Jan Mojto’nun Münih merkezli prodüksiyon dağıtım şirketi Beta Film, Beta’nın 2019’da lider Fin prodüksiyon şirketinin çoğunluk hissesini almasından bu yana Finlandiya’nın Fisher King ile ilk ortak projesi olan Nordik gerilim filmi “Helsinki Syndrome”a katıldı.

BNS, üyelerinden küresel potansiyele sahip üst düzey yerel içerik sunmak için Beta Film’in uluslararası uzmanlığından ve dağıtım gücünden yararlanmayı amaçlamaktadır.

2021 yılının Haziran ayında prodüksiyona başlaması planlanan “Helsinki Syndrome”, Mikko Oikkonen tarafından Finlandiya yayın kanalı YLE için yaratıldı. Yeni dizi, “Bordertown” bölümlerinin yönetmenliğini üstlenen Juuso Syrjä tarafından yönetilecek.

COVID-19’un ortaya çıkardığı finansal krizleri öngören modern bir gerilim dizisi olan “Helsinki Syndrome”da, en çok “Vikings” serisindeki Kral Harald Finehair rolüyle tanınan Finli aktör Peter Franzén başrolde oynayacak.

Başrol Elias Karo (Peter Franzén), ailesinin başına gelen yanlışları açığa çıkarmak için Helsinki’nin en büyük gazetesinin genel merkezinde dört gazeteciyi rehin alan kişidir. Onun bu çaresiz hamlesi, onları, ailesinin itibarını ve servetini yok eden ve babasının intiharına yol açan iki banka görevlisini ve bir bölge mahkemesi yargıcını ifşa etmeye zorlamaktır.

Beta Film yaptığı açıklamada, sekiz bölümlük drama dizisinin “güç ve bireyler arasındaki ilişkiyi”  inandırıcı karakterler üzerinden incelediği belirtti.

“Helsinki Syndrome” aynı zamanda Finlandiya’nın 1990’lardaki bankacılık krizine geri dönen ve bankacıların ve mahkeme hakiminin entrikalarını çok daha geniş bir sosyal bağlama yerleştiren daha büyük bir sosyal derinlik elde ediyor.

Fisher King CEO’su Matti Halonen,“Uzun metrajlı film zamanlarından iyi tanıdığım Beta Film ile işbirliğinden çok memnunum. Artık FK, Beta Nordic Studio’nun bir parçası olduğunda, birlikte proje yapmak harika” dedi. “Beta, erken bir aşamadan beri ‘Helsinki Syndrome’ ile gerçekten ilgilendi ve projeye güçlü bir uluslararası bakış açısı kazandırdılar.”

Beta Nordic Studios’un yöneticisi Justus Riesenkampff, “Helsinki Syndrome”dünya çapındaki alıcılar için çekici olacak güçlü bir çağdaş gerilim dizisi” olarak nitelendirdi.

2020’de BNS, İzlanda dizisi “The Minister”ın yapımcısı olan Sagafilm’in yanı sıra “The Flatey Enigma” ve “Stella Blómkvist”in hissesinin % 25’ini satın aldı.

Beta Nordic Studios, Mart ayındaki Berlinale Series Market’te, Norveç’in en iddialı prodüksiyon şirketlerinden biri olan Norveç Cinenord’un çoğunluk hissesini satın aldığını duyurdu.

Bir yanıt yazın
You May Also Like