2022 yılının Nisan ayında Netflix’te vizyona giren film, ilgimi çekmişti. Henüz yeni yayınlanmasına karşın iki kere peş peşe izledim. Ayrıca filmin süresi de oldukça iyi şekilde tutulmuş. Yaklaşık olarak 2 saat olan film, konusuyla ilgici çekici bir yapım olmuş. Genel eleştirilere baktığımızda ise farklı düşüncelerin olduğunu görebiliyoruz.

Choose or Die, yani seç ya da öl temalı olan film “Curs>r” şeklinde de aklınızda kalacaktır. Henüz izlemediyseniz, kesinlikle listenize almanız gerekiyor. Özellikle de hikayesini biraz “Mavi Balina” oyununa benzetiyorum. Ayrıştığı noktalar olsa da genel çerçevede birbirine benzer bir yapıya sahip.

Kaynak: Netflix

Choose or Die konusu

Filmin yönetmen koltuğunda Toby Meakins var. Seç ya da Öl, 1980’lerden kalma eski bir bilgisayar oyununu keşfeden küçük bir kız olan Kayla hakkında bir korku filmi. Kayla, 125.000 dolarlık ödül parasını kazanma umuduyla oyunu oynamayı kabul eder. Ancak kendini daha tehlikeli senaryolarda bulur.

Korku filmi demek fazla doğru olmaz aslında. Daha çok gerilim dolu bir yapısı var. Kendinizi kaptırdığınızda korku dolu dakikalarda yaşamanız an meselesi. Neyse filmin konusa biraz daha devam edelim…

Kayla karakterini canlandıran oyuncu (Kaynak:Netflix)

Kayla, hayatını kurtarmak için savaşırken esrarengiz oyun ‘CURS>R’ hakkında daha fazla şey keşfeder. Ancak, ‘CURS>R’ tam olarak ne anlama geldiğini bilemez. 

Kayla ve Isaac, Isaac’in 1980’lerin teknoloji koleksiyonunda keşfettiği video oyunu, filmde ‘CURS>R’ olarak adlandırılıyor. Analog verilerle yapılmış eski bir sarmalayıcı koduna sahip 8 bitlik bir retro oyundur. Oyun, oyuncuları tehlikeli bir senaryoya sokar ve onlara iki seçenek sunar. Her iki seçenek de eşit derecede zararlıdır. Ancak birini seçmek oyuncunun seviyeyi tamamlamasını ve bir sonrakine geçmesini sağlar.

Isaac karakterini canlandıran oyuncu (Kaynak: Netflix)

Kayla ve Isaac, oyunun kodunu gözden geçirirler. Bir komut istemi veya imleçten yoksun olduğunu keşfederken, ödül parasını nasıl talep edeceklerini ve oyunun kötü entrikalarına kapılmadan oyunu nasıl sonlandıracaklarını bulmaya çalışırlar. Sonuç olarak, ‘CURS>R’nin, programlamada bir dizi veri satırındaki belirli bir satıra atıfta bulunmak için kullanılan “imleç” kelimesinin bir kelime oyunu olduğunu keşfeder.

Bir video oyunundaki bir imleç, oyuncuya karakterlerini belirli bir yönde yönlendirmede yardımcı olur. İmleç, ‘CURS>R’ içinde bir “>” işareti olarak görünür. Sonuç olarak, oyunun adı, çok önemli bir retro oyun bileşeninin stilize edilmiş bir biçimi gibi görünür.

Bir cevap yazın
You May Also Like