor’dan hoşlanmaktadır. Vera’nın ise bir sırrı var; askerlerden birinin bebeğine hamiledir ve bu asker bir Kübalı’dır. Vera odasında iç çamaşırları ile dans ederken, Linda onun bu sırrını öğrenir.

Igor Petrenko, Elena Babenko, Bogdan Stupka, Andrey Panin gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Pavel Chukhray oturuyor.

14. The Conductor – Dirizhyor (IMDb: 6,6/10)

Vyacheslav Petrov, ünlü bir orkestra şefidir. Orkestrası ile St. Matthew Passion eserini sergilemek için Kudüs’e giden Petrov, kötü bir haber alır. Kudüs’te iken İsrail’de yaşamakta olan reddettiği oğlunun intiharının haberini alır. Bu olay karşısında bambaşka bir bakış açısına sahip olan Petrov, oğlu ile de yüzleşmelidir.

Vladas Bagdonas, Inga Strelkova-Oboldina, Karen Badalov, Sergey Koltakov gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Pavel Lungin oturuyor.

13. Beregis Avtomobilya (IMDb: 8,2/10)

Sigorta acentesinin sahibi olmasının yanı sıra eş zamanlı olarak araba hırsızlığı yapan kahramanımız, hırsızlık yaparken de bir kritere bakmaktadır; mağdurun iyi bir insan olmaması. Yalnızca düzenbazların arabalarını çalan hırsız, iyi kişilerin arabalarını çalmamaktadır. Çaldığı arabaları satan hırsız, kazandığı parayı da hayır işlerine harcamaktadır.

Innokentiy Smoktunovskiy, Oleg Efremov, Lyubov Dobrzhanskaya, Anatoliy Papanov gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Eldar Ryazanov oturuyor.

12. Brother – Brad (IMDb: 8,0/10)

Petersburgta’ yaşamakta olan abisinin yanına giden Danila, yeni bir hayata başlama planlarını kurmaktadır. Danila’nın abisi tam bir gangsterdir ve aynı zamanda bir katildir de. Yeni bir hayat umuduyla abisinin yanına gelen Danila, kendisini suç dünyasının ortasında bulur ve abisi onu da bu dünyanın içine sokmaktadır.

Sergey Bodrov, Viktor Sukhorukov, Svetlana Pismichenko, Mariya Zhukova gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Aleksey Balabanov oturuyor.

11. Ballad of a Soldier – Askerin Türküsü (IMDb: 8,1/10)

Bir Sovyet askeri olan Alyoşa Skvortsov, annesi ile vedalaşamadan savaşa katılmak zorunda kalan 19 yaşında bir gençtir. Tek başına iki faşist tankını yok etmesiyle generali tarafından ödüllendirilen Alyoşa, madalyayı kabul etmeyerek generalinden annesini iki günlüğüne görebilme izni ister. Köye dönüp evlerinin çatısını tamir etmek, annesi ile vedalaşmak istemektedir. Alyoşa için eve gitmek o kadar kolay olmayacaktır.

Vladimir Ivashov, Zhanna Prokhorenko, Antonina Maksimova, Nikolay Kryuchkov gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Grigoriy Chukhray oturuyor.

10. Gentle Creature – Uysal Bir Ruh (IMDb: 6,6/10)

Kocasının hapse girmesi ile zor günler yaşayan bir kadın, eşine bir paket yollamak üzere işe koyulur. Ancak kadının yolladığı paket eşine ulaştırılamaz ve kadına iade edilir. Bunun üzerine kocasına paketi bizzat kendi elleriyle vermeyi planlayan kadın, hapishaneye doğru yola koyulur. Hapishaneye geldiğinde kocasını bulamayan kadın, kocasının izini sürebilmek için de hiçbir ipucuya rastlamaz.

Vasilina Makovtseva, Valeriu Andriuta, Liya Akhedzhakova, Roza Khayrullina gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Sergey Loznitsa oturuyor.

9. Elena (IMDb: 7,3/10)

Başarılı bir hemşire olan Elena, evde bakıma muhtaç bir adam olmasının yanı sıra oldukça zengin biri olan Vladimir ile evlenir. Elena da Vladimir de sorunlu ve soğuk insanlardır. Vladimir kalp krizi geçirmesinin sonunda vasiyetini yazdırmaya karar verir. Ancak vasiyette karısı Elena’nın ismi yer almamaktadır. Elena, kocası ve kendi ailesi arasında bir fedakarlık yapmak zorunda kalacaktır.

Nadezhda Markina, Andrey Smirnov, Aleksey Rozin, Elena Lyadova gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Andrey Zvyagintsev oturuyor.

8. Leviathan (IMDb: 7,6/10)

Kente uzak bir şekilde hayatlarını sürdüren Nikolay, karısı Lilya ve oğulları Romka’nın hayatları ne iyi ne de kötüdür. En başından beri tamamen kendi emekleriyle oluşturdukları evleri belediye başkanının arazilerine eğlence yatırımı yapmak istemesi ile ellerinden kayıp gider. Mahkeme kararı ile aile araziden atılır. Nikolay son çare olarak askerlik arkadaşı olan Moskovalı avukat Dmitriy Seleznyov’dan yardım ister.

Aleksey Serebryakov, Elena Lyadova, Roman Madyanov, Vladimir Vdovichenkov gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Andrey Zvyagintsev oturuyor.

7. Loveless – Sevgisiz (IMDb: 7,7/10)

Moskova’da yaşamakta olan Zhenya ve Boris, boşanma kararı verir. Oldukça kötü bir şekilde evliliklerini bitirme yoluna giden ikili, hayatlarında yepyeni bir başlangıç yapmak için oldukça heyecanlıdırlar. İkilinin yanı sıra ebeveynlerinin ayrılığı 12 yaşındaki Alyosha için pek de hoş değildir. Ailesi tarafından sevilmeyen, içe dönük ve mutsuz bir çocuk olan Alyosha, kendisini dayanılmaz bir yük olarak görmektedir. Bu yüzden ortadan ansızın kaybolan Alyosha’nın kaybını  Zhenya ve Boris ancak 2 gün sonra fark edecektir.

Maryana Spivak, Aleksey Rozin, Matvey Novikov, Marina Vasileva gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Andrey Zvyagintsev oturuyor.

6. Nostalghia – Nostalji (IMDb: 8,1/10)

Rus bir şair olan Andrei, aynı memleketten olan müzisyen Sosnovsky’nin hayatını araştırmak için İtalya’ya gider. Güzel bir İtalyan tercüman ile yolculuğunu sürdüren Andrei, Toskana’dayken mutsuz evliliğini, karısının ve çocuklarının hatıralarını hatırlar. Seyahati giderek içsel bir serüvene dönüşürken mistik bir aydınlanma, şairin yolunu aydınlatacaktır.

Oleg Yankovskiy, Erland Josephson, Domiziana Giordano, Patrizia Terreno gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Andrei Tarkovsky oturuyor.

5. The Mirror – Ayna (IMDb: 8,1/10)

Yönetmen koltuğunda oturan Tarkovsky’ın kendi hayatından esinlenerek hazırladığı filmde orman içinde küçük bir kulübede yaşayan bir adam, İkinci Dünya Savaşı’nın öncesinde eski karısı, annesi, babası, kendi ve ebeveynlerinin kuşakları arasında gidip gelerek bir rüyayı yaşamaktadır.

Margarita Terekhova, Filipp Yankovskiy, Ignat Daniltsev, Oleg Yankovskiy gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Andrei Tarkovsky oturuyor.

4. Solaris (IMDb: 8,1/10)

Solaris gezegenine gelen insanların zihinleri ile oynanmaktadır. Gezegen, insanların zihinlerine girerek orada bulunan şeyleri maddeleştirir. Gezegenin bu gücünü araştırmak için gezegene giden kişi de bu güçten payını alır. Böylesi bir gizemle büyülenirken kendi geçmişi ile burun buruna gelecektir.
Natalya Bondarchuk, Donatas Banionis, Jüri Järvet, Vladislav Dvorzhetskiy gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Andrei Tarkovsky oturuyor.

3. Andrei Rublev (IMDb: 8,2/10)

Tatarların saldırısı altındaki Rusya’da geçen filmde, Andrei Rublev isimli bir keşiş ve ressamın biyografik hikayesi yer alıyor. Doğanın mucizevi güzelliği ve inançtan beslenen Rublev, bir gün bir köylü kızını tecavüzden kurtarmak için bir adamı öldürmek zorunda kaldığında Tanrıya olan inancını da sorgulamaya başlar. Bu olaydan sonra konuşmama ve resim yapmama yemini eder ve toy bir delikanlının dev bir çanı imal etmesini seyretmesi gerekecektir. Bu aslında sanatçı keşişin eserlerine gerçek rengin ve hayatın da gelmesinin işaretidir.

Anatoliy Solonitsyn, Ivan Lapikov, Nikolay Grinko, Nikolay Sergeev gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Andrei Tarkovsky oturuyor.

2. Dersu Uzala (IMDb: 8,3/10)

Rus ordusunun bünyesinde bulunan bir araştırmacı, uzaklarda bulunan bir ormanda araştırma yapmaktadır. Orman araştırmasını yaparken doğa konusunda da oldukça bilgili olan bir bilge olan Dersu Uzala ile tanışır. Dersu Uzala sayesinde araştırmacımız doğanın ve dostluğun ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlar.

Maksim Munzuk, Yuriy Solomin, Mikhail Bychkov, Vladimir Khrulyov gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Akira Kurosawa oturuyor.

1. Come and See – Gel ve Gör (IMDb: 8,2/10)

Alman işgalinde bulunan küçük Belarus kasabası, İkinci Dünya Savaşı’nı en sert koşullarda yaşamaktadır. 13 yaşındaki Florya’nın sahip olduğu tek şey annesidir ve kasabasını kurtarmak için annesini bırakıp partizanlara katılmak zorundadır. Almanlara karşı savaşmaya giden partizanların yanı sıra Florya, Glascha isimli bir kızla da arkadaş olur. Dostlukları esnasında Florya kendi köyünün adım adım yok olmasına şahit olur.

Aleksey Kravchenko, Olga Mironova, Liubomiras Laucevicius, Vladas Bagdonas gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Elem Klimov oturuyor.

3 Shares:
Bir cevap yazın
You May Also Like