Filmler rutin olarak insanın hayal gücünün derinliklerine inse de, fantastik türü bir seviye daha derine iner. Destansı hikaye anlatımı geleneğinden yola çıkarak, paralel dünyalardaki tüm canlı varlıkları, güçlü sihirbazları, fütüristik uzay gemilerini öne çıkarır. Bütçe yeterince büyük olduğunda da tüm imkansızlıklar mümkün hale gelir.

İster modern dünyadan kaçmak ister kasvetli gerçekliğimizi anlamaya çalışıyor olun, fantastik filmler gerçek dünyalarınızdan harika bir kaçış yolu sağlar. Hem ilham veren hem de sıra dışı olan bu filmler, sizleri adeta büyülü dünyalara götürür.

Çok sayıda film mevcut olduğundan, en iyilerini seçmek de zor olabilir. Bu nedenle, bu listede tüm zamanların en iyi fantastik filmlerinden bazılarını inceleyeceğiz. Fantastik türdeki bu filmler, sizi sınır tanımayan çok farklı dünyalara götürecek.

Masum Sanık Roger Rabbit (1998)


Canlı aksiyon ve animasyonu birleştiren Masum Sanık Roger Rabbit, animasyon karakterlerin ve insanların bir arada yaşadığı 1940’ların sonlarında Hollywood’da geçiyor. Film, zengin bir iş adamını öldürmekle suçlanan Roger Rabbit’i temize çıkarmak isteyen özel dedektif Eddie Valiant’ı konu alıyor.

Masum Sanık Roger Rabbit yenilikçi ve oldukça eğlenceli bir fantastik film. Dokunaklı bir hikaye anlatırken muhteşem bir evren tasvir etmeyi başarıyor. En çılgın çizgi film karakterleriyle birkaç saat geçirmek istiyorsanız filmi izleyebilirsiniz.

John Malkovich Olmak (1999)

Bir kült-favori komedi filmi olan John Malkovich Olmak, vahşi ve gerçeküstü bir yolculuk aslında. Bir kuklacı, kelimenin tam anlamıyla film yıldızı John Malkovich’in kafasının içine giden bir portal keşfeder. Peki aklına yolculuk etmek için para verecek midir
Açıklama kulağa tuhaf gelse de, emin olun  bu film esprili, karanlık ve inanılmaz derecede akıllıca yazılmış. John Cusack, Cameron Diaz, Catherine Keener ve elbette John Malkovich dahil olmak üzere sağlam bir oyuncu kadrosuna sahip olan filmin yönetmenliğini Spike Jonze üstlenmiştir.

Jumanji (1995)

Jumanji’nin 2017’de piyasaya sürülen devam filmi iyi karşılansa da, orijinal filmi hala dikkatinizi çekebilir. Jumanji, bir tahta oyununda sıkışıp kalan genç Alan’a odaklanır. Yirmi altı yıl sonra, iki kardeş oyunu bulur, oynamaya başlar ve farkında olmadan yetişkin olan Alan’ı serbest bırakır. Oyunun neden olduğu tüm yıkımı tersine çevirmek için, daha sonra bitirmeye karar verirler. İlk çıktığında da büyük beğeni yakalayan filmin izleyicilerin kalplerinde sonsuza kadar özel bir yeri olacağını söyleyebiliriz.

 

Logan (2017)

Son yılların ve muhtemelen tüm zamanların en iyi süper kahraman filmlerinden biri olan Logan, yaşlı bir Wolverine’i ve genç bir mutantı savunan son derece hasta bir Profesör X’i izliyor.  Logan, geleneksel süper kahraman film kurallarına göre işlemiyor, bu da çizgi roman türünün ötesine geçiyor.

Başrolünde Hugh Jackman’ın yer aldığı film Marvel Comics’in kurgusal karakteri Wolverine’den uyarlanmıştır.

 

Mary Poppins (1964)


Müzikal fantastik bir film olan Marry Poppins, özel efektleri ve akılda kalıcı melodileriyle gözlerinizi kamaştıracak bir 1964 klasiğidir. Film, Londra’da bir aileyi ziyaret eden ve ailenin dinamiğini değiştirmek için benzersiz yaşam tarzını kullanan Mary Poppins’in hikayesini anlatırken canlı aksiyon ve animasyonu birleştiriyor. Mary Poppins, Julie Andrews’in ekranda ilk yer aldığı ve mükemmel bir performans sergilediği filmdir. işaret ediyor.

 

Bugün Aslında Dündü (1993)

1993 yapımı ‘Bugün Aslında Dündü’, ortaya çıkardığı sayısız varoluşsal soru nedeniyle zamansız bir filmdir. Aynı anda sonsuz formlarda mı varız? Kişi ne için yaşamalı? Ne olursa olsun değiştiremeyeceğimiz belirli şeyler var mıdır? Hayatlarımız gerçekten önemli mi?

Bugün Aslında Dündü, kendisini bir zaman döngüsünde sıkışıp kalmış bulan kibirli bir hava durumu uzmanı Bill Murray’i konu alıyor. Başka bir deyişle, aynı günü defalarca tekrar ediyor. Bill, hayatını ve önceliklerini yeniden incelemeye başlar. Sizi düşündürecek ve aynı zamanda güldürecek bu filmi izlemenizi tavsiye ederiz.

Büyük Balık (2003)

Hem görsel hem de duygusal olarak güzel bir film olan ‘Büyük Balık’da, uzun bir süre uzakta kaldıktan sonra Will, ölmekte olan babasının başucunda olmak için eve geri döner. Burada babasının uzun hikayelerini dinlemek zorunda kalır ve babasının ona söylediklerinin ne kadarının gerçek ve ne kadarının kurgu olduğunu keşfetmeye koyulur.

Fantastik unsurlar kesinlikle çekici olsa da, ‘Büyük Balık’ duygusal çekiciliği nedeniyle öne çıkıyor. Film, babalar ve oğullar arasındaki ilişkiye ilgi çekici bir bakış sunarken, aynı zamanda bir çocuğun bir ebeveynin ölümünü nasıl karşılayabileceğini de araştırıyor.

0 Shares:
Bir cevap yazın
You May Also Like