“İki başlı yönetmen” olarak adlandırılan Coen Kardeşler, absürd filmleriyle dikkat çekiyor. 80li yıllardan bu yana birlikte çalışan kardeşler kendilerine has mizaçlarıyla hayli sevilen yönetmenler arasında. Beraber film yöneten, senaryosunu yazan veya yapımını üstlenen bu iki kardeşin en sevilen filmleri.

15. Intolerable Cruelty – Dayanılmaz Zulüm (IMDB: 6,3)

Beverly Hills’in ünlü boşanma avukatlarından olan Miles Massey, müvekkilinin karısı ile ilişkiye girer. Ticari amaçlı evlenip boşanan Marilyn Rexroth boşanma konusunda tecrübelidir. Bu Miles’ın aleyhine olacak bir durumdur çünkü Miles’ın Marilyn ile ilişkiye girmesi düzenli giden hayatını alt üst eder. Marily’nin ticari amaçlı evlenme – boşanma işlerinin arasına bir de avukatı ekler.

George Clooney, Catherina Zeta-Jones ve Geoffrey Rush gibi isimlerin rol aldığı filmin yönetmenliğini Joel ve Ethan Coen üstleniyor.

14. A Serious Man – Ciddi Bir Adam (IMDB: 7)

Amerika’da bir üniversitede fizik profesörlüğü yaparak sıradan bir hayat sürdüren Larry Gopnik, bir gün karısı Judith tarafından terk edilir. Bu terk edilişin nedeni karısının Larry’nin çalıştığı üniversitede öğrenim görevlisi olan Sy Ableman’a aşık olmasıdır. Judith evden ayrılınca evde nüfus azalmaz çünkü Larry’nin kardeşi Arthur yanına taşınır. Tüm bunlar yetmezmiş gibi çocukları yönünden de şansız biridir: oğlu disiplinsizdir ve kızı da alışveriş bağımlısıdır. Aynı zamanda da kendisine sabotaj mektupları ve rüşvet teklifleri gönderilmektedir. Tüm bunların ortasında Larry ise yapayalnızdır.

Michael Stuhlbarg, Sari Lennick ve Richard Kind’in oynadığı ve yönetmenliğini Joel ve Ethan Coen kardeşlerin yaptığı film, 2009 yılına ait.

13. Hail, Ceaser – Yüce Sezar (IMDB: 6,3)

Filmde, bir yapım şirketi olan Capitol Pictures için çalışan Eddie Mannix isimli adamın öyküsü anlatılmaktadır. Başında bir sürü sorun olan Eddie’nin en büyük sorunu ise Yüce Sezar filminin başrol oyuncusunun kaçırılmasıdır. 

Scarlet Johansson, George Clooney, Channing Tatum gibi isimlerin yer aldığı filmde yönetmenliği 4 Oscar ödüllü Coen kardeşler üstleniyor.

12. The Ladykillers – Kadın Avcıları (IMDB: 6,2)

Dolandırıcı bir profesör olan Goldthwait Higginson Dorr III, bir grup hırsızı bir araya getirmiş ve bu hırsız grubuyla beraber bir kumarhane soymayı planlamaktadır. Plan için kiraladıkları evin sahibi bunu anlar ve kadının mecburen öldürülmesi gerekmektedir. Fakat kadını öldürmek sanıldığı kadar kolay olmayacaktır, çünkü kadın çok zeki biridir, hırsız ekibi ise pek kurnaz değildir.

Tom Hanks, Marlon Wayans, Greg Grunberg gibi isimlerin yer aldığı film 1955 yılında aynı isimle çekilen filmin yeniden yapımıdır.

11. Burn After Reading – Aramızda Casus Var (IMDB: 7)

CIA ajanı Ozzie Cox, alkolik olduğu gerekçesiyle işinden kovulur. Ancak Cox görevinden atılmayı yedirememiştir ve bu yüzden bir intikam düşünür. İntikamını almak için tüm gizli bilgileri bir cd’ye kaydeder. İntikam için işler tıkırında ilerlerken Cox’un boşanmak üzere olduğu karısı Katie bu cd’yi çalar ve spor salonunda unutur. Spor salonu çalışanları bu cd’yi bulur ve Cox’a şantaj yapmaya başlar. Olaylar hayli karışır.

Brad Pitt, George Clooney, John Malkovich’in başrollerinde yer aldığı filmde yönetmen koltuğunda Coen kardeşler oturuyor.

10. Inside Llewyn Davis – Sen Şarkılarını Söyle (IMDB: 7,4)

Llewyn Davis, Manhattan’ın hareketli müzik piyasasına tutunmaya çalışan bir gençtir. Halkın önünde saygın bir konuma gelme hayali olan Davis, bunun için çabalamaktadır. Müziğini icra edebilmek için her yolu denemektedir ve şehrin acımasız koşullarında hayatta kalmaya çalışmaktadır. Hayallerine ulaşabilmek için dönemin en önemli menajerlerinden biri olan Bud Grossman’a çalışmalarını dinletmek ister.

Oscar Isaac, Carey Mulligan, Justin Timberlak, Ethan Philips gibi isimlerin yer aldığı filmde Coen kardeşler yönetmen koltuğunda oturuyor ve müzik ile dramı harmanlayarak izleyiciye sunuyorlar.

9. Raising Arizona (IMDB:7,4)

Hi McDonnough, sürekli suç işleyip hapse düşen bir adamdır. Resmini çeken bir kadın polise evlilik teklifi eder ve bu teklifi kabul ederse suç işlemekten vazgeçeceğini söyler. Kadın polis bu teklifi kabul eder ve McDonnough suçtan vazgeçer. İkili evlenirler ve çocuk yapmaya karar verdiklerinde Ed’in kısır olduğunu öğrenirler. Çözümleri ise bölgenin zenginlerinden Nathan Arizona’nın henüz yeni doğmuş beşizlerinden birini çalmaktır. 

Holly Hunter, John Goodman ve Nicoles Cage gibi isimlerin yer aldığı film bir güldürü filmidir ve 1986 yapımı filmin yönetmenliğini Coen kardeşler üstlenmiştir.

8. The Hudsucker Proxy – Bir Şirket Komedisi (IMDB: 7,3)

Norville Barnes, kendisinin sandığının aksine pek de zeki bir adam değildir. Herkes gibi bir zekaya sahip olan Barnes’in bir projesi vardır. Bu proje küçük çocuklarla alakalıdır ve projesinin çocukların ilgisini çok çekeceğini düşünmektedir. Projesini hayata geçirebilmek için büyük bir şehre gelir ve bir şirketin en alt kademesinde işe başlar. Şirketin yönetim başkanının zamansız ve komik intiharıyla Barnes’in hayatında da beklenmedik değişiklikler olur.

John Goodman, Tim Robbins, Paul Newman gibi isimlerin rol aldığı 1994 yapımı filmde yönetmen koltuğunda Coen kardeşler oturuyor.

7. The Man Who Wasn’t There – Orada Olmayan Adam (IMDB: 7,6)

Ed Crane, Santa Rosa’da berberlik yapan bir adamdır. Hayatı karısının onu çalıştığı mağazanın müdürüyle aldatmasıyla değişir. Crane, karısının onu aldattığını öğrenince müdüre şantaj yapar ve bu sayede de müdürden 10 bin dolar sızdırır fakat işler daha karanlık bir hal almaya başlar.

1949 yazında geçen 2002 yapımı filmin oyuncu kadrosunda Billy Bob Thornton, Francis McDormand, James Gandolfini gibi isimler yer alıyor.

6. True Grit – İz Peşinde (IMDB: 7,7)

Amerika’da çıkan iç savaştan dolayı babası gözünün önünde Tom Chaney tarafından para için öldürülen 14 yaşındaki Mattie Ross, babasının intikamını almak için ülkenin en acımasız askeri Rooster Cogburn’u tutar. Bu arada Texas polisi LaBoeuf da Chaney’i aramaktadır ve Chaney’i Cogburn’un eline bırakmaya niyetli değildir. Bu üçlü arasında bir kovalamaca başlar.

Yazar Charles Portis’in aynı isimli romanından uyarlanan İz Peşinde’nin yönetmen koltuğunda Coen kardeşler otururken, oyuncu kadrosunda ise Jeff Bridges, Hailee Stenfield, Josh Brolin yer alıyor.

5. Barton Fink (IMDB: 7,7)

Sosyalist bir yazar olan Barton Fink, hiç hesapta olmayan bir teklifle iş için Los Angeles’a gelir. Bu iş için bir senaryo yazması gerekmektedir. Ancak bir sorun vardır: kaldığı otel odasında daktilosuna bir cümleden daha fazlasını yazamaz. Bunun nedeni, iş vereninin ondan kendi tarzına uymayan bir senaryo istemesidir. Hayatına giren insanlar senaryosunda ilerlemesi için hiç yardımcı olmazlar. Fink, kendini baş edilemez bir stresin içinde bulur.

John Turturro, John Goodman ve Tony Shalhoub’in oynadığı 1991 yapımı filmde Coen kardeşler yönetmen koltuğunda oturuyor.

4. Miller’s Crossing (IMDB: 7,9)

Çete savaşları ve mafyalar yer aldığı film, bir mafya lideri olan Johnny Caspar’ın, İrlandalı gangster ve politik patron olan Leo’dan Bernie isimli bir serseri genci öldürmek için Leo’dan izin istemesiyle başlar. Ancak Leo buna göz yummaz çünkü Bernie, Leo’nun sevgilisi Verna’nın erkek kardeşidir.

John Tuturro, Gabriel Byrne ve Marcia Gay Harden gibi isimlerin yer aldığı filmde dram ve polisiye harmanlanarak izleyiciye sunulmuştur.

3. Fargo (IMDB: 8,1)

Bir sahtekar olan Jerry Lundegaard’ın acilen borçlarını ödemesi gerekmektedir. Sahtekarlık ruhunda olduğu için kendini kurtarmak için her şeyi kullanabilecek bir karaktere sahiptir. Karısının babası zengin fakat sahtekar Jerry’e para verecek biri değildir. Jerry’nin aklına kötü de olsa bir fikir gelir. Karısını kaçırarak karısının babasından fidye istemek üzere iki adam kiralar. Lakin olaylar planladığı gibi işlemez.

Oyuncu kadrosunda William H. Macy, Frances McDormand, Steve Buscemi gibi isimlerin yer aldığı film polisiye, dram ve gerilim temalı.

2. No Country For Old Men – İhtiyarlara Yer Yok (IMDB: 8,1)

Llewelyn Moss’un başı yolda bulduğu başıboş bir çanta sebebiyle derde girer. Kendini uyuşturucu olaylarının içinde bulan Moss’un peşinde artık bir kiralık katil olan Anton Chigurh vardır.

Tommy Lee Jones, Javier Bardem gibi isimlerin yer aldığı No Country For Old Men’in yönetmenliğini Coen kardeşler üstleniyor.

1. The Big Lebowski – Büyük Leboswki (IMDB: 8,2)

Jeffrey Lebowski, sıradan bir adamdır ancak bir gün şehrin zenginlerinden olan bir Lebowski ile karıştırılınca hayatı bir anda değişir. Zengin olan Lebowski karısına ait borçlara sahiptir ve sıradan Lebowski kendisiyle karıştırılınca sorunlar yaşar. Evine giren gangsterlar, çok değer verdiği halısına işeyince karıştırıldığı Lebowski’nin evine gider.

Jeff Bridges, John Goodman gibi isimlerin yer aldığı filmde Coen kardeşler komedi ve polisiyeyi harmanlamıştır.

1 Shares:
Bir cevap yazın
You May Also Like