11. Truman Show (IMDb 8,1/10)

Herkesin mutlu ve sorunsuz bir kasabada yaşayan Truman Burbank’in hayatı imrenilecek tarzdadır. Güzeller güzeli bir eşe ve mükemmel bir hayata sahip olan Truman, bir gün yolda yürürken öldüğünü sandığı babasını görür. İlk başta bu kişinin babası olup olmadığından emin olamaz ancak içine artık bir şüphe düşmüştür. Babasını birkaç kez daha gören Truman, bir şeyleri keşfetmeye başladıkça hayatının yalanlar üzerine kurulu olduğunu anlamaya başlar.

1998 yapımı filmin yönetmenliğini Peter Weir üstlenirken, oyuncu kadrosunda ise Jim Carrey, Laura Linney, Natascha McElhone yer alıyor.

12. Köpek Adası (IMDb: 8,0/10)

Wes Anderson’un yönetmen koltuğuna oturduğu 2018 yapımı filmde Megasaki City’deki tüm köpeklerin bir anda şehirden uzaklaştırılmasına karar verilmesi işleniyor. Şehirdeki evcil veya sokak köpeği ayrımı yapılmadan tüm köpekler çöp döküm alanına götürülür. Ancak 12 yaşındaki Atari Kobayashi, köpeği Spots’u bırakmak niyetinde değildir. Köpeğini geri almak için yola çıkan Atari, melez köpek sürüsünün de yardımıyla köpeğini aramaya koyulur.

Bryan Cranston, Koyu Rankin, Edward Norton, Bob Balaban gibi isimlerin seslendirme kadrosunda bulunduğu animasyon filmin yönetmen koltuğunda Wes Anderson oturuyor.

13. Matrix (IMDb: 8,7/10)

Neo, bir gece uyandığında onu başka bir dünyaya götürebilecek olan tanımadığı bir kadınla tanışır. Bu kadın Trinity’dir. Neo, Morpheus’un gerçeği bildiğine inanmaktadır ve gideceği bu başka dünyada onu bularak Matrix hakkında bir şeyler öğrenecektir.
Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss, Hugo Weaving gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Lana ve Lilly Wachowski oturuyor.

14. Metropolis (IMDb: 8,3/10)

Duke Red, dünyanın yönetmenin hayaliyle yanıp tutuşan kötü kalpli bir adamdır. Duke, her şeyi kontrolü altına aldıktan sonra tek bir tuşa basarak dünyadaki tüm makineleri çalışmaz duruma getirmeyi düşünmektedir. Duke bir yandan da ölen kızının yerine koyabileceği kusursuz bir robot olan Tima’yı sipariş eder. Ancak Duke’un oğlu bu haberi aldığında hiç mutlu olmaz ve kıskançlık krizine girer.

Brigitte Helm, Alfred Abel, Gustav Fröhlich, Rudolf Klein-Rogge gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Fritz Lang oturuyor.

15. Galaksinin Koruyucuları (IMDb: 8,1/10)

Star-Lord lakaplı maceracı kişilik Peter Quill, esrarengiz bir küreyi çalarak kötü bir adam olan Ronan’la başını derde sokar. Ronan’ın düşündüğü tek bir şey vardı; ne pahasına olursa olsun küreyi ele geçirecektir. Öyle ki Ronan’ın bu isteği tüm evreni tehdit edecek durumdadır. Star Lord, kendini bir anda evreni kurtarmak isteyen bir ekibin içinde bulur.

Filmin yönetmenliğini James Gunn üstlenirken başrol ve seslendirme kadrosunda Chris Pratt, Vin Diesel, Bradley Cooper ve Zoe Saldana gibi isimler bulunuyor.

16. Azınlık Raporu (IMDb: 7,7/10)

Dedektif John Anderton psişik güçleri sayesinde cinayetler daha işlenmeden olayları görerek suçluları yakalayabilmektedir. Bir gün işler tersine döner ve Anderton katil zanlılarını yakalamak için çalışırken bir anda kendisi katil zanlısı olur. Her şeyiyle kusursuz bulup inandığı sistem Anderton’ı yanıltmıştır.

Steven Spielberg’ün yönetmen koltuğunda oturduğu filmin oyuncu kadrosunda Tom Cruise, Kathryn Morris, Colin Farell gibi isimler yer alıyor.

17. Avatar (IMDb: 7,8/10)

Yarı felçli olan Jake Sully, Pandora isimli bir gezegendeki Na’vi halkıyla birlikte olmak için göreve gider. Na’vi halkının görünüşü oldukça farkldır; iri yarı olan Na’viler, aynı zamanda mavidirler. Askeri bir şirket, Na’vilerin kaynaklarından faydalanmak ve orayı sömürebilmek için Avatar adında bir program geliştirirler. Bu program sayesinde dünyalı insanlar Na’viler gibi görünebilmektedir. Jake, Na’viler gibi olur ve onların prensesi Neytiri ile karşılaşınca askeri şirketin sömürge olayının farkına varır. Jake safını değiştirerek, Na’vileri dünyalılardan korumaya çalışır.

Sam Worthington, Zoe Saldana, Sigourney Weaver, Michelle Rodriguez gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda James Cameron oturuyor.

18. Terminatör 2: Mahşer Günü (IMDb: 8,5/10)

2009 yılında Synet robotları, Sarah Connor’ı öldürme görevinde başarısız olmuşlardır. T-1000 adındaki yeni üretilen robotlar, geçmişe dönme yeteneğine sahiptir. Bu robotlar geçmişe giderek Sarah’ın oğlu John Connor’ı öldürmeye programlanırlar. Ancak diğer bir robot olan T-800, John’u T-1000’den kurtarmak için programlanmıştır. T-800, T-1000’den önce John’u bulmalıdır.

Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton, Edward Furlong, Robert Patrick gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda James Cameron oturuyor.

19. Geleceğe Dönüş (IMDb: 8,5/10)

Zamanda yolculuk yapmak için bir araba geliştiren Dr. Brown, geliştirdiği makineyi ilk olarak genç bir adam olan Marty üzerinde dener. Doktor, Marty’i geleceğe göndereceği yerde yanlışlıkla geçmişe gönderir. Geçmişe giden Marty, yaptığı bir şeyin sonucu olarak kendi kaderini değiştirir. Marty, kendi doğumunu bile etkileyecek olan bu hatasını bir an önce düzeltmek zorundadır.

Michael J. Fox, Christopher Lloyd, Lea Thompson, Crispin Glover gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Robert Zemeckis oturuyor.

20. Yer Çekimi (IMDb: 7,7/10)

İlk uzay yolculuğuna çıkacak olan Dr. Ryan Stone, oldukça zeki bir tıp mühendisidir. Stone’a uzay yolculuğunda eşlik edecek isim deneyimli bir astronot olan Matt Kowalsky’dır. Başta her şey yolundadır ancak keşif yürüyüşü sırasında aksilik çıkar ve ikilinin mekikleri bir nesnenin çarpmasıyla paramparça olur. Mekiklerinin parçalanmasıyla uzayda mahsur kalan iki bilim insanı dünyaya dönebilmek ve hayatta kalabilmek için savaşmak zorundadırlar.

Sandra Bullock, George Clooney, Ed Harris, Orto Ignatiussen gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Alfonso Cuaron oturuyor.

12 Shares:
Bir cevap yazın
You May Also Like