Arkadaşla yapılan film gecelerinin en büyük sorunu da izleyecek film bulamamaktır. Ancak artık o sorunu düşünmenize gerek kalmadan arkadaşınızla keyifli ve zahmetsizce film izleyebilirsiniz! Yapmanız gereken tek şey arkadaşınızı yanınıza almak ve listeden arkadaşınızla ikinizin ruh haline en çok uyacak filmi seçmek…

1. Esaretin Bedeli (IMDb: 9,3/10)

Andy Dufresne ve Red kader mahkumu iki adamdır. Andy başarılı bir bankerken karısını ve karısının sevgilisini öldürmekten yargılanır ve ömür boyu hapis cezası alır. Kaldıkları Shawsank Hapishanesi her türlü kötülüğün gerçekleştiği bir hapishanedir ancak Andy yine de hayata bağlıdır ve iyimserdir. Andy’nin bu tutumu çevresindekileri de etkiler, özellikle de hapishaneden arkadaşı Red’i.

Stephen King romanından uyarlama olan filmde Morgan Freeman ve Tim Robbins başrolde yer alırken, yönetmen koltuğunda ise Frank Darabont oturuyor.

2. Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü (IMDB: 8,9)

Kralın Dönüşü filminde kötü karakter Sauron’un orduları büyürken, Frodo ve arkadaşı Sam, yüzüğün lanetini önlemek için varmaya çalıştıkları Mordor’a adım adım yaklaşmaktadırlar. Düşman olan insan, elf ve cüce orduları yüzüğü yok etmek ve iyilik adına savaşmak için bir araya gelmişlerdir. Artık Orta Dünya’nın kaderi belli olmak üzeredir.

J.R.R. Tolkien’in üç kitaplık eserinden uyarlanan serinin son filmidir ve yönetmen koltuğunda yine Peter Jackson oturur.

3. Erkekler Sarışın Sever (IMDb: 7,2/10)

Taşradan kente gelen Lorelei ve Dorothy oldukça güzel iki genç kızdır. Salon şarkıcılığı yaparak hayatlarını devam ettiren ikili, dev bir transatlantikle Paris’e gitmek için yola koyulurlar. Güzellikleriyle dikkat çeken kızların paraya karşı da özel ilgileri vardır. Transatlantikteki birçok zengin adam bu iki güzelin peşine düşecektir.

Marilyn Monroe, Jane Russell, Elliott Reid, Marcel Dalio gibi isimler yer alırken, yönetmen koltuğunda ise Howard Hawks oturuyor.

4. Milyonluk Bebek (IMDb: 8,1/10)

Frankie Dunn, hayatını dövüşçü yetiştirmeye adamış bir antrenördür. Kızından kopmanın acısını yaşayan Frankie, insanlara karşı mesafesini korumayı tercih eder. Bir gün Maggie Fitzgerald adında genç bir kadın dövüş salonuna gelir ve boks öğrenmek istediğini söyler. Hem Frankie, hem de Maggie’nin hayatı bugünden sonra değişir.

Başrollerinde Hilary Swank, Clint Eastwood ve Morgan Freeman’ın yer aldığı filmin yönetmenliğini Clint Eastwood yapıyor.

5. Yağmur Adam (IMDb: 8,0/10)

Bencil bir şehir çocuğu olan Charlie, babasının ölüm haberini alınca cenazesine gider ve cenazeden sonra miras işlemleriyle ilgilenmeyi, babasından kalan 3 milyon doları almayı düşünmektedir. Ancak babasının 49 model Buick Roadmaster hariç tüm mirasını Charlie’nin daha önce varlığından haberdar olmadığı otistik bir dahi olan abisinin bulunduğu vakfa bıraktığını öğrenir. Abisinden paranın bir kısmını almak için bu vakfı ziyaret ettiğinde ise buranın engellilerle ilgilenen bir vakıf olduğunu görür. Abisinin zekasından dolayı hayrete düşen Charlie, onun bu hünerlerini Las Vegas kumarhanelerinde kullanmak ister. Çıktıkları bu yolculukta Charlie hem abisini hem de kendini tanıma fırsatı bulur.

 Dustin Hoffman ve Tom Cruise’un başrollerini paylaştığı 4 Oscar ödülü alan filmin yönetmenliğini Barry Levinson yapıyor.

6. Er Ryan’ı Kurtarmak (IMDB: 8,6)

Üç çocuğunu İkinci Dünya Savaşı’nda kaybeden annenin tek isteği son oğlu Er Ryan’ın savaştan sağ dönmesidir. Bu isteği karşılık bulur ve başkanın emriyle sekiz kişilik bir birlik ne pahasına olursa olsun Er Ryan’ın savaştan sağ dönmesini sağlamak için yola çıkar. Ancak yüzbaşı John Miller’ın emrinde olan bu sekiz kişilik asker biriminin bir kişinin hayatını kurtarmak için kendi hayatlarının tehlikeye atılmasının meşruluğu sorgulanır.

Steven Spielberg’in yönettiği 1998 yılında çekilen ve başyapıt sayılan filmde Tom Hanks, Tom Sizemore, Edward Burns gibi isimler yer alıyor.

7. Şimdi ya da Asla (IMDb: 7,4/10)

Kanser olduğunu öğrenen Edward Cole ve Carter Chambers hastane odalarında yatmaktadır. İkilinin hayatta sürekli erteledikleri ve yapmaya fırsat bulamadığı birçok şey de vardır. Bir liste çıkararak hep erteledikleri şeyleri yapmayı kafalarına koyan Edward ve Carter, hayatlarının en güzel yolculuğuna çıkarlar.

Jack Nicholson ve Morgan Freeman’ın başrollerini paylaştığı 2008 yapımı filmin yönetmen koltuğunda Rob Reiner oturuyor.

8. Felekten Bir Gece (IMDB: 7,8/10)

Filmde arkadaşlarının bekarlığa veda partisi için Las Vegas’a giden dört yakın arkadaşın partiden sonraki gece hayatlarının bir anda değişmesi işleniyor. Parti gecesi zil zurna sarhoş olan dört arkadaş, sabah uyandıklarında otel odalarında bir kaplan, tavuklar ve dolapta ağlayan altı aylık bir bebekle karşılaşırlar. Tüm bunların üstüne damat da ortalarda yoktur. Parti gecesiyle ilgili hiçbir şey hatırlamayan dörtlü hem damadı bulup düğüne yetiştirmeli, hem de olayların nasıl bu noktaya geldiğini bulmaya çalışacaktır.

Bradley Cooper, Ed Helms, Zach Galifianakis, Justin Bartha’nın yer aldığı filmin yönetmenliğini Todd Philips üstleniyor.

9. E.T. (IMDb: 7,9/10)

Bir grup meraklı uzaylı, meraklarını dindirmek için dünyaya gelirler. Dünyayı gezdikten sonra gruptan bir kişiyi yanlarına almayı unutarak evlerine geri dönerler. Evinden 3 milyon yıl uzakta olan bu uzaylıyı 10 yaşında Elliot isimli bir çocuk bulur ve eve götürmeye karar verir. İkilinin arasında sıkı bir bağ kurulacaktır.

Henry Thomas, Drew Barrymore, Peter Coyote gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Steven Spielberg oturuyor.

10. Oz Büyücüsü (IMDb: 8,0/10)

Dorothy Gale, bir gün yaşadığı kasabaya gelen hortum yüzünden evini ve çiftliğini kaybeder. Hortumdan sonra Dorothy ve Toto, uyandıklarında kendilerini oldukça tuhaf, peri masalından çıkma bir köyün içerisinde bulurlar. Kötü kalpli cadı Dorothy’nin peşine düşerken, iyi kalpli cadı Glinda ise onu korur ve ona Oz Büyücüsü’nden yardım almasını söyler. Dorothy bir yolculuğa çıkar ve bu yolculuktan yepyeni arkadaşlıklar edinir.

Victor Fleming, George Cukor, Mervyn LeRoy, Norman Taurog ve King Vidor’ın yönetmenliğini üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Judy Garland, Frank Morgan, Ray Bolger ve Bert Lahr yer alıyor.

11. Saksı Olmanın Faydaları (IMDb: 8,0/10)

Sosyal hayatında oldukça başarısız bir genç olan Charlie, en yakın arkadaşının intihara teşebbüs etmesiyle adeta yıkılır. Liseye başlayan Charlie, okulda iki kardeş olan Sam ve Patrick ile arkadaş olur. Sam ve Patrick, Charlie’e genç olduğunu hatırlatıp, eğlenmeyi öğretirler.
Logan Lerman, Emma Watson, Ezra Miller, Paul Rudd gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Stephen Chbosky oturuyor.

12. Oyuncak Hikayesi (IMDb: 8,3/10)

Oyuncaklarına oldukça önem veren Andy’nin birçok oyuncağı vardır. Oyuncaklarıyla oldukça fazla vakit geçiren Andy’nin bilmediği bir şey vardır: oyuncakları konuşuyordur! Oyuncakları arasında en sevdiği bir kovboy olan Woody’dir. Bir gün Andy güzel bir hediye alır. Bu hediye de son model bir oyuncak olan Buzz-lightyear’dır. Buzz-lightyear’ın gelmesiyle oyuncaklar arasında da ego savaşları başlar.

Tom Hanks, Tim Allen, Don Rickles gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda John Lasseter oturuyor.

13. Yapay Zeka (IMDb: 7,1/10)

11 yaşında olan David, her ne kadar diğer insanlar gibi görünse de aslında yapay zekaya sahip  bir robottur. Çocuğu olmayan ailelere verilen bir oyuncaktan ibaret olan David, bunun farkına vardığında gerçekliğine kavuşmak ister ve bunun için tehlikelerle dolu bir yolculuğa çıkar.

Haley Joel Osment, Jude Law, Frances O’Connor gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Steven Spielberg oturuyor.

14. Büyük Balık (IMDb: 8,0/10)

Babasının kanser olduğunu ve ölüm döşeğinde olduğunu öğrenen William Bloom, hemen aile evine döner. Babasını gerçek anlamda tanımayan William, onu tanımak için babasının gençliğinde yaşadıklarını öğrenmeye başlar. William, babasını yakından tanıdıkça onunla bir bağ kurar.

Ewan McGregor, Albert Finney, Billy Crudup, Jessica Lange gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Tim Burton oturuyor.

15. Büyükler (IMDb: 6,0/10)

Çocuklukta oldukça iyi arkadaş olan beş adam için artık her şey değişmiştir. Her biri bir aile ve iş sahibi olup, farklı yollara sapmıştır. Otuz yıl sonra ilk kez bir araya gelme planı kuran beş arkadaş, yanlarına eşlerini de alarak hafta sonunu beraber geçirme planı yapar. Ancak aradan geçen zaman onlardan hiçbir götürmemiştir.

Adam Sandler, Salma Hayek, Kevin James, Chris Rock ve daha bir çok ünlü ismin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Dennis Dugan oturuyor.

16. Karate Kid (IMDb: 6,2/10)

Detroit’te yaşarken bir anda annesinin işi nedeniyle Çin’e taşınmak zorunda kalan Dre, kültürüne tamamen yabancı olduğu ülkede arkadaş edinmede oldukça zorluk çekmiştir. İlk arkadaşı Mei Ying adında bir kızdır. Mei ve Dre, birbirlerinden hoşlanmaya başlarlar. Sınıftaki zorba Cheng, Dre’yi kendine düşman sayar ve sürekli Dre ile uğraşır. Dre kendini korumak için karate öğrenmeye çalışır. Dre’nin şansına evlerine gelen tamirci Bay Han eski bir ustadır ve bu yolda ona eşlik eder.

Jackie Chan ve Jaden Smith’in başrollerini paylaştığı filmin yönetmen koltuğunda Harald Zwart oturuyor.

17. Ejderhanı Nasıl Eğitirsin? (IMDb: 8,1/10)

Berk Adası’nı kendilerine yuva olarak seçen ejderhalar, adanın yerlilerinin adeta kabusu olmuştur. Ancak halk bu durumu kabullenmek istememektedir ve ejderhalarla savaşacaktır. Yetişkinlik çağına erişen her genç erkeğin görevi ortaktır: bir ejderhayı öldürmek. Köyün şefinin oğlu Hiccup, yetişkinlik çağına gelmiştir ve onun da bir ejderha öldürmesi gerekmektedir. Tuhaf bir çocuk olan Hiccup, ejderhayı öldüremez ve onu serbest bırakır. Sonrasında ise bu ikilinin arasında samimi bir arkadaşlık başlar.

Jay Baruchel, Gerard Butler, Christopher Mintz-Plasse, Craig Ferguson’un seslendirme kadrosunda bulunduğu animasyon filmin yönetmen koltuğunda Dean DeBlois ve Chris Sanders oturuyor.

18. Baş Belası (IMDb 6,1)

Steven kız arkadaşının onu birlikte yaşadıkları evden kovmasıyla bir anda evsiz kalır ve kendi evine çıkma zorunluluğu olur. Steven yeni evinde tüm işleri hallederken kabloları da bağlatmak için birini çağırır. İş için çağırdığı kablocu pek de sıradan bir adam olmayan Chip’tir. Chip oldukça fantastik bir kişidir. Bu kablocu Steven’ın peşine takılır ve Steven her ne kadar kurtulmak istese de, Chip’ten kurtulmak artık imkansız bir hale dönüşmüştür.

Ben Stiller’in yönetmenliğini yaptığı filmde Jim Carrey, Matthew Broderick ve Diane Baker gibi isimler yer alıyor.

19. Harika Kızlar (IMDb: 7,2/10)

Lise mezuniyetlerinden yıllar sonra yeniden bir araya gelen piyano çalmasıyla ünlü Willie, kızların sevgilisi Tommy, Tommy’nin sevgilisi Sharon ve eski okul arkadaşları lise günlerindeki gibi çılgın bir parti düzenlerler. Bu parti boyunca birbirlerine öğütler vermeye çalışırken,işin içine güzel kızlar girince eski dostluklar ve yeni arkadaşlıklar bir kenara itilir.

Natalie Portman, Uma Thurman, Matt Dillon, Timothy Hutton ve daha birçok ismin yer aldığı filmin yönetmenliğini Ted Demme üstleniyor.

20. Yüzük Kardeşliği (IMDB: 8,8)

Orta Dünya topraklarına kandan başka hiçbir şey getirmeyen yüzüklerin sonuncusu, üretiminden yüz yıllar sonra ortaya çıkar. Yüzüklerin sonuncusunu amcası, Frodo’ya hediye eder. Büyücü Gandalf’tan bu yüzüğün nelere sebep olabileceğini öğrenen Frodo, yüzüğü yok etmek için Mordor’a götürmek zorundadır. Yüzüğü yok etmek için kendini feda etmeyi göze alan bir ekip kurulur. Orta Dünya’nın kaderi, bu ekibin elindedir.

2001 yapımı Yüzüklerin Efendisi serisinin ilk filmi olan filmini Peter Jackson yönetirken oyuncuları arasında Elijah Wood, Sean Astin ve lan McKellen gibi isimleri görüyoruz.

21. Star Trek (IMDb: 8,0/10)

Evren yine tehdit altındadır ve bu tehditle başa çıkacak olan Atılgan ve ekibidir. Bu tehdidin kaynağı, dünyadan ve dünyalılardan intikam almak isteyen kötü ruhlu güçlerdir. Kötü ruhlu güçlerin yanı sıra Kaptan Kirk ve Spock arasındaki mücadele de aynı şiddetle devam edecektir.

Chris Pine, Zachary Quinto, Simon Pegg, Leonard Nimoy gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda J.J. Abrams oturuyor.

22. Lilo ve Stiç (IMDB: 7,2/10)

Her gece yatmadan önce arkadaşı olması için dua eden küçük kız Lilo, sevimli uzaylı Stitch ile tanışır. Lilo ve Stitch oldukça iyi anlaşır, öyle ki Lilo’nın Stitch’ten başka hiçbir arkadaşa ihtiyacı kalmamıştır. Bir uzaylı olan Stitch’in dünyadaki maceraları eğlenceli bir şekilde gerçekleşirken, uzaylı ajanların onu geri götürmek için dünyaya gelmesiyle işler karışır.

Daveigh Chase, Chris Sanders, Tia Carrere gibi isimlerin seslendirme yaptığı animasyon filminde yönetmen koltuğunda Dean DeBlois ve Chris Sanders oturuyor.

23. Çizgili Pijamalı Çocuk (IMDB: 7,8)

Babasının görevi dolayısıyla Polonya’ya gelen Bruno, toplama kampına ait tel örgülerin ardındaki bir çocukla dost olur. Bruno’nun annesi ise hem kendisi, hem de çocuğu için endişelidir; çünkü Bruno’ların evi, Naziler tarafından öldürülen bir buçuk milyon Yahudi’nin toplandığı kampın bitişiğindedir.

John Boyne’nin aynı isimli kitabından uyarlanan filmin yönetmenliğini Mark Herman yapmıştır ve oyuncu kadrosunda Asa Butterfield, Vera Farmiga, David Thewlis gibi isimler yer almıştır.

24. Salak ile Avanak (IMDb 7,3)

Llyod Christmas ve Harry Dunne, hiçbir işte dikiş tutturamayan, birbirinden avanak iki arkadaştır. Llyod bir gün limuzin şoförlüğünü yaptığı zengin bir kadın olan Mary Swanson’ı havalimanına götürür ve yolda Mary’e aşık olur. Mary uçağına biner ve yola çıktıktan sonra Llyod Mary’nin havalimanında çantasını unuttuğunu fark eder. Mary’nin ondan hoşlanmasını sağlamak için çantayı ona ulaştırmayı kafasına koyar. Llyod, arkadaşı Harry’nin köpek işi için köpek şeklinde tasarladığı kamyonuyla Mary’i bulmak için yola çıkar. Bilmedikleri şey ise çantanın parayla dolu olduğu ve Mary’nin onu havaalanında kaçırılan kocasının hayatını kurtarmak için fidye olarak bıraktığıdır.

Peter Farrelly’nin yönetmenliğini yaptığı komedi filminin başrollerini iki başarılı aktris olan Jim Carrey ve Jeff Daniels paylaşıyor.

25. 3 Aptal (IMDB: 8,4)

Rancho Chhanched, Farhan Qureshi ve Raju Rastogi Hindistan’ın en iyi okullarından birinde mühendislik okuyan ve yakın arkadaş olan üç öğrencidir. Her biri belli nedenlerle bu okulda bulunuyordur ve okuldaki profesörleri olan sinir bozucu derecede disiplinli Viru arasında yaşananları izleyiciye dostluk kavramı çerçevesinde aktaran filmde eğitim sistemi eleştirilmektedir.

Rajkumar Hirani tarafından yönetilen ve dünya çapında ses getiren filmde Aamir Khan, Kareena Kapoor, Booman Irani, Mona Singh gibi isimler yer almaktadır.

26. The Sisterhood of the Traveling Pants (IMDb: 6,5/10)

Çok yakın arkadaş olan Tibby, Lena, Carmen ve Bridget artık gençlik dönemlerinin bitmeye yaklaştığının farkındadır. Hayat her birine farklı bir yol çizecektir ve bu yollar bu dört arkadaşı ayıracaktır. Hiçbir zaman ayrılmak istemeyen bu dörtlü, çareyi birbirlerinin bedenine tam uyum sağlayacak bir kot pantolonu sürekli olarak değiştirerek giymekte bulacaktır.

Amber Tamblyn, America Ferrera, Alexis Bledel, Blake Lively’nin başrollerini paylaştığı filmin yönetmen koltuğunda Ken Kwapis oturuyor.

27. Hayalet Dünya (IMDb 7,4)

Enid ve Rebecca lise çağlarında olan iki genç kızdır ve aynı zamanda iki yakın arkadaştır. Rebecca bir kafede işe girmesi ve kendi parasını kazanmaya başlamasıyla kendi evine çıkmaya karar verir. Enid ise Rebecca gibi değildir, hayatta pek bir amacı yoktur, hayattan keyif almaz ve insanların hepsinin aptal olduğunu düşünür. Enid’in hayata bakış açısının değişmesi ise bir koleksiyoner olan Seymour ile tanışması sebep olur.

Filmin yönetmen koltuğunda Terry Zwigoff otururken, oyuncu kadrosunda ise Scarlett Johansson, Thora Birch, Steve Buscemi gibi isimler yer alıyor.

28. Kötü Kızlar (IMDb: 7,0/10)

Ebeveynleri zoolog olduğu için Afrika’da doğu büyüyen Cady, on beş yaşına gelip liseye başlayınca lise ortamının daha önce bulunduğu hiçbir ortam gibi olmadığını fark eder. Lisede hayatta kalmak daha zordur. Hele ki Cady okulun en popüler kızı olan Regina George’un eski erkek arkadaşına aşık olunca durumlar daha da karışacaktır.

Lindsay Lohan, Rachel McAdams, Amanda Seyfried, Lacey Chabert’in yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Mark Waters oturuyor.

29. Beni Satan Casus (IMDb: 6,4/10)

En yakın iki arkadaş olan Audrey ve Morgan oldukça sıradan bir hayat sürdürmektedir. Bu iki en yakın arkadaşın sıradan hayatları bir gün Audrey’in eski sevgilisinin evlerine gelmesiyle hareketlenir. Peşinde suikastçılar olduğunu söyleyen eski sevgilisinin ajan olduğunu öğrenen Audrey, en yakın arkadaşı Morgan’la beraber hiç tatmadıkları bir maceraya atılırlar.

10 Ağustos 2018’de vizyona giren filmin oyuncu kadrosunda Mila Kunis, Kate McKinnon, Justin Theroux gibi isimler yer alırken, yönetmen koltuğunda ise Susanna Fogel oturuyor.

30. Yeni Bir Yaşam (IMDb: 7,5/10)

Bir mimar olan George Monroe, kendi hayatını da baştan inşa etmek istemektedir. George’un en büyük hayali tüm sevdikleriyle beraber yaşayabilmektir. Bu hayalini gerçekleştirmek için kocaman bir ev yapmaya karar verir. Karısı George’un bu fikrini desteklese de bir süre sonra onu terk eder. George’un destekçileri oğlu, komşularının kızı ve eski karısı olacaktır.

Hayden Christensen, Kevin Kline, Kristin Scott Thomas, Jena Malone gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Irwin Winkler  oturuyor.
0 Shares:
Bir cevap yazın
You May Also Like