Joel ve Ethan Coen birlikte Amerika’nın en çok fark yaratan film yapımcıları arasında yerlerini aldılar. Senkronize bir şekilde, sanatsal olarak çalışan tek beyin, iki adam olarak tanındılar.

Joel Coen imzalı bir film!

Coen en çok kardeşi Ethan ile yaptığı işbirlikleri ile tanınır; geçmiş çalışmaları arasında “Fargo” ve “No Country for Old Men” yer alıyor. “The Tragedy of Macbeth“, Joel’in ilk solo yönetmenlik denemesi oldu.

“Macbeth”, bir ortaçağ lordunun, gizemli bir kehanetten sonra taht tutkusunun yol açtığı yıkım hikayesini anlatıyor.

Film siyah-beyaz olacak!

Daha önceki uyarlama “Throne of Blood” filminde olduğu gibi, Coen’in “The Tragedy of Macbeth” filmi de tamamen siyah beyaz çekildi.

İki kez Akademi Ödülü almış Denzel Washington, Macbeth rolünde, üç kez Akademi Ödülü almış Frances McDormand ise onun eşi, Lady Macbeth olarak rol alıyor.

Başlıca oyuncu kadrosu ise şöyle, Corey Hawkins, Bertie Carvel, Alex Hassell, Harry Melling, Kathryn Hunter ve Brendan Gleeson.

Esere aşina olanların bildiği gibi, bu film, sahip oldukları hırsın onları yozlaştırmasına ve kendilerini öldürmesine rağmen buna izin veren, güce aç bir karı kocanın hikayesi.

Eğer olay örgüsüne aşina değilseniz, izlemeden önce Sparknotes versiyonuna göz atmak isteyebilirsiniz, çünkü her ne kadar Shakespeare’in kullandığı dil güzel olsa da, anlaması biraz zor olabilir.

Güzel bir siyah beyaz tonlarında çekilen ve yılın en iyi performanslarından bazılarının yer aldığı The Tragedy of Macbeth, bu sene ödül sezonunda çok duyacağımız bir film olacağından emin olabiliriz.

“The Tragedy of Macbeth”, 14 Ocak Cuma günü Apple TV+’da yayınlanmaya başladı.

Filmin fragmanını buradan izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın
You May Also Like