Tandav dizisinin yönetmeni Zafar, Hindu tanrılarına hakaret ettiği düşünülen sahneleri kaldırmayı kabul etti.

Amazon Prime’daki bir Hindistan siyasi drama dizisi Tandav, yayın platformlarının Hindistan hükümeti sansürüne maruz kaldığından dolayı “Hindu tanrılarına hakaret” olmakla suçlanan sahneleri düzenlemek zorunda kaldı.

Dünyanın en büyük yayın platformlarından biri olan Amazon Prime tarafından yapılan cesur bir siyasi drama olan Tandav, “Hindu dini duygularını incittiği” ve başbakanlığa hakaret ettiği iddiaları nedeniyle geçen hafta yayınlanmasından bu yana artan tartışmalarla karşı karşıya kalmıştı. Tandav, geçtiğimiz yıl Netflix ve Amazon Prime’da çıkış yapan ve sağcı Hindu gruplarının ve BJP politikacılarının şiddetli tepkisiyle karşılaşan daha cesur, daha ilerici ve politik bir Hint dizisi dalgasının sonuncusudur.

Dizinin sansürü, Hindu milliyetçi BJP hükümeti altında yaratıcı özgürlüğün daraltılmasının bir göstergesi olarak görüldü.

Tandav’ın ünlü Bollywood yönetmeni Ali Abbas Zafar, Hindistan’daki gerçek hayattaki kastı ve dini ayrımları yansıtan, Uttar Pradesh eyaletindeki suçluluğa atıfta bulunan ve kurgusal başbakanın ahlaksız bir şekilde bir filmde rol aldığını gösteren dizideki sahnelerden dolayı başı belaya girdi.

Uttar Pradesh’in başbakan danışmanlarından biri olan Yogi Adityanath, Tandav’ın yaratıcılarını “ucuz web dizileri kisvesi altında nefret yaymakla” suçladı ve onlara “tutuklamaya hazır olmalarını” söyledi.

Dizinin yönetmeni Zafar, bir özür yayınlayarak gerilimi hafifletmeye çalışmış, dizinin “bir kurgu işi olduğunu ve eylemlere, kişilere ve olaylara her türlü benzerliğin tamamen tesadüfi olduğunu” ve hiçbir suç kastı olmadığını vurguladı.

Ancak, Salı günü hükümetin Bilgi ve Yayın Bakanlığı tarafından çağrıldı ve rahatsız edici sahneleri “yeniden düzenlemeyi” kabul etti. Bu olay, bir yayın platformundaki içeriğin ilk kez hükümet baskısı altında değiştirileceğinin göstergesi.

Zafar sosyal medyada yaptığı açıklamada, “Tandav’ın oyuncu kadrosu ve ekibi, dile getirilen endişeleri gidermek için yayın platformunda değişiklik yapma kararı aldı” dedi. “Bu konuda yol göstermeleri ve destekleri için Bilgi ve Yayın Bakanlığı’na teşekkür ederiz. Dizi istemeden birilerinin duygularını incittiyse bir kez daha özür dileriz” diye ekledi. Amazon Prime ise yorum yapmayı reddetti.

Netflix ve Amazon Prime, platformlarında yayınlanan Hint dizisi için yeni bir uluslararası izleyici kitlesi oluşturdukları için kredilendirildi ve Hint yapımı diziler için bir ilk olan birden fazla Emmy ödülü adaylığı ve galibiyeti kazandılar.

Bununla birlikte, Leila, Paatal Lok, Sacred Games ve Rasbhari dahil olmak üzere platformlardaki birçok dizinin tümü, dini veya siyasi duyguları rahatsız ettikleri için politikacılar ve Hindu milliyetçi grupların polis şikayetlerine maruz kaldı.

Bir yanıt yazın
You May Also Like