1. Ana
  2. Sinema Gündemi
  3. İçinizden Geçenlere Tercüman Olacak 15 Can Yücel Sözü

İçinizden Geçenlere Tercüman Olacak 15 Can Yücel Sözü

21 Ağustos 1926’da İstanbul’da dünyaya gelen ünlü şair Can Yücel, eski Milli Eğitim bakanı Hasan Ali Yücel’in oğludur. Yurt dışı eğitim bursu kazandığı halde, insanların babasının torpil yaptığını düşünmemesi için bursunu kullanmaktan vazgeçmiştir. Askerliğini Kore’de yapan Yücel, Ankara ve Cambridge Üniversiteleri’nde Latince ve Yunanca okudu ve BBC’nin Türkçe bölümünde spikerlik yaptı. 1956 yılında ise Güler Yücel ile evlendi ve evliliklerinden Güzel ve Su adında iki kızı, Hasan adında da bir oğlu oldu. Son yıllarında Eski Datça’ya yerleşen Yücel’in Leman ve Öküz dergilerinde yazıları ve şiirleri yayımlandı. 12 Ağustos 1999 gecesi ölen şair, çok sevdiği günebakan çiçekleriyle uğurlanarak Datça’ya defnedildi.

1. Bilinmedik bir hüzün var içimde, bir gariplik. Anladım ki, ya ben fazlayım bu şehirde ya da biri eksik.

2. Tabaklarda kalan son kırıntılar gibiydi sana olan sevgim. Sen beni hep bıraktın; bense hep arkandan ağladım.

3. Değişmek zor; ama bazen aynı adam olmak daha zor… Hayat öyle yüklenir ki; ne kalmak istersin, ne gitmek. O durumdayım işte.

4. Galiba yoruldum. Her şey kadar, herkes kadar, sen kadar… Kendimi her kaybettiğimde, seni de kaybediyor olmaktan yoruldum.

5. Acılara bakıp da küsme sevdalara, gavura kızıp da oruç bozulmaz. Sök at kafandan acabaları, kemik aynı yerden iki defa kırılmaz.

6. Seninle olmanın en kötü yanı ne biliyor musun? ”Seni seviyorum” sözcüğü dilimin ucunu ısırırken her konuşmamızda boş yere saatlerce havadan sudan söz etmek.

7. Çok sahiplenmeden seveceksin mesela. Hem her an avuçlarından kayıp gidecekmiş gibi, hem de hep senin kalacakmış gibi.

 

 

 

8. Eğer çok konuşmak faydalı olsaydı, Allah iki ağız, bir kulak verirdi. Onun için, çok dinleyip az konuşmak gerek.

9. Gözler ve sözler ikisi de bir şeyleri gizler. Sözler ne kadar inkar etse de gözler her şeyi bir bir söyler.

10. Seninle olmanın en güzel yanı ne biliyor musun? “Elin elime değmeden avuçlarımı terleten sıcaklığını taa içimde hissetmek.

11. Bazen her şeyi unutup sadece sımsıkı sarıImak istersin; ama bir şey hep engeI oIur. Nedir o biliyor musun? Gurur.

12. Ne kadar zordur aslında sevip de seviyorum diyememek. Görüp görmemezlikten gelmek, yaşadığını bilip de benim için öldü demek.

13. Toprak gibi olmalısın. Ezildikçe sertleşmelisin! Seni ezenler sana muhtaç kalmalı! Hayatı sende bulmalı.

14. Unutma; onu artık unuttum demek, bir kez daha hatırlamaktır aslında.

15. İçin yanarken üşümek, yüreğin kan ağlarken gülmek, özleyip de sevdiğini görememek. İşte aşk bu olsa gerek!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>