in

Bu Hafta Sonu Telefonunuzdan Okuyabileceğiniz 10 Kısa Hikaye

Eğer şanslıysanız, bu hafta sonunu mangala giderek, sahilde yürüyerek ya da bilimum rahatlama aktivitesi yaparak geçireceksiniz. Ama kabul edelim, zamanınızın tümünü limonata içerek ve güneşte mayışarak geçiremezsiniz. Çoğu zaman farklı hareket dürtülerine ihtiyacınız olabilir. Bu hafta sonu, resmi olarak yazın ilk hafta sonu ve içinde bulunduğumuz ‘kısa hikaye’ ayının da sonu olduğu için, yaza özel kısa hikayelerle harekete geçmenizde hiçbir sakınca görmüyoruz. Bu amaçla, bu yazımızda size, hemen şu an, telefonunuz üzerinden okuyabileceğiniz, dikkatinizi dağıtacak, sizi kısa bir süreliğine de olsa bulunduğunuz mekandan ayırıp başka bir dünyaya götürecek, 10 adet kısa hikaye listeliyoruz. Bu hikayeler, mangalı izlemekten sıkıldığınız ya da kafası güzelleşmiş arkadaşlarınızdan uzaklaşmak istediğiniz anlarda adeta kurtarıcınız olacak. Hikayelerin çoğu, telefonunuzu tutarken kolunuzun uyuşmasına mahal vermeyecek kadar kısa, keyfinize keyif katacak kadar da uzun.

1. Ottessa Moshfegh – Sahil Çocuğu (The Beach Boy)

ottessa-moshfegh

Moshfegh’in en son yayınlanan hikayesi, listemizdeki nispeten uzun hikayelerden. Yine de bir kokteyli bitirmeniz için gereken süreden uzun olmadığını belirtelim. Hikayede Amerikalı bir adam, tropikal bir adaya ve orada tanıştığı “sahil çocuklarına” kafayı takıyor.

2. Amelia Gray – Aşk Metaforu Olarak Kuğu (The Swan as Metaphor for Love)

amelia-gray

Çok kısa, çok garip ve çok komik. Bu hikayeyi kendiniz okuduktan sonra sesli olarak arkadaşlarınıza da okumak isteyeceksiniz.

3. Lucy Corin – Üç Küçük Kıyamet (Three Small Apocalypses)

corin-lucycredit-sara-seinberg

Corin’in bu eseri, üç farklı kısa hikayeden oluşuyor. Corin, aslında kıyamet günü hakkında kitap yazma fikrini, elini yazıya alıştırmak ve kendini yazmaya motive etmek için ortaya atmış. Bu üç hikayede farklı arkadaşlıklar, farklı olaylar zinciri ve farklı şekillerde dünyanın sonunun gelişi anlatılıyor.

4. Jamaica Kincaid – Kız (Girl)

jamaica-kincaid

Hikaye mi, cümle mi, şiir mi, belli değil. Hikayenin özünde ise elinizdeki kısıtlı kaynaklarla neleri başarabileceğiniz anlatılıyor.

5. John Cheever – Yüzücü (The Swimmer)

john-cheever-001

Belki de bu hikayeyi okumuş bile olabilirsiniz. Cheever’ın klasikleri arasında yer alan, oldukça popüler olan bu hikaye, sürrealizmin etkisini yansıtan anlatım tarzı ile dikkat çekiyor.

Bir cevap yazın

Son 100 Yılda Çekilen 100 Filmin Akıllarda Kalan 100 Sahnesi

İçinizdeki Mükemmelliyetçiyi Tatmin Edecek 25 Fotoğraf