in

Rocky ile Milyonları Peşinden Sürükleyen Sylvester Stallone’ın 15 Başarılı Filmi

Rocky filmi ve Eye Of The Tiger şarkısı ile aklımızda yer eden Sylvester Stallone, 1946 doğumlu oldukça başarılı bir oyuncu. The Godfather için kendisine teklif sunulmuş fakat kendisine güvenemediği için reddetmiş bir oyuncu. Rambo ve Rocky filmleri ile özellikle sinemasever erkeklerin ilahı olmuştur.

Filmlerinde genellikle bir boksöre şahit olduğumuz Sylvester Stallone, 1975 yılında Muhammed Ali’nin maçını izledikten sonra çok etkilenir ve sadece 3 günde Rocky’yi ortaya çıkarır. Ve usta oyuncu ve senaristin serüveni başlar.

İşte Sylvester Stallone’un en başarılı 15 filmi:

1. Rocky (IMDB: 8,1/10)

Bu filmde amatör bir boksör olan Rocky Balboa, efsane boksör Apollo Creed sakatlanınca yeni yılın boks maçlarında onun yerine geçecek bir boksör arayışına girilir. Apollo’nun da isteğiyle bu kişi daha önce adı duyulmamış birisi olan Rocky olur. Ancak zorlu bir hazırlanma süreci beklemektedir. Bu zorlu süreçte en büyük yardımcısı antrenörü Mickey ve aşık olduğu kadın Adrian’dır. 1977 yılında En İyi Film Oscar’ı, En İyi Film Kurgusu Oscar’ı, David di Donatello En İyi Erkek Oyuncu Ödülü kazandırmıştır bu film kendisine.

Ardından çekilen devam filmleriyle bir seri haline gelecek olan Rocky, bunların ilkidir ve yönetmen koltuğunda John G. Avildsen oturur. Filmde Sylvester Stallone’un yanı sıra Talia Shire, Burt Young, Carl Weathers gibi isimler de yer alır.

2. Rambo First Blood – Rambo İlk Kan  (IMDB: 7,7/10)

Eski Vietnam gazisi Rambo, eski bir yeşil bereli ve tam bir ölüm makinesidir. Küçük bir kasabanın şerifi tarafından tacize uğrayınca bir polisi öldürerek kırsal alana kaçar. Mıntıkadaki silahlı personelin çoğunu öldürünce durduramayacaklarını anlarlar ve onu yetiştiren eski komutanından yardım isterler. Rambo’nun Vietnam’daki komutanı Albay Trautman yardım için bölgeye gelir ancak Rambo’yu çok iyi tanıyan ve yeteneklerini bilen albay, onun durdurulamayacağının da farkındadır. 

Yönetmenliğini Ted Kotcheff’in yaptığı filmde Sylvester Stallone, Richard Crenna, Brian Dennehy gibi isimler yer alıyor.

3. Tango & Cash (IMDB: 6,3/10)

Ray Tango ve Gabriel Cash birbirleriyle rekabet halinde olan iki başarılı narkotik polisidir. Ancak bu ikilinin bir düşmanları vardır. Suç lordu Yves Perret, Ray Tango ve Gabriel Cash’i işlerine engel oldukları gerekçesiyle bir tuzağa düşürür ve hapse girmelerine neden olur. Onurlarını ve hayatlarını kurtarmak isteyen iki polis için bu, hiç de kolay olmayacaktır.

Filmin yönetmen koltuğunda Andrey Konchalovsky ve Albert Magnoli otururken, oyuncu kadrosunda da Sylvester Stallone, Kurt Russell, Teri Hatcher, Jack Palance yer alıyor.

4. Cobra – Kobra (IMDB: 5,7/10)

Zombie Ekibi isimli grup, Los Angeles polis istasyonunun bir koludur ve Marion Cobretti bu ekipte yer alan bir polis memurudur. Marion’un kod adı Kobra’dır. Güneş gözlüğü takan, kürdan çiğneyen ve deri ceketini üzerinden çıkarmayan bu polis, birlikte çalıştığı arkadaşlarını zaman zaman zor durumda bıraktığı için bütün departman kendisine sırt çevirmiştir. Fakat şehre bir katilin gelmesi ile Kobra’nın kendini affettirme şansı doğar, ancak bu hiç de kolay olmayacaktır.

George P. Cosmatos’un yönetmenliğini yaptığı filmde Sylvester Stallone, Brigitte Nielsen, Reni Santoni, Andrew Robinson yer alıyor.

5. Judge Dredd – Yargıç Dredd (IMDB: 5,5/10)

Dünyanın Atom Çağı’na girdiği karanlık bir gelecekte, bildiğimiz şehirler yok olmuş ve insanlar yüz binlerce nüfuslu megapollerde yaşamaya başlamıştır ve suça karşı acıması olmayan polisler, suç potansiyeli gördüğü herkesi öldürmektedir. Polisler güçler birliğine sahiptir: hem jüri, hem yargıç hem de cellatlardır. Aralarında en namlı olan ise Dredd’dir. Dredd’e gelen önemli bir görev üzerine Cassandra ile birlikte dönemin en güçlü çetelerinden Ma-Ma’nın yönettiği dev Peach Trees binasındaki cinayeti araştırmaya gider.

Pete Travis’in yönettiği filmin oyuncu kadrosunda Karl Urban, Olivia Thirlby, Lena Headey, Wood Harris, Sylvester Stallone yer alıyor.

6. Rocky Balboa (IMDB: 7,2/10)

30 yıl kadar önce efsane bir boksör olan Rocky Balboa yaşlanmış ve artık kendi köşesine çekilmiştir ve günlerini halk tarafından kahraman ilan edildiği eski günlerini düşünerek geçirmektedir. Bir gün bilgisayar oyununda karşı karşıya geldiği Dixon’un menajeri gerçek bir maç talep eder. Eski günlerin hatrına son bir kez kendini göstermek isteyen Rocky, maça çıkmayı kabul eder.

Yönetmenliğini Sylvester Stallone’un yaptığı filmde başrolde de kendisi bulunuyor. Stallone’un yanı sıra Lahmard J. Tate, Burt Young, Antonio Tarver gibi isimler de filmde yer alıyor.

7. Creed; Efsanenin Doğuşu  (IMDB: 7,6/10)

Yetimhanede günlerini geçiren Adonis, babasının resmi nikahlı fakat artık dul eşi tarafından ziyaret edilir ve yetimhaneden alınır. İyi bir yaşama kavuşan Adonis’in hayali iyi bir hayatın yanı sıra, babası gibi boksör olmaktır. Bunun için ise babasının arkadaşı ve rakibi Rocky Balboa’nın yardımına başvurur.

73. Altın Küre En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünün kazanıldığı filmi Ryan Coogler yönetirken, oyuncu kadrosunda Michael B. Jordan, Sylvester Stallone, Tessa Thompson, Phylicia Rashad gibi isimler yer almaktadır.

8. Cliffhanger – Dağcı (IMDB: 6,4/10)

Hal ve kız arkadaşı Sarah, Rocky dağlarının zirvesinde mahsur kalmışlardır ve yardım beklemektedirler. Ekibin diğer üyeleri Gabe ve Jessie arkadaşlarını hayata döndürmek için yardıma giderler, fakat Sarah’ı kurtaramazlar. Tecrübesiz bir dağcının ölümüne sebep olduğu düşüncesiyle bir daha asla tırmanmamış olan Gabe Walker kasabayı terk ederek olayı atlatmaya çalışır. Eşyalarını toplamak için kasabaya döndüğünde ise gelen bir yardım çağrısına kayıtsız kalamaz ve bir dağın tepesine düşen uçağın enkazına ulaşmak ve hayatta kalanları kurtarmak için tekrar tırmanmak zorunda kalır. Uçağın taşıdığı yük alışıldık bir kargo olmadığı için bu kurtarma işi sandığı kadar kolay olmayacaktır.

Renny Harlin’in yönetmenliğini yaptığı filmde Sylvester Stallone, Trey Brownell, Michael Rooker ve John Lithgow gibi isimler yer alıyor.

Written by Ayse Camurcu

Bir cevap yazın

Yüzüklerin Efendisi Filminin Elf Karakteri Orlando Bloom’un En Sevilen 15 Filmi

En İyi Biyografi Filmleri: Her Biri Müthiş Bir Hikayeye Dayanan 25 Film