Bazı yapımlar izleyiciler tarafından fazla bilinmez. Bunun nedeni pek çok farklı sebeplere bağlanır. Öne çıkan dizi ve filmlerin ses getirmesi reklam, sosyal duyarlılık gibi nedenlere bağlı olabilir. Elbette sadece bunlar değil, gerçekten kaliteli başyapıtlar izlenesi hale gelir.

Amazon Prime’da unutulmaya yüz tutmuş birçok dizi ve film olduğunu da hatırlatmak isterim bunlardan biri de Orhan Black. Tatiana Maslany, She-Hulk’u canlandırmadan önce, Prime Video’daki modern bir bilim kurgu klasiğiydi.

Orphan Black, çok fazla şey bilmeden en iyi izlenen dizilerden birisidir. Maslany’nin, daha sonra yapımcı olmak da dahil olmak üzere beş sezonda ortaya koyduğu inanılmaz miktarda iş için Emmy kazandığını bilmeniz yeterli.

Orphan Black dizisinin konusu

Gösteri, The Clash Tshirt’leri giyen İngiliz dolandırıcı Sarah Manning’in bir kadının trenin önüne atlamasına tanık olmasıyla başlıyor. Uzun zamandır kayıp olan tek yumurta ikizleri mi? Yoksa garip bir şeyler mi oluyor?

Sarah, bilimsel enstitüler, tarikatlar ve gizli bir askeri operasyonu içeren bir komplonun içine çekilir. Bekar bir anne, her şeyi zaman zaman başını daha da fazla belaya sokan ateşli bir tavırla ele alıyor.

Orphan Black, Toronto ortamında hayatlarını açıkça keserek, çoklu karakterlerine derinden yatırım yapıyor. Felix (Jordan Gavaris), Sarah’nın çılgınlığına karşı çekici bir karşıtlık, eşcinsel bir ressam ve seks işçisi, çılgın, hayatı tehdit eden kötü adamlara katlanan Sarah, istemeden kapılarına kadar götürüyor.

Donny (Kristian Bruun), başınızı belaya soktuğunuz durumlara girmenin özü olan beceriksiz bir koca olarak göze çarpıyor. Şeker takıntılı bir suikastçı, acımasız bir futbol annesi, kırbaç akıllı bilim adamı ve bu çok katmanlı dünyanın nüfusunu daha da zenginleştiriyor.

Dizinin karakter gücü

Karakterler, Orphan Black’in parıldamasını sağlıyor. Ara sıra şiddetli şiddet, havalı bilim ve soğuk sinematografinin ortasında, bu sevimli, mazlum kahramanlar sizi cezbeden bir ipucu veriyor. Tüm bunlar parlak bir neşeyle sonuçlanır.

Orphan Black, 2013’te BBC America’da ilk kez gösterime girmişti. O zaman tam olarak oluşturulmuş bir dizi şeklinde öne çıkmıyordu. Kısacası yapım; zarif bir gerilim, görsel şölenin dolu olduğu ve unutulmaz bir destekleyici oyuncu kadrosuyla geliyor.

Bir yanıt yazın
You May Also Like