Gençlik hayatımızın en zor, bir o kadar da en deli dolu olduğu dönemi. Asiliğimiz tavan yapmışken bir yandan da hayatı, kendimizi, insanları sorgularken buluruz kendimizi. Olgunlaştıktan sonra dönüp baktığımızda gülünç şeyler yapmış olduğumuzu göreceğimiz de bir dönem aslında. Hepimizin ortak paydası olan ergenlik ve gençlik konularını işleyen 15 filmi sizler için 15film.com listeliyor:

1) Boys Don’t Cry – Erkekler Ağlamaz (IMDB: 8,2/10)

Gerçek bir hikayeden esinlenilmiş film, kendini erkek hisseden yalnız bir kız Teena Brandon’ı anlatmaktadır. Başroldeki Hilary Swank, harika performansı ile En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ı, Altın Küre Drama Dalında En İyi Kadın Oyuncu Altın Küre Ödülü ödülüne layık görülmüştür.

2) Ghost World (IMDB: 8/10)

Daha önce 3 kitap yazmış olan Tsui Ting-Yin’in yeni yazacağı korku temalı kitabını ve bunun üzerine gelişen olayları anlatan film, Bağımsız Ruh En İyi İlk Senaryo ödülü kazanmıştır.

3) Palindromes – Palindrom (IMDB: 7,6/10)

13 yaşındaki Aviva bebeğinin olmasını ister. Tabii bu isteği ailesi tarafından hoş karşılanmayınca bir bebeğinin olması evden kaçar ve serüveni başlar.

4) The Dangerous Lives Of Altar – Tehlikeli Hayaller (IMDB: 8,4/10)

Filmde, okulun kurallarına ve dini simgelerle kendilerini yönlendiren müdür ve öğretmenlere karşı gelen bir grup Katolik öğrenci anlatılıyor. Bağımsız Ruh En İyi İlk Film ödülü kazanmıştır.

5) The Breakfast Club – Kahvaltı Kulübü (IMDB: 7,9/10)

Amerikan lise hayatından bir anarşist, bir sarışın, bir inek, bir sporcu ve bir entel öğrenci cezalı oldukları için cumartesi gününün okul kütüphanesinde geçirmek zorundadırlar. Bu ceza onlara güzel bir gün olarak geri dönecek. MTV Gümüş Kova Film ödülü kazanmıştır.

6) Juno (IMDB: 7,5/10)

Lise öğrencisi Juno, okul arkadaşı Blaker ile yatmaya karar verir. Ancak beklemediği şekilde hamile kalır. En yakın arkadaşı Leah ile bulduğu fikir sonucu bebeğini varlıklı bir aileye vermeye karar verir. Juno’nun hamilelik sürecinin anlatıldığı film, Roma Film Festivali’nde En İyi Film ödülünü kazanmıştır.

7) Superbad – Çok Fena (IMDB: 7,6/10)

Liseden mezun olmak üzere olan sosyal becerileri az iki gencin birbirine bağımlı hayatlarının anlatıldığı film, Genç Hollywood En İyi Çıkış Yapan Performans ve Heyecan Verici Yeni Yüz ödüllerini kazanmıştır.

8) American Pie – Amerikan Pastası (IMDB: 7/10)

Tüm zamanların en çok izlenen komedi filmi olan Amerikan Pastası, seri filmlerden. Henüz cinsel ilişkiye girmemiş dört lise öğrencisinin girdikleri iddia üzerine gelişen olaylar anlatılmaktadır.

9) Mean Girls – Kötü Kızlar (IMDB: 7/10)

Evde özel eğitim almış, en güçlünün hayatta kaldığı ilkesini yaşayarak öğrenmiş ve Afrika’da büyümüş Cady, liseye başladığında okulun en popüler kızının eski sevgilisine aşık olur ve olaylar karışır.

10) Ferris Bueller’s Day Off – Ferris Bueller’la Bir Gün (IMDB: 7,9/10)

Okula gitmeyi sevmeyen Ferris, gitmediği günler kendi bilgisayarından müdürün bilgisayarına bağlanıp okula gitmediği gün sayısını değiştiren bir çocuktur. Ve gitmemek için sürekli hasta numarası yapar. Annesi, babası, okul müdürü ve ablası tarafından da sevilmez.

11) Keith (IMDB: 7,5/10)

Keith, bazı şeyleri eksik yaşadığı için daha fazlasını isteyen bir çocukken; Natalie ise her şeyi yeterli yaşamış ve daha fazlasını istemeyen bir çocuk. Keith, Natalie’nin hayatına girdikten sonra ise her şey ikisi için zorlaşmaya başlar.

12) The Fault In Our Stars – Aynı Yıldızın Altında (IMDB: 7,9/10)

Hazel oksijen makinesine bağlı bir hayat sürerken Gus ise kendi protez bacağıyla dalga geçen bir erkektir. Kanser hastalarına destek grubunda tanışan Hazel ve Gus arasında mucizevi bir aşk başlar. Teen Choice En İyi Drama ödülü, En İyi Film dalında MTV Film Ödülü gibi çok sayıda ödül kazanmıştır.

13) Me And Earl And the Dying Girl – Ben, Earl ve Ölen Kız (IMDB: 7,8/10)

Asosyal olan 17 yaşındaki Greg, annesinin ısrarları sonucu kanser hastası olan sınıf arkadaşı Rachel ile arkadaş olur. Ve iki genç arasında hayal edilemeyecek kadar güzel bir dostluk başlar.

14) The Perks Of Being a Wallflower – Saksı Olmanın Faydaları (IMDB: 8/10)

Duygusal ve utangaç olan Charlie’nin lisedeki arkadaşları uyuşturucu bağımlısı, kalpsiz ve şiddeti seviyorlar. Bunların arasında Charlie ise hala gelecekten umutludur. Etrafındaki dünyayı izlemek ve hayata katılmak arasında sıkışıp kalmıştır. Teen Choice En İyi Drama Filmi ödülü, Bağımsız Ruh En İyi İlk Film ödülü gibi pek çok ödül almıştır.

15) Now Is Good – Aşk Şimdi (IMDB: 7,2/10)

Lösemi hastası olan Tessa Scott, dört yıllık tedavi sonucu iyileşememiş, fakat hastanede ölmek yerine sevdikleriyle vakit geçirmek ister. Ölmeden önce yapmak istediklerinin listesini yapar ve bu listedekileri yapmasında Adam isimli genç bir çocuk ona yardımcı olur.

Hem güldüren hem düşündüren hem de özleten gençlik filmleri listemizin sonuna geldik. İyi seyirler dileriz…

Bir yanıt yazın
You May Also Like