Okullar kapandı ve artık birçoğumuzun düşüneceği şeyler listesi 10’dan 5’e düştü. Bu boşluğu değerlendirmek için dizi ve filmlere sarabilir veya daha verimli bir yol olacak kitap okumayı tercih edebiliriz. Eğer kitap okumayı seçenlerdenseniz, bu liste sizin için! Tabii ki bir şeyin çok satması onun iyi olduğu anlamına gelmez ancak eğer ortamlarda bu en çok satılan kitaplardan birkaçını bile okumuş olursanız, karşınızdakine iyi bir izlenim bırakacağınıza hiç şüphe yok!

1. Da Vinci Şifresi – Dan Brown

Harvard Üniversitesi’nde Simge-Bilim alanında profesör olmuş Robert Langdon, iş gezisindeyken Louvre’un müdürünün ölü bulunduğunu öğrenir. Langdon ve kriptoloji uzmanı Sophie Neveu bu ölümün arkasındaki sır perdesini aralamak için araştırmalara başlar ve ipuçlarının onları şaşırtıcı bir şekilde Da Vinci’nin ünlü eseri Mona Lisa’ya götürdüğünü fark ederler. Bu gerçeğin ortaya çıkması Langdon ve Neveu için tehlike arz eder çünkü öldürülen kişi tıpkı Isaac Newton, Botticelli, Victor Hugo, Da Vinci ve aralarında diğer ünlülerin de bulunduğu gizli bir kuruluş olan Sion Manastırı Derneği’nin bir üyesidir. Eğer bu karmaşık bilmeceyi çözemezlerse Priory’nin büyük yankılar uyandıracak bu çok eski gerçeği ebediyen kaybolacaktır.

2. Harry Potter ve Ölüm Yadigarları – J. K. Rowling

Sihir dünyasının büyük savaşı başladı! Karanlık Lord güçlenirken, iyiler de Karanlık Lord’un saldırısına karşı koyabilmek için güçlerini birleştirir. Okuluna dönmeyen Harry Potter, Dumbledore’un ona miras bıraktığı görevi tamamlamak için çalışıyor ve bu macerada yanında onu hiç yalnız bırakmayan Ron ve Hermione var. Ancak bu pek de kolay olmayacaktır çünkü Voldemort, Ölüm Yiyenler ve Hortkuluklar da  onlara engel olmak için peşlerinden gelir. Ölüm Yadigârları’nın sırrını keşfetmek zorunda olan Harry kendi geçmişiyle ilgili de pek çok şey öğreniyor ve inandığı çoğu şeyi sorgulamaya başlıyor.

3. Harry Potter ve Felsefe Taşı – J. K. Rowling

Harry Potter efsanesinin birinci kitabı olan Felsefe Taşı’nda olayların nasıl başladığı işlenir. Harry Potter, sıradan bir çocuk olduğunu sanarken doğum gününde bir baykuşun getirdiği mektupla hayatı değişir ve Hogwarts Cadılık ve Büyücülük okuluna kabul edildiği bildirilir. Birbirinden garip maceralar yaşarken yanında en iyi arkadaşları olacak Ron ve Hermione da ona eşlik ederler.

4. Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı – J. K. Rowling

Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nda beşinci yılını geçiren Harry Potter’ın başında binbir türlü bela vardır ve her gün farklı bir maceraya atılıyordur. Yaz tatili yüzünden kendisinden pek haz etmeyen akrabalarıyla vakit geçirmek zorunda olan Harry’nin aynı zamanda Sihir Bakanlığı, Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmeni, Ruh Emiciler, Ölüm Yiyenler, Voldemort ve derslerinin zorlaşması birbiri ardına gelince bunların hepsiyle başa çıkmak biraz zorlaşsa da Harry’nin pes etmeye niyeti yoktur.

5. Grinin Elli Tonu – E. L. James

Henüz toyluğunu kaybetmemiş bir kadın olan Anastasia Steele’in hayatı genç girişimci Christian Grey’le tanışınca bir anda değişir ve o toyluğun yerini şehvet dolu ilişki alır. Christian’ın kendine has birçok garip erotik zevki vardır ve Anastasia bunları öğrendiğinde şaşırır ancak ona daha fazla bağlanmaktan kendine hakim olamaz. Sevginin yanında korku duyguları da besleyen Anastasia, kendi kimliğini kaybetmeden Christian’ın hayatına ve zevklerine uyum sağlamaya çalışmaktadır.

6. Harry Potter ve Ateş Kadehi – J. K. Rowling

Serinin dördüncü kitabında Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nda dördüncü sınıfa geçen Harry Potter’ın başından geçen maceralar işleniyor. Yaz tatilini beraber geçirdiği Dursleyler’den kurtulmak isteyen Harry, arkadaşlarıyla birlikte Quidditch Dünya Kupası finalini izlemeye gider. Bu yıl okuldaki en büyük yenilik ise Üçbüyücü Turnuvası’dır. Hogwarts’ın yanı sıra rakiplerin arasında iki büyücülük okulunun da olduğu etkinlik, yüzyıldan beri ilk kez düzenleniyordur.

7. Harry Potter  ve Sırlar Odası – J. K. Rowling

Dursleyler’in yanında olmak Harry Potter’a bir işkence gibi gelmektedir ve bir an önce Hogwarts’a geri dönmek istemektedir. Okul için eşyalarını toplarken bir anda ortaya çıkan ev cini Dobby, okula geri dönmemesi için onu uyarır; okula geri dönerse bir felaketin gerçekleşeceğini söyler. Dobby haklıdır, Harry okula gider ve Sırlar Odası’nın açılmasıyla ortaya çıkan güç, Hogwarts’ta bulunanları taşa çevirmeye başlar.

8. Harry Potter ve Azkaban Tutsağı – J. K. Rowling

Tek lanetle on üç kişiyi öldüren ve bu suçu yüzünden Azkaban kalesinde on iki yıl boyunca tutsak kalan azılı katil Sirius Black, bir yolunu bulup Azkaban’dan kaçmıştır. Black, Karanlık Lord Voldemort’un hizmetkarıdır ve peşinde olduğu bir kişi vardır: Harry Potter. Potter, Hogwarts’ta arkadaşları ve öğretmenleriyle pek güvende değildir.

9. Melekler ve Şeytanlar – Dan Brown

Harvard Üniversitesi’nde Simge-Bilim dalında profesörlük yapan Robert Langdon, çok güçlü bir gizli örgüt olan İlluminati’nin hala aktif bir örgüt olduğunu ve örgütün işlediği cinayetleri öğrenince çok şaşırır. Örgütün öldürdüğü bir isim önemli bir fizikçi olan Leonarda Vetra’dır. Vetra’nın tek gözü oyulmuş ve göğsü örgütün sembolüyle dağlanmıştır. Langdon, Vetra’nın hem meslektaşı, hem de kızı olan Vittoria ile İlluminati’nin izini sürmeye çalışır.

10. Harry Potter ve Melez Prens – J. K. Rowling

Büyücüler dünyası oldukça karışmıştır ancak bu karışıklık artık yalnızca büyücüler dünyasının sınırları içinde değil, Muggleların da dünyasını etkilemeye başlamıştır. Harry Potter, okuldaki altıncı yılını derslerine odaklanarak geçireceğini düşünmektedir ve aynı zamanda Quidditch takımının da kaptanı olmuştur. Ancak Harry’nin başına yine belalar gelir ve zor günlerle başa çıkmak zorunda kalır.

11. Karanlığın Elli Tonu – E. L. James

Tutkulu bir aşk yaşayan toy Anastasia Steele ve Christian Grey’in ilişkileri son bulmuştur. Anastasia, Christian’ın garip erotik istekleri ve karanlık sırlarıyla başa çıkamamış ve bu yüzden de cesareti kırılmıştır. Yeni bir başlangıç yapar ve Seattle’da bir yayınevinde işe başlar, ancak aklı hala Christian’dadır. Christian ona yeni bir teklifle gelince Anastasia karşı koyamaz ve ilişkileri yeniden başlar. Ana, Christian’ın Elli Ton’unun üzücü geçmişini öğrenme fırsatını da bulacaktır.

12. Alacakaranlık – Stephenie Meyer

Babasının yanında yaşamaya başlayan Bella Swan, okula uyum sağlamış ve arkadaş edinmiştir ancak onun gözü kasabadaki gizemli aile olan Cullenlar’dadır. Cullenlar’dan biri olan Edward’a karşı duygular beslemeyen başlayan Bella, Edward’ın da ona karşı duygular beslediğini fark eder ancak ikilinin birlikte olmasını engelleyen büyük bir engel vardır: Edward bir vampirdir!

13. Ejderha Dövmeli Kız: Milenyum Serisi – Stieg Larsson

 
Hapse girmek üzere olan gazeteci Mikael Blomkvist ile ona yardım eden gizemli, asosyal, uyumsuz, dövmeli hacker kız Lisbeth Salander, kırk yıl önce ortadan kaybolan Harriet Vanger’in izini sürerken bir dizi cinayeti açığa çıkarır; üstelik katil aileden biridir. Ancak Vanger hanedanının gazabına uğrayınca avcıyken av konumuna düşerler.

14. Özgürlüğün Elli Tonu – E. L. James

Anastasia ve Christian yaşadıkları zorlu ayrılıkları ve önlerine çıkan tüm engelleri aşmayı sonunda başarmışlardır ve mutlu sona ulaşmaları için hiçbir tümsek kalmamıştır. Tutkulu aşklarını nihayet görkemli bir evlilik töreni ile tamamlamışlardır. Ancak mutlulukları uzun sürmez; Anastasia’nın peşine düşen Jack, çifte huzur vermez.

15. Kayıp Sembol – Dan Brown

Kayıp Sembol’ün de baş karakteri yine Harvard’da profesör olan Robert Langdon’dır ve insanlığın yüzyıllardır beklediği bir gerçeğin peşine düşmüştür. Langdon, konferans vermesi için bir arkadaşından davet alır ancak Washington’a varır varmaz kendini korkunç bir oyunun içinde bulur. Konferans vereceği mekanda arkadaşı Peter Solomon’ın kesik eli vardır ve bunu yapanlar Langdon’ı çok eskilerde kalmış kayıp bir dünyaya davet etmektedirler. Arkadaşını kurtarmak için bu daveti kabul etmek zorunda kalan Langdon, bir anda masonik sırların, saklı kalmış tarihin ve o güne dek görmediği yerlerin gizli dünyasında inanılmaz bir gerçekle yüzleşmek zorunda kalır.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like