21. E.T. (IMDb: 7,9/10)

Bir grup meraklı uzaylı, meraklarını dindirmek için dünyaya gelirler. Dünyayı gezdikten sonra gruptan bir kişiyi yanlarına almayı unutarak evlerine geri dönerler. Evinden 3 milyon yıl uzakta olan bu uzaylıyı 10 yaşında Elliot isimli bir çocuk bulur ve eve götürmeye karar verir. İkilinin arasında sıkı bir bağ kurulacaktır.
Henry Thomas, Drew Barrymore, Peter Coyote gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Steven Spielberg oturuyor.

22. Öldüren Sis (IMDb: 7,2/10)

Fırtına sonrası kasabayı bir anda sis kaplar. Ancak bu sis, sıradan bir sis değildir. Sisin içinde yaşayan yaratıklar, insanları yemektedir. Bir süpermarkette kapana kısılan bir grup insan, saatler ilerledikçe fikir ayrılığı yaşamaya başlar. Muhafazakar olan kesim, beklemeleri gerektiğini söyleyerek dua ederken, diğer grup ise isyan ederek dışarı çıkarlar.
Stephen King’in romanından uyarlanan filmin oyuncu kadrosunda Thomas Jane, Marcia Gay Harden, Laurie Holden, Andre Braugher gibi isimler yer alırken, yönetmen koltuğunda ise Frank Darabont oturuyor.

23. Yapay Zeka (IMDb: 7,1/10)

11 yaşında olan David, her ne kadar diğer insanlar gibi görünse de aslında yapay zekaya sahip  bir robottur. Çocuğu olmayan ailelere verilen bir oyuncaktan ibaret olan David, bunun farkına vardığında gerçekliğine kavuşmak ister ve bunun için tehlikelerle dolu bir yolculuğa çıkar.

Haley Joel Osment, Jude Law, Frances O’Connor gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Steven Spielberg oturuyor.

24. Mad Max: Fury Road (IMDb: 8,1/10)

Hayatta kalmak artık oldukça güçleşmiştir ve dünyada bir damla su bile oldukça büyük öneme sahiptir. Max, Furiosa şehrinden ve kafayı yemiş insanlardan sürekli kaçan bir grup insana katılır. Yaşadıkları ortamı zalimce yöneten Immortan Joe’dan kaçmaktadırlar ve Joe kendisinden çalınan ve yeri doldurulamayacak derecede önemli kaybının peşindedir.

Tom Hardy, Charlize Theron, Nicholas Hoult gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda George Miller oturuyor.

25. 12 Maymun (IMDb: 8,0/10)

Beş milyar insanın ölümüne yol açan tehlikeli virüs, yayılırsa tüm insanlığı yok edebilecek kadar tehlikelidir. Virüsten kurtulmayı başaran az sayıdaki insan grupları yer altında kurulan güvenli barınaklarda hayatlarını sürdürmeye çalışmaktadır. Virüsten kurtulmak için bir zaman makinesi icat edilir ve makineyi ilk kullanan eski bir mahkum olan James Cole olur. Yedi yıl öncesine dönen Cole, kendini bir akıl hastanesinde bulur. Ancak buradaki insanlara gelecekten geldiğini söylediğinde akıl hastası damgası yer.
Bruce Willis, Madeleine Stowe ve Brad Pitt’in başrollerini paylaştığı filmin yönetmenliğini Terry Gilliam üstleniyor.

26. Yaratık (IMDb: 8,5/10)

Nostromo isimli uzay gemisi, uzaydaki görevini tamamlamıştır ve Dünya’ya geri dönüyordur. Dünya yolundayken bir yardım çağrısı alır ve çağrıya kayıtsız kalmayarak hiç bilmedikleri bir gezegene iniş yaparlar. Ancak bu çağrı yardım çağrısı değil, bir uyarı sinyalidir. Bunu geç fark eden ekip bilinmeyen bir yaşam formuyla karşılaştıklarında olağan dışı bir tecrübeye, ürkütücü bir maceraya atılırlar.

Sigourney Weaver, Tom Skerritt, John Hurt, Veronica Cartwright gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Ridley Scott oturuyor.

27. Yıldız Savaşları (IMDb: 8,6/10)

Senato üyesi olan Prenses Leila, Yıldız Kruvazörü olan Korvet ile birlikte aynı gemidedir. Bu gemide aynı zamanda casusların kaçırdığı Lord Vader de yer almaktadır. Sevimli droid R2-D2 ve ortağı C3-PO ise Tatooine gezegeninde, tesadüfler eseri Luke Skywalker isimli genç pilot adayına satılırlar. Droidlerin amacı yüklü olan mesajı Obi Wan Kenobi isimli yaşlı bir keşişe iletmektir.
Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher, Alec Guinness gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda George Lucas oturuyor.

28. Yaşam Şifresi (IMDb: 7,5/10)

Hızlı trende giderken bir anda gözlerini açan Yüzbaşı Colter Stevens, trene nasıl geldiğini ve neden geldiğini bilmiyordur. Uyandığında karşısında Christina isimli tanımadığı bir kadın vardır. Christina onu tanıyor gibidir. Colter tuvalete gittiğinde ise aynada tanımadığı bir yüzle karşılaşır. Cüzdanına baktığında ise bir sınıf öğretmeni olan Sean Fentress’in kimliğini görür. Bu sırada trende bir anda büyük bir patlama yaşanır. Colter her seferinde tekrar canlanıp, bombayla tekrar ölmektedir. Colter’ın bombacının kimliğini bulması için 8 dakikası vardır.

Jake Gyllenhaal, Michelle Monaghan, Vera Farmiga, Jeffrey Wright gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Duncan Jones oturuyor.

29. Brezilya (IMDb: 8,0/10)

Terry Gilliam’ın kendine has tarzı distopya türündeki filmlerine çok iyi yansıyor fakat Brazil genelde Gilliam’ın kariyerindeki en iyi filmi olarak anılır ve distopya türünde en sağlam hikayelerden biri olarak kabul edilir. Filmde geleceğin tuhaf ve gereksiz derecede karmaşık, olağandışı dünyasındayız. Devlet memuru Sam Lowrey, etrafını saran bu bürokrasi ve teknoloji cenderesinden bunalmış bir istatistikçidir. Kaçışı ve sükûneti, kendisini her şeyden izole ettiği hayallerde bulur. Rüyalarında devamlı olarak aynı kadını kurtardığını görür. Sam’in yaşadığı gerçek dünyayı ise, her şeyi görüp kontrol eden bir bilgisayar idare etmektedir. Jill Layton isimli genç kadın terörist olmakla suçlandığında, düzenli olarak hata kontrolleri yapmakta olan Sam bunda bir yanlışlık olduğunu fark eder ve Jill ile tanıştığında onun rüyalarında kurtarıp durduğu kız olduğunu anlar.

Jonathan Pryce, Kim Greist, Robert De Niro gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Terry Gilliam oturuyor.

30. 5. Güç (IMDb: 7,7/10)

Günümüzü unutun, 2200’lü yıllara gidiyoruz! Kötülerin ve kötülüğün dünyayı ele geçirmesine engel olmak için çözümler aranmaktadır. Leeloo, dünyayı kötülükten kurtarmak için yaratılan bir yaratıktır. Leeloo’nun amacı beşinci elementi bulmaktır. Bu arayışında ona bir taksi şoförü olan Korben Dallas yardım eder.

1997 yapımı filmin başrollerini Bruce Willis, Milla Jovovich ve Gary Oldman’ın üstlendiği filmin yönetmen koltuğunda ise Luc Besson oturuyor.

12 Shares:
Bir cevap yazın
You May Also Like