Milenyuma girdiğimiz gün daha dün gibi aklımızda. 1900lü sayılardan 2000li sayılara geçiş anı. Büyük çoşku, heyecan, hazırlıklar… Derken 2017’ye geldik bile. 2000li yıllara dair en sevdiklerimizden biri ise birbirinden güzel, renkli, anlamlı animasyon filmleri. Yanaklarını sıkmak istediğimiz, kucağımıza alıp sevmek istediğimiz, onların dünyasında onlara eşlik etmek istediğimiz çizgi kahramanlarla 21. yüzyılın animasyonları gerçekten büyüleyici. Bu arada milenyuma dair en sevmediğimiz şey ise 2000li yıllarda doğanlar.

1) Ratatouille – Ratatuy (IMDB: 8/10)

Ustalara taş çıkaran minik fare Ratatuy’un yaptığı yemeklerle en büyük hayaline ulaşır ve aşçı olur. 2007 yılında gösterime giren film, Akademi Ödülleri’nde “En İyi Animasyon Film” Oscar’ını kazanmıştır. Pixar stüdyolarını bir kez daha alkışlıyoruz.

2) Monsters, Inc. – Sevimli Canavarlar (IMDB: 8,1/10)

Bu canavarlar gerçekten sevimli. Hem de kendilerine ait Canavarlar Dünyası dedikleri bir dünyaları var. Kendilerinden korkan insanların çığlıklarından beslendikleri için arada bir insanların dünyasına geliyor sevimli canavarlar.

3) Lilo & Stitch – Lilo ve Stiç (IMDB: 7,2/10)

Her gece yatmadan önce arkadaşı olası için dua eden küçük kız Lilo, sevimli uzaylı Stitch ile tanışır. Ve sonrası onların sevimli yaramazlıkları… Mükemmel bir animasyon olan Lilo & Stitch, Disney’in elle çizilmiş ve boyanmış ender çizgi filmlerinden biri.

4) Mary & Max (IMDB: 8,2/10)

44 yaşındaki obez Max ile patateslerden kolye yapıp satan arkadaşsız Mary’nin mektuplaşmaları üzerine bir stop motion animasyon filmi. Annecy Uluslararası Animasyon Film Festivali’nde Kristal Ödül ve Ottawa Uluslararası Animasyon Festivali’nde Birincilik Ödülü aldı.

5) Brave – Cesur (IMDB: 7,2/10)

Kral Fergus ve Kraliçe Elinor’un kızı olan Merinda yetenekli bir okçudur ve kendi yolunu kendisi çizmek istemektedir. Ülkenin lordlarına ait asırlık geleneğe karşı çıkar. 2013 yılının En İyi Animasyon Oscar’ını kazanan film Pixar klasiği olmaya aday.

6) Ernest & Celestine (IMDB: 7,9/10)

Küçük fare Celestine ve ayı Ernest’in arkadaşlığını konu alan film, “En İyi Film” dalında Magritte ödülünü kazanan ilk animasyon filmi. Ve 2013 yılında “En İyi Animasyon” dalında Cesar ödülüne layık görülmüştür.

7) The Adventures Of Tintin – Tenten’in Maceraları (IMDB: 7,4/10)

Tenten ve köpeği Milu, gezi esnasında buldukları maket geminin sırrını çözmek için uğraşırlar. Altın Küre En İyi Animasyon ödülü kazandı, Satellite En İyi Animasyonu seçildi ve En İyi 3D Film dalında Empire ödülüne layık görüldü.

8) Coraline – Koralin ve Gizli Dünya (IMDB: 7,7/10)

Ailesiyle birlikte eski bir eve taşınan Coraline, gizemli bir kapıyı açar ve paralel gerçekliğe giriş yapar.

9) Song Of The Sea – Denizin Sesi (IMDB: 8,1/10)

Ben ve Saoirse, küçük bir adanın tepesinde babalarıyla birlikte yaşarlar. Ben, bir gün kardeşi Saoirse’nin şarkı söylediği an tüm büyülü varlıkları serbest bırakabilecek güce sahip deniz perisi olduğunu keşfeder. 2015 yılında Satellite En İyi Animasyon Filmi ödülü ve En İyi Animasyon Filmi dalında Avrupa Film Ödülü kazanmıştır.

10) Wall-E (IMDB: 8,4/10)

Dünyanın aşırı kirlenmesi yüzünden insanların dünyayı terk ettiği filmde, temizleme görevi sevimli robot Vol.i’ye verilir. 2009 yılında Altın Küre, Satellite ve Andrew Stanton En İyi Animasyon Filmi seçilen Vol.i, aynı zamanda People’s Choice Favori Aile Filmi Ödülü de kazanmıştır.

11) Persepolis (IMDB: 8,1/10)

Marjane Satrapi’nin aynı ismi taşıyan İran’da devrim döneminde küçük bir kızın başında geçenleri anlattığı otobiyografisinin sinemaya uyarlanmış hali. 2008 yılında César En İyi Uyarlama Senaryo Ödülü ve En İyi İlk Film Ödülü kazanmıştır.

12) The Wind Rises – Rüzgar Yükseliyor (IMDB: 7,8/10)

Hayao Miyazaki’nin enfes animasyonlarından biri. Uçak tasarımcısı olmak isteyen Jiro Horikoshi’nin kurmaca hayat hikayesi anlatılıyor. Masalsı bir anlatımın olduğu film; 2014 yılında Yılın Animasyonu Dalında Japon Akademi Ödülü, Satellite En İyi Animasyon Ödülü kazanmıştır.

13) Fantastic Mr. Fox – Yaman Tilki (IMDB: 7,8/10)

Her akşam üç tane zengin çiftçiden tavuk, ördek ve hindi çalan Mr. Fox ailesini beslemek zorundadır. 2009 yılında Satellite En İyi Animasyon Ödülü’ne layık görülmüştür.

14) Up – Yukarı Bak (IMDB: 8,3/10)

Çocuklukta tanışan Carl ve Ellie, masum bir hikayenin başlangıcı olurlar. İki çocuk büyür, evlenir ve yaşlanırlar. Ve ne yazık ki Ellie ölür. Ellie’nin tek hayali ise dünyayı gezmekti. Bu yüzden 78 yaşındaki Carl, evini balonlara bağlayıp istediği maceraya atılır. En İyi Animasyon Filmi Oscar’ı, En İyi Film Müziği Oscar’ı ve daha pek çok ödül alan film, izleyeceğiniz en masum, en dokunaklı hikayeye sahip.

15) Spirited Away – Ruhların Kaçışı (IMDB: 8,6/10)

Hayao Miyazaki filmi olan Ruhların Kaçışı, Satellite En İyi Animasyon Filmi, 75. Akademi Ödülleri’nde En İyi Animasyon dalında Oscar; 52. Berlin Film Festivali’nde ise Altın Ayı ödülüne ve daha pek çok ödüle layık görüldü. Yeni bir şehre taşınan Chihiro ve ailesi, yolculuk esnasında keşfettikleri bir tünelin içinden geçerler ve yolculukları ilginç bir hal almaya başlar.

16. İnanılmaz Aile 2

Ülkemizde henüz vizyona girmemiş olan filmin yönetmenliğini Brad Bird yapıyor. Birinci filmde halkın artık rahatsız olması nedeniyle gizlenmek zorunda kalan süper kahramanlar artık kendilerini gizlemiyor ve eski konumlarına yeniden kavuşuyorlar. Ailenin küçük ferdi Jack-Jack’in süper güçlerinin gelişmesiyle beraber devam filminde odak noktası küçük süper kahramandır. Jack-Jack’in süper güçlerini kullanabilmek için eğitilmesi gerekmektedir.

17. İnanılmaz Aile

Yaşanan bazı talihsiz olaylar nedeniyle süper kahramanlar artık halk tarafından istenmemektedir ve hatta intihar etmekte olan bir vatandaş kurtarıldığı gerekçesiyle süper kahraman olan Bob’a dava açar. Bob, kendisi gibi bir süper kahraman olan Helen’le evlenir, ikilinin üç çocuğu olur ve bu çocuklar da süper güçlere sahiptirler. Ancak çocukların süper güçlerini kullanmalarına izin vermemek zorundadırlar, halktan gizlenmeleri ve aralarına karışmaları gerekmektedir. Tüm bunlar Bob’un bir teklif alması ve göreve yeniden başlamasıyla son bulur.

18. Coco

2018’in başında vizyona giren film, yaz tatilinin gelmesiyle tekrar vizyona girdi! Lee Unkrich ve Adrian Molina’nın yönetmen koltuğuna oturduğu filmde 12 yaşındaki Miguel’in ölüler diyarına yaptığı macera işleniyor. Miguel, efsanevi gitarist Ernesto de la Cruz’un hayranıdır. Ancak Cruz hayatını kaybetmiştir ve bu yüzden Miguel’in onunla tanışma imkanı yoktur. Miguel bir gün Cruz’un gitarını bulur ve gitarı çalmasıyla birliket kendini ölüler diyarında bulur.

19. Moana

John Musker ve Ron Clements’in yönetmen koltuğuna oturduğu filmde Moana, Antik Polenezya’da yaşayan bir kabilenin şefinin kızıdır. Diğer yaşıtlarına ve kızlara göre daha cesur olan Moana, doğanın içinde büyümüştür. Gayet mutlu bir kız olan Moana’nın mutluluğu Maui tarafından yapılan korkunç bir lanetle bozulur. Maui’nin laneti yüzünden adada ne balık tutulabilir ne de ekinler yetişebilir durumdadır. Moana bu durumu kabullenmemekte kararlıdır.

20. Köpek Adası

Wes Anderson’un yönetmen koltuğuna oturduğu 2018 yapımı filmde Megasaki City’deki tüm köpeklerin bir anda şehirden uzaklaştırılmasına karar verilmesi işleniyor. Şehirdeki evcil veya sokak köpeği ayrımı yapılmadan tüm köpekler çöp döküm alanına götürülür. Ancak 12 yaşındaki Atari Kobayashi, köpeği Spots’u bırakmak niyetinde değildir. Köpeğini geri almak için yola çıkan Atari, melez köpek sürüsünün de yardımıyla köpeğini aramaya koyulur.

21. Şarkını Söyle

Buster Moon bir zamanlar çok başarılı olan bir tiyatronun başındaki ama şimdilerde zor günler geçiren bir koaladır. Tiyatro onun hayatıdır ancak son zamanlarda tiyatroya olan ilgi çok azalmıştır. Tiyatroya olan ilgiyi canlandırmak için tek bir şansı kalmıştır. Bu amaçla dünyanın en büyük şarkı yarışmasını yapar. Bu yarışmaya diğer hayvanların ilgisi oldukça fazla olmuştur. Tüm hayvanlar bunu hayatlarını değiştirmek için bir fırsat olarak görürler.

22. Karlar Ülkesi

Elsa küçüklüğünde yaşadığı bir kaza sonrasında bir lanetle yaşamak zorunda kalır. Bu lanet, Elsa’nın dokunduğu her yeri buz yapmasına neden olmaktadır. Elsa bu lanet yüzünden hayatını bir odada kapanarak geçiriyor ve kız kardeşi Anna’yla vakit geçirmekten yoksun kalıyordur. Anne ve babalarının gemilerinin alabora olmasıyla Elsa kraliyetin düzenlediği etkinlikte halkının karşısına çıkar ve bu sırada elindeki eldiven laneti gizlemez ve halk Elsa’nın lanetini görür. Olaydan sonra Elsa hızlıca şehirden uzaklaşır ve tek başına buzdan bir şatoda yaşamaya başlar. Kız kardeşi Anna ablasından vazgeçmemekte kararlıdır ve onu tekrar kazanmak için elinden geleni yapacaktır.

23. Ejderhanı Nasıl Eğitirsin?

Berk Adası’nı kendilerine yuva olarak seçen ejderhalar, adanın yerlilerinin adeta kabusu olmuştur. Ancak halk bu durumu kabullenmek istememektedir ve ejderhalarla savaşacaktır. Yetişkinlik çağına erişen her genç erkeğin görevi ortaktır: bir ejderhayı öldürmek. Köyün şefinin oğlu Hiccup, yetişkinlik çağına gelmiştir ve onun da bir ejderha öldürmesi gerekmektedir. Tuhaf bir çocuk olan Hiccup, ejderhayı öldüremez ve onu serbest bırakır. Sonrasında ise bu ikilinin arasında samimi bir arkadaşlık başlar.

24. Ejderhanı Nasıl Eğitirsin? 2

Berk Adası’nda halk artık ejderhalarla birlikte yaşamaya alışmıştır ve adada tam bir barış havası vardır. Adada ejderhalarla birlikte oyunlar oynanıyor ve yarışmalar yapılıyordur. Bu oyunlardan birinde çok eski zamanlardan kalma buzdan gizli bir mağara keşfederler. Bu mağaranın içinde yüzlerce vahşi ejderha vardır ve mağaranın keşfiyle hepsi uyanır. Hiccup ve Toothless barış ortamını korumak için ellerinden geleni yapacaklardır.

25. 6 Süper Kahraman

Zeki bir robot tasarımcısı olan Hiro Hamada, kendini bir anda bir suç örgütünün içinde bulur. Bu örgütün amacı yüksek teknolojiye sahip San Fransokyo şehrini yok etmektir. Hiro, bu örgütün karşısında durmak ister ve yakın arkadaşı Baymax’ın da yardımıyla şehri kurtarmak için kurulan gönüllüler ordusuna katılır. Hiro bu orduda yalnız değildir, diğer arkadaşları ona eşlik etmektedir.

21. yüzyılda çekilmiş en güzel animasyon filmleri listemizin sonuna geldik. Aklınızdan geçen o film yok diye söyleniyor olabilirsiniz. Tabii ki listemizde olmayan nice güzel animasyon filmler olduğunun farkındayız. Aklınızdaki o filmi, diğer listelerimizde sizlerle buluşturacağız. Şimdiden iyi seyirler…

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like