Görevimiz Tehlike serisiyle ününe ün katan başarılı oyuncu Tom Cruise 56 yaşında olmasına rağmen hala aksiyon filmlerinin vazgeçilmez isimlerinden! Birçok Hollywood yapımı filmde yer alan Cruise’un akıllara kazınmış başarılı filmleri de mevcut. Eğer siz de Cruise’un hayranıysanız, listedeki filmlere göz atmanızı öneririz!

1. Yağmur Adam (IMDb: 8,0/10)

Bencil bir şehir çocuğu olan Charlie, babasının ölüm haberini alınca cenazesine gider ve cenazeden sonra miras işlemleriyle ilgilenmeyi, babasından kalan 3 milyon doları almayı düşünmektedir. Ancak babasının 49 model Buick Roadmaster hariç tüm mirasını Charlie’nin daha önce varlığından haberdar olmadığı otistik bir dahi olan abisinin bulunduğu vakfa bıraktığını öğrenir. Abisinden paranın bir kısmını almak için bu vakfı ziyaret ettiğinde ise buranın engellilerle ilgilenen bir vakıf olduğunu görür. Abisinin zekasından dolayı hayrete düşen Charlie, onun bu hünerlerini Las Vegas kumarhanelerinde kullanmak ister. Çıktıkları bu yolculukta Charlie hem abisini hem de kendini tanıma fırsatı bulur.

 Dustin Hoffman ve Tom Cruise’un başrollerini paylaştığı 4 Oscar ödülü alan filmin yönetmenliğini Barry Levinson yapıyor.

2. Paranın Rengi (IMDb: 7,0/10)

Filmde, bilardoda ustalaşmış isim Eddie Falson’un hikayesini anlatmaktadır. Bilardo ustası olan Eddie, yaşlandığı için usta olduğu bilardo camiasında geri planda kalmıştır. Bir gün barda bilardoya meraklı ve yetenekli bir genç olan Vincent ile tanışır. Kendi gençliğine benzettiği bu çocuğun yeteneğinden çok etkilenir. Falson, Vincent ve Vincent’in kız arkadaşı hep birlikte ülkedeki bilardo turnuvalarını dolaşmaya başlarlar.

Tom Cruise, Paul Newman ve Mary Elizabeth’in oynadığı filmin yönetmen koltuğunda usta yönetmen Martin Scorsese oturuyor.

3. Görevimiz Tehlike (IMDb: 7,1/10)

Gizli servis ekibinin lideri olan Ethan Hunt, ekibiyle Prag’da gerçekleştirdiği bir operasyonda başarısız olur ve operasyondan döndüklerinde ihanet suçlamalarıyla karşı karşıya kalır. Her ne kadar suçlu olmasa da kaçmak zorunda kalır. Kendini temize çıkarabilmek için gerçek köstebeği bulması gerektiğini de bilmektedir. Hunt, köstebeği bulabilmek için ekibinden güvendiği kişilerle CIA’nın bilgisayar sistemine girmelidir.

Brian De Palma’nın yönetmen koltuğunda oturduğu filmin oyuncu kadrosunda ise Tom Cruise, Jean Reno, Henry Czerny yer alıyor.

4. Mumya (IMDb: 5,5/10)

Askeri bir operasyon sonucu yüzyıllardır bulunmayı bekleyen, mühürlenmiş bir mezar bulunur. Mezarın bulunması pek de iyi olmayacaktır. Mezarın bulunmasıyla mezarda yatan antik kraliçenin ruhu da uyanır. Yüzyıllardır mühürlenmiş mezarında bekleyen kraliçe her şeye kin dolu olarak hayata geri döner ve insanlığa da oldukça sinirlidir.

Alex Kurtzman’ın yönetmen koltuğunda oturduğu filmde Tom Cruise, Sofia Boutella, Annabella Wallis gibi isimler yer alıyor.

5. Yarının Sınırında (IMDb: 7,9/10)

Dünyayı ele geçiren Mimics isimli uzaylı birliği, insanlığı ölüme terk eder ve her şeyi yok eder. Uzaylı birliğiyle savaşmak için dünyanın dört bir yanındaki tüm ordular birleşir ancak Mimics’e karşı insan yapımı hiçbir silah işe yaramamaktadır. Subay Bill Cage, Mimics’ler ile daha önce hiç savaşmamıştır ancak insanlığı kurtarmak için o da savaşa katılır. Ancak Cage savaş alanına giriş yapar yapmaz Mimics tarafından öldürülür. Cage, gözlerini açıp kapadıktan sonra tekrar canlandığını görür. Canlanır, ölür, canlanır, ölür…

Başrollerini Tom Cruise, Emily Blunt ve Charlotte Riley ‘nin paylaştığı filmin yönetmenliğini Doug Liman üstleniyor.

6. Barry Seal: Kaçakçı (IMDb: 7,2/10)

Pablo Escobar’ın pilotluğunu yapan uyuşturucu kaçakçısı Barry Seal, aynı zamanda CIA için de çalışmaktadır. Amerikan tarihindeki en büyük kaçakçılık operasyonlarından birini CIA için yapan Seal, büyük bir silah kaçakçılığı operasyonunda da yer almıştır.

Biyografi filminin yönetmenliğini Doug Liman üstlenirken, başrollerinde ise Tom Cruise, Domhnall Gleeson ve Jesse Plemons yer alıyor.

7. Oblivion (IMDb: 7,0/10)

İnsanlık dünyadan göç etmiştir ve Jack adında deneyimli bir asker insanoğlunun eski yerleşim yeri olan dünyaya keşif için yola çıkar. Dünyada herhangi bir canlı kalıp kalmadığına ve eskiden insanların bu gezegende nasıl yaşadıklarına bakmak için keşfe giden Jack, dünyanın uzaylılar tarafından istila edildiğini fark eder.

Filmin yönetmeni Joseph Kosinski’nin kendi çizgi romanından uyarlanan filmde Tom Cruise, Olga Kurylenko, Andrea Riseborough, Nicolaj Coster-Waldau, Melissa Leo ve Morgan Freeman yer alıyor.

8. Görevimiz Tehlike 5 (IMDb: 7,4/10)

Ethan Hunt ve ekibi birçok zorluk ve düşmanla başa çıksa da bu seferki karşılarındaki düşman onları oldukça zorlayacağa benziyor. IMF’i ortadan kaldırıp aynı zamanda uluslararası dolandırıcılık yapan Sendika’nın faaliyetlerini durdurmayı planlayan ekip, düşmanlarının başlıca hedefi haline gelir.

Tom Cruise, Jeremy Renner, Simon Regg gibi isimlerin yer aldığı 2015 yapımı filmin yönetmen koltuğunda Christopher McQuarrie oturuyor.

9. Jack Reacher (IMDb: 7,0/10)

Pittsburgh’da oldukça sıradan bir günde, insanlar şehirde işlerini halletme telaşındayken bir anda parktan 6 el silah sesi duyulur. 6 silah sesine karşılık 5 masum insan hayatını olay yerinde kaybeder. Pittsburgh Polis Departmanı kısa sürede katil zanlısını bulup yakalar. Sorgu esnasında polise hiç malzeme vermeyen katil zanlısı, bir kağıda ‘Jack Reacher’ı bulun’ yazarak polise verir. Eski bir asker olan Jack Reacher, oayın bilinmeyen yönlerini bulmak için davaya katılır.

Tom Cruise, Rosamund Pike, Robert Duvall gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmenliğini Christopher McQuarrie üstleniyor.

10. Gece ve Gündüz (IMDb: 6,3/10)

June, kız kardeşinin düğünü için hazırlıklara yardım eden, yalnız ve güzel bir kadındır. Şans eseri gizli bir ajan olan Milner ile karşılaşırlar. June her ne kadar tekdüze bir yaşam sürse de Milner ile karşılaşması hayatına renk katar. İkili ne yaparsa yapsın bir şekilde hep bir araya gelirler.

Başrollerini Tom Cruise ve Cameron Diaz’ın paylaştığı filmin yönetmenliğini James Mangold üstleniyor.

11. Dünyalar Savaşı (IMDb: 6,5/10)

İşleri bir türlü yolunda gitmeyen Ray Ferrier aynı zamanda ailesine de bakmak zorundadır. New Jersey’de sıradan bir evde yaşayan Ray’in hayatı bir gün uzaylıların dünyayı ele geçirmesiyle değişir. Ray kendisini, kızını ve geri kalan ailesini uzaylılardan korumak zorundadır.

H.G.Wells’in aynı adlı romanından uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Steven Spielberg otururken, oyuncu kadrosunda ise Tom Cruise, Dakota Fanning, Ty Simpkins gibi isimler yer alıyor.

12. Yeni Bir Başlangıç (IMDb: 7,3/10)

Uluslararası Spor İdaresi’nin en üst temsilcisi olan Jerry Maguire, spor camiasının lideri konumundadır. İşteki başarısının yanı sıra güzel bir kadın olan Avery Bishop’la da nişanlıdır. İşine oldukça önem veren ve hayatının odak noktası haline getiren Jerry, Uluslararası Spor İdaresi için yazdığı ‘Düşündüklerimiz ve Söyleyemediklerimiz : İşimizin Geleceğidir.’ sloganı yüzünden işinden kovulur. İşten kovulmasıyla her şeye sıfırdan başlamak zorunda kalır.

1996 yapımı filmin oyuncu kadrosunda Tom Cruise, Cuba Gooding Jr. Renee Zellweger gibi isimler yer alırken, yönetmen koltuğunda ise Cameron Crowe oturuyor.

13. Son Samuray (IMDb: 7,7/10)

Amerikan ordusunda kıdemli bir kaptan olarak görev yapan Nathan Algren, bir anda Japonya’dan teklif alır. Nathan’dan Japonyanın ilk ordusuna askeri eğitim vermesi istenir. Japonlara modern savaş yöntemlerini öğretmeye çalışan Nathan, hala samuray kültürünü benimsediklerini fark eder. Bir gün samurayların lideri tarafından kurtulunca samuraylıkla tanışır ve oldukça etkilenir ve samuraylığı öğrenmeye karar verir.

Başrolde Tom Cruise’un olduğu 2004 yapımı filmin yönetmen koltuğunda Edward Zwick oturuyor.

14. Azınlık Raporu (IMDb: 7,7/10)

Dedektif John Anderton psişik güçleri sayesinde cinayetler daha işlenmeden olayları görerek suçluları yakalayabilmektedir. Bir gün işler tersine döner ve Anderton katil zanlılarını yakalamak için çalışırken bir anda kendisi katil zanlısı olur. Her şeyiyle kusursuz bulup inandığı sistem Anderton’ı yanıltmıştır.
Steven Spielberg’ün yönetmen koltuğunda oturduğu filmin oyuncu kadrosunda Tom Cruise, Kathryn Morris, Colin Farell gibi isimler yer alıyor.

15. Rock of Ages (IMDb: 5,9/10)

Dennis Dupree, Los Angeles’ta yaşayan ve rock müziğin tam anlamıyla sevdalısı olan bir adamdır. Öyle ki rock müzik parçalarının çalınabilmesi için bir rock bar işletmeye başlar. Kulüpte yer alan Stacee Jaxx ise oldukça seksi bir rock yıldızıdır. Ancak Dennis’in bu sevdası diğer insanları rahatsız etmektedir ve bir grup muhafazakar kadın barın kapatılması için çalışmaktadır.

Adam Shankman’ın yapımcılığını ve yönetmenliğini yaptığı filmin başrollerini Tom Cruise, Alec Baldwin ve Malin Akerman üstleniyor.

4 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like