Sinema tarihinin en iyi oyuncularından biri olan Tom Hanks, yer aldığı filmlerde bazen kahraman bir pilot olurken bazen de zeka geriliğini canlandıran biri olarak karşımıza çıktı. Gerçek şu ki; hepsinde de kendini bize hayran bıraktı. Tom Hanks’in harikalar yarattığı 15 filmi sizler için derledik.

1. The ‘Burbs – Meraklı Komşular (IMDB: 6,9)

Sakin bir Amerikan mahallesine gündüzleri hiç dışarı çıkmayan, pislik içinde yaşayan Klopeks ailesi taşınır. Bu ailenin taşınması ile de mahallede garip olaylar meydana gelmeye başlar. Kasaba sakinlerinden yaşlı Walter, aniden ortadan kaybolunca bütün kasaba Klopeks’leri şüpheli ilan eder. Başta Ray olmak üzere, kasabanın meraklı şüphecileri için gizem dolu bir keşif başlayacaktır.

1989 yılı ABD yapımı filmin yönetmenliğini Joe Dante yapıyor. Hanks’in yanı sıra filmde Bruce Dern, Carrie Fisher gibi ünlü isimler de yer alıyor.

2. Charlie Wilson’s War – Charlie Wilson’ın Savaşı (IMDB: 7,1)

Charlie Wilson, Teksaslı bir kongre üyesidir. Afganista’da Sovyet işgali esnasında komünizm karşıtı direnç gösteren mücahitlere el altından silah ve maddi destek temin eden kişidir. Charlie’nin hem sevgilisi hem de koruyup kollayanı Joanne Herring’le birlikte yaptıkları silah temini işi ile Sovyet işgalini bitirmişlerdir.

Mike Nichols’un yönettiği gerçek bir hayat öyküsünden alınan filmde Tom Hanks’ın yanı sıra Julia Roberts, Amy Adams ve Philip Seymour Hoffman gibi isimler de yer alıyor.

3. Philadelphia (IMDB: 7,7)

 AIDS olduğu gerekçesiyle çalıştığı hukuk bürosundan atılan eşcinsel avukat Andrew Beckett, işten atıldığı hukuk bürosuna dava açmak ister ancak birçok avukatın davayı almak istememesi durumuyla karşılaşır. En sonunda davayı kabul edecek bir avukat bulmayı başarır: tuttuğu avukat Joe Miller, homofobik olduğu için isteksizdir fakat zamanlar ön yargılarını kırmaya başlar.

Tom Hanks ve Denzel Washington’ın başrolde yer aldığı filmi Jonathan Demme yönetmiştir.

4. Angels and Demons – Melekler ve Şeytanlar (IMDB: 6,7)

Teoloji uzmanı Robert Langdon, İlluminati adlı antik gizli kardeşlik cemiyetinin tekrar canlandığını ve Vatikan üzerine kurduğu planları öğrenince onları durdurmak için İtalyan bilimci Vittoria Vetra ile 400 yıllık antik sembollerin izini sürer. Bu semboller, Vatikan’ın kurtuluşunun tek anahtarıdır.

Ron Howard’ın yönettiği film, Dan Brown’un aynı isimli yok satan kitabından uyarlanmıştır. Hanks’ın yanı sıra Ewan McGregor, Stellan Skarsgard ve Ayelet Zurer gibi isimler de filmde yer almıştır.

5. Cloud Atlas – Bulut Atlası (IMDB: 7,5)

Film, 1850’li yıllarda ve Pasifik Okyanusu’nda geçiyor. Birçok ünlü isimle çalışılan filmde her biri bambaşka zamanlardaki karakterleri canlandırıyor ve filmde geçmiş, bugün ve gelecek iç içedir.

Lana Wachowski, Tom Tykwer ve Lily Wachowski’nin beraber yönettiği filmde Tom Hanks’ın yanı sıra Halle Berry, Hugh Grant, Susan Sarandon ve Jim Sturgess gibi pek çok yıldız isim yer alıyor. 

6. Larry Crowne (IMDB: 6,1)

Deniz kuvvetlerinde çalışırken işinden ayrılıp bir şirkette çalışmaya başlayan Larry Crowne, işe başladığı şirketin küçülmeye gitmesiye işsiz kalır. İşsiz kalınca ev kredisini ödemekte zorlanan ve boş günlerinde ne yapacağını bulamayan Larry, arkadaşlarının tavsiyesi üzerine Doğu Vadisi Halk Üniversitesi’ne başlar ve kendini de hayrete düşürecek şekilde hitabet hocası Mercedes Tainot’a aşık olur.

Tom Hanks’ın hem yönetmen hem de başrol olduğu filmde Julia Roberts da yer alıyor. Larry Crowne, Hanks’in 1996’daki That Thing You Do!’dan sonraki uzun metrajlı ilk filmi olarak kayıtlara geçti.

7. Saving Private Ryan – Er Ryan’ı Kurtarmak (IMDB: 8,6)

Üç çocuğunu İkinci Dünya Savaşı’nda kaybeden annenin tek isteği son oğlu Er Ryan’ın savaştan sağ dönmesidir. Bu isteği karşılık bulur ve başkanın emriyle sekiz kişilik bir birlik ne pahasına olursa olsun Er Ryan’ın savaştan sağ dönmesini sağlamak için yola çıkar. Ancak yüzbaşı John Miller’ın emrinde olan bu sekiz kişilik asker biriminin bir kişinin hayatını kurtarmak için kendi hayatlarının tehlikeye atılmasının meşruluğu sorgulanır.

Steven Spielberg’in yönettiği 1998 yılında çekilen ve başyapıt sayılan filmde Tom Hanks, Tom Sizemore, Edward Burns gibi isimler yer alıyor.

8. The Polar Express – Kutup Ekspresi (IMDB: 6,6)

Geçirdiği Noellerden sonra Noel Baba’ya inancı kalmayan küçük bir erkek çocuğu filmin baş karakteridir. Küçük çocuk sıradışı görünen bir trene binerek hiç bilmediği bir istikamete doğru yola çıkar. Ancak bindiği tren sıradan trenler gibi değildir, içerisinde birçok mucize yaşanır ve tren Noel Baba’nın evine, Kuzey Kutbu’na doğru gitmektedir.

Robert Zemeckis’in yönettiği animasyon filminde seslendirmeleri Tom Hanks, Eddie Deezen, Nona Gaye ve Josh Hutcherson yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like